Հրամանատարի կողմից դաժանորեն ծեծված զինվորը մահացավ ծառայությունից հետո
Վանաձոր քաղաքի բնակիչ 22-ամյա Խաչիկ Բարսեղյանը 2014 թվականի վերջին տուն է վերադարձել պարտադիր զինվորական ծառայությունից։ 2016-ի մարտի 27-ին տղան մահացել է ոտքում առաջացած չարորակ նորագոյացությունից: Բարսեղյանի մայրը՝ Սոնիկ Ղազարյանը, պատմում է, որ տղային ծառայության ընթացքում դաժան ծեծի է ենթարկել հրամանատարը, որից հետո էլ զարգացել է նրա հիվանդությունը։
2012 թվականին Կոտայքի մարզի Բալահովիտի զորամաս զորակոչված Բարսեղյանի մոտ առողջական խնդիրները սկսվել են զորակոչվելուց 6 ամիս անց։
«Ինձ զանգահարել են, ասել են, որ ձեր երեխայի մոտ գիշերամիզություն ու ոտքի խնդիր կա... Գնացի էնտեղ, երեխեն բուժկետում էր, խոսեցի, ասեցին, թե ամեն ինչ նորմալ ա, լավ կլինի», - Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է մայրը։
Նրա խոսքով՝ ծառայությունից ամիսներ անց որդին կաղալով է տուն եկել․ «Նենց էր, որ էդ երեխու ոտքի վրա ուժեղ վերք կար, երեխուն տարա Վանաձորի հոսպիտալ: Երեխեն մղկտում էր, վերքը շատ խորն էր»։
Բուժզննությունից հետո Խաչիկ Բարսեղյանին տեղափոխել են զորամաս, ապա այնտեղից Մուրացանի զինվորական հոսպիտալ։ Որոշ ժամանակ բուժում ստանալուց հետո Բարսեղյանին կրկին վերադարձրել են զորամաս։
«Ես միշտ էլ երեխային ուշադիր եմ եղել, դուք էլ գիտեք՝ Հայաստանում չեն նայում զինվորին: Մայրն ա նայում, էդ որս չգիտի, դա փաստ ա․․․ Ասացին 4000 դոլար պետք է տաս, որ ազատեն բանակից, սակայն որդիս ասաց՝ «վա՜յ մամա, որտեղից տաս», ֊ պատմել է մայրը:
Զորացրվելուց հետո Խաչիկի ոտքը սկսել է ուժեղ ցավալ․ «Նոր տարուց հետո ինքը սկսեց ոտքի պռոբլեմ ունենալ, ցավում էր: Տարբեր տեղեր տարա, մեկն ուռուցք ասաց, մեկը ասաց՝ հարված ա , ու էդտեղ իմ տղեն պատմեց, որ իրան հարվածել է իրա կամբատը՝ Մկրտչյան Վիգենը»։
Մայրը բողոք է ներկայացրել զինկոմիսարիատ՝ նշելով, որ որդուն հարվածել է զորամասի սպաներից մեկը․ «Զանգեցին զորամաս, նա էլ, թե ես նրան չեմ խփել, ապացույց չկա»։
2015-ի ապրիլին Բարսեղյանի վիճակը կտրուկ ծանրացել է, և նրան տեղափոխել են Մոսկվա, որտեղ ախտորոշել են չարորակ նորագոյացություն (սարկոմա)՝ վերջին փուլում․ «Այնտեղ ինձ ասացին, թե արդյո՞ք բանակ տեղ չեն հասկացել, որ երեխեն սենց ա․․․»։
Հայաստան վերադառնալուց հետո Բարսեղյանի ոտքը հեռացրել են, սակայն երիտասարդը մի քանի ամիս տառապելով մահացել է 2016-ի մարտին։ Որդու հիվանդության պատճառները Ղազարյանի համար, այնուամենայնիվ, մնում են չբացահայտված։ «Չեմ հասկանում էդ՝ երեխեն մտել է տուն ու չարորակ ուռուցքո՞վ... Լավ, եթե ուռուցք էր, ինչի՞ էին տարել: Երեխան ունեցել է երակի, վերջույթի խնդիր, որ պիտի երևար բուժզննության ժամանակ»:
Ղազարյանը պատմել է, որ երբ որդին հիվանդ պառկած է եղել, նրան են այցելել իր զինվորական ընկերները և զրույցի ժամանակ հաստատել են, որ որդուն բանակում ծեծել են։
«Երեխեքը ասացին «ճիշտն ասած, մենք վախում ենք էնտեղ ասենք, որովհետև մեզ գռսում են, չեն ծեծում, գռսում են»: Ասացի՝ դու ասա՛, մի՛ վախի: Էդ երեխեն Պոլշա էր գնում, ասավ՝ Մկրտչյանին ասել ա Խաչը՝ չեմ կարում վազել, ոտքի պռոբլեմը ուժեղ ա, ցավում ա, ինքը հարվածել ա ու լավ ծեծել ա: Ու երեխուն ասել ա՝ վազի․․․ Ու երեխու մոտ դա խնդիր ա առաջացրել․․․ Նույն տեղում է քաղցկեղը առաջացել․․․ Ես հասկանում եմ՝ կարող ա և ուռուցքը մինչև էդ կար, բայց, ախր, ինքը ի՞նչ խղճով ա հարվածել: Ես պահանջում եմ, թող ինքը գա, պատասխան տա, որ ինքն անմեղ ա», ֊ ասել է Ղազարյանը:
Նա նշել է նաև, որ Մկրտչյանը պաշտոնյայի փեսա է․ «Շատ հզոր ա իր ասելով ինքը, և ոչ մի բանից չի վախենում»:
Ղազարյանի պաշտպան, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Սյուզաննա Սողոմոնյանը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ իրենք պատրաստվում են դիմել դատարան, չնայած հնարավոր է, որ հարցը լուծվի նաև արտադատարանական կարգով:
«Հիմա ուսումնասիրում ենք, որ պարզենք, թե արդյոք կա կապ իր զինծառայության և հիվանդության միջև։ Կհաստատվի՞, որ տվյալ հիվանդությունն ինքը ձեռք է բերել ծառայելու ժամանակ: Առայժմ չենք կարող պնդել, որ հիվանդությունը ձեռք է բերել այդ ժամանակ, կարող է ունեցել է մինչև զորակոչվելը։ Այդ դեպքում դառնում է, որ նրան անօրինական բանակ են տարել», ֊ նշել է Սողոմոնյանը:
Փաստաբանն ասել է, որ, համաձայն փաստաթղթերի, Բարսեղյանը իրոք ունեցել է երակների լայնացման խնդիր (վարիկոզ), սակայն նրան զորակոչել են բանակ։
Որդու բուժման ծախսերը հոգալու համար կինը բավական մեծ գումար է ծախսել, որը վերցրել է պարտքով․ «Մոտ 2 միլիոն դրամի պարտք եմ արել։ Էդ երեխուն 6 քիմիա են տվել, սակայն ոչ մեկը դրանից անվճար չի եղել»։
Տղայի գերեզմանի կառուցման համար Սոնիկ Ղազարյանը դիմել է ՊՆ։ Նրան նամակով պատասխանել են, որ 2017 թվականին գերեզամանի կառուցումը կարվի։ Հոկտեմբերին համապատասխան մասնագետները այցելել են, չափագրում են կատարել, սակայն 18 օր անց կինը ստացել է մեկ այլ գրություն, որտեղ նշված է․ «Որպես զոհված կամ մահացած զինծառայող Խաչիկ Բարսեղյանը ՀՀ ՊՆ վարչությունում հաշվառված չէ, ուստի դիմումատուի խնդրանքը չենք կարող բավարարել»։
Երեկ՝ նոյեմբերի 24-ին, Ղազարյանին հրավիրել են Պաշտպանության նախարարություն, որտեղ որպես օգնություն կնոջը փոխանցել են 400 հազար դրամ․ «Այնտեղ հանդիպել է ինձ Ղևոնդյան անունով մի մարդ։ Նա ասաց՝ չեմ հասկանում, շիրիմի հարցը չի լուծվում, 400 հազար քեզ օգնություն որպես զինվորի մայր»:

Жестоко избитый командиром армянский солдат скончался после демобилизации
В конце 2014 года уроженец города Ванадзор Хачик Барсегян вернулся домой с обязательной воинской службы. 27 марта 2016г. парень скончался от злокачественного образования в ноге. Мать Хачика Соник Газарян рассказала, что в период военной службы парня жестоко избил командир, вследствие чего его болезнь прогрессировала.
У призванного в 2012-ом в военчасть в Балаовите Котайкской области Барсегяна начались проблемы со здоровьем после полугода службы.
«Позвонили мне и сказали, что у сына недержание мочи по ночам и проблема с ногой. Я поехала туда, ребенок был в медчасти, поговорили, сказали, что все нормально, все будет хорошо», - рассказала мать в беседе с Epress.am.
Через несколько лет после службы сын вернулся домой хромым: «У него на ноге была серьезная рана, я отвезла его в ванадзорский госпиталь. Он стонал, такая глубокая она была». После медосмотра Барсегяна перевели в военчасть, затем в мурацанский военный госпиталь. Получив лечение, он вернулся в воинскую часть.
«Я всегда была внимательна к ребенку. Вы и сами знаете: в Армении за солдатами не следят. За ним ухаживает мать. Кто об этом не знает? Это факт. Сказали «должна заплатить 4000 долларов, чтобы освободили от службы», но сын сказал «вай, мама, где ты их возьмешь?»».
Сильные боли в ноге у Хачика начались после демобилизации: «После нового года появились проблемы, нога болела. Я водила его по разным местам. Где-то сказали, что есть опухоль, кто-то говорил, что он получил удар, и тогда сын рассказал, что его бил комбат Мкртчян Виген».
Газарян подала жалобу в военкомат, отметив, что сына ударил один из офицеров военчасти: «Позвонили в воинскую часть, а он, мол, я не бил, доказательств нет».
В апреле 2015 года состояние Барсегяна резко ухудшилось, и его перевезли в Москву, где диагностировали саркому на последней стадии. «Там меня спрашивали, неужели в армии не осознавали, в каком он состоянии».
Барсегян вернулся в Армению, где ему ампутировали ногу, однако в марте 2016 года, после нескольких месяцев мучений, молодой человек скончался. Матери, однако, до сих пор непонятны причины болезни сына. «Ладно, если у него была опухоль, почему его призвали? У него были проблемы с венами, конечностями, которые должны были обнаружить во время медосмотра».
Когда парень слег, его навестили сослуживцы и в разговоре подтвердили, что Хачика избили в армии.
«Ребята сказали «честно говоря, заявлять об этом там мы боимся, потому что нас истязают, не бьют, а истязают». Я сказала: ты говори, не бойся. Этот парень собирался в Польшу, рассказал, что Хач сказал Мкртчяну «я не могу бегать, у меня серьезная проблема с ногой, она болит», а тот ударил, затем хорошенько избил. И заставил его бегать. Так у ребенка возникли проблемы. Рак появился в том же месте . Я понимаю, возможно, опухоль была и до этого, но как он мог ударить? Я требую, чтобы он приехал, доказал, что невиновен». По словам Газарян, комбат приходится зятем какому-то чиновнику: «По его словам, у него мощные связи, и он ничего не боится».
Представитель Газарян, адвокат ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Сюзанна Согомонян сообщила Epress.am о намерении обратиться в суд, при этом она не исключает, что вопрос может быть решен во внесудебном порядке.
«Сейчас мы пытаемся установить связь между его болезнью и воинской службой. Будет ли подтверждено, что он приобрел болезнь во время прохождения службы? Мы не можем утверждать сейчас. Возможно, она была до призыва. В таком случае выходит, что его призвали незаконно», - заявила Согомонян.
Согласно документам, продолжает адвокат, у Барсегяна действительно был варикоз.
Помимо расходов на лечение, мать потратила достаточно большую сумму, взятую в долг. «Я взяла почти 2 миллиона драмов (порядка $4 175). Ребенок 6 раз проходил химиотерапию, но ни одну не делали бесплатно».
Для установления надгробия Газарян обратилась в Минобороны. Ей пришло письмо, в котором говорилось, что оно будет установлено в 2017 году. В октябре к женщине прибыли специалисты, провели разметку, но по прошествии 18 дней Газарян снова получила письмо: «Хачик Барсегян не числится в министерстве обороны Республики Армения погибшим или скончавшимся военнослужащим, поэтому просьбу заявителя мы выполнить не можем».
24 ноября Соник Газарян пригласили в оборонное ведомство и в качестве помощи передали ей 400 000 драмов: «Там со мной встретился некто Гевондян. Сказал «не понимаю, вопрос с надгробьем не решается? Вот тебе 400 000 в качестве помощи матери солдата»».