Հրամանատարի կողմից դաժանորեն ծեծված զինվորը մահացավ ծառայությունից հետո
Վանաձոր քաղաքի բնակիչ 22-ամյա Խաչիկ Բարսեղյանը 2014 թվականի վերջին տուն է վերադարձել պարտադիր զինվորական ծառայությունից։ 2016-ի մարտի 27-ին տղան մահացել է ոտքում առաջացած չարորակ նորագոյացությունից: Բարսեղյանի մայրը՝ Սոնիկ Ղազարյանը, պատմում է, որ տղային ծառայության ընթացքում դաժան ծեծի է ենթարկել հրամանատարը, որից հետո էլ զարգացել է նրա հիվանդությունը։
2012 թվականին Կոտայքի մարզի Բալահովիտի զորամաս զորակոչված Բարսեղյանի մոտ առողջական խնդիրները սկսվել են զորակոչվելուց 6 ամիս անց։
«Ինձ զանգահարել են, ասել են, որ ձեր երեխայի մոտ գիշերամիզություն ու ոտքի խնդիր կա... Գնացի էնտեղ, երեխեն բուժկետում էր, խոսեցի, ասեցին, թե ամեն ինչ նորմալ ա, լավ կլինի», - Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է մայրը։
Նրա խոսքով՝ ծառայությունից ամիսներ անց որդին կաղալով է տուն եկել․ «Նենց էր, որ էդ երեխու ոտքի վրա ուժեղ վերք կար, երեխուն տարա Վանաձորի հոսպիտալ: Երեխեն մղկտում էր, վերքը շատ խորն էր»։
Բուժզննությունից հետո Խաչիկ Բարսեղյանին տեղափոխել են զորամաս, ապա այնտեղից Մուրացանի զինվորական հոսպիտալ։ Որոշ ժամանակ բուժում ստանալուց հետո Բարսեղյանին կրկին վերադարձրել են զորամաս։
«Ես միշտ էլ երեխային ուշադիր եմ եղել, դուք էլ գիտեք՝ Հայաստանում չեն նայում զինվորին: Մայրն ա նայում, էդ որս չգիտի, դա փաստ ա․․․ Ասացին 4000 դոլար պետք է տաս, որ ազատեն բանակից, սակայն որդիս ասաց՝ «վա՜յ մամա, որտեղից տաս», ֊ պատմել է մայրը:
Զորացրվելուց հետո Խաչիկի ոտքը սկսել է ուժեղ ցավալ․ «Նոր տարուց հետո ինքը սկսեց ոտքի պռոբլեմ ունենալ, ցավում էր: Տարբեր տեղեր տարա, մեկն ուռուցք ասաց, մեկը ասաց՝ հարված ա , ու էդտեղ իմ տղեն պատմեց, որ իրան հարվածել է իրա կամբատը՝ Մկրտչյան Վիգենը»։
Մայրը բողոք է ներկայացրել զինկոմիսարիատ՝ նշելով, որ որդուն հարվածել է զորամասի սպաներից մեկը․ «Զանգեցին զորամաս, նա էլ, թե ես նրան չեմ խփել, ապացույց չկա»։
2015-ի ապրիլին Բարսեղյանի վիճակը կտրուկ ծանրացել է, և նրան տեղափոխել են Մոսկվա, որտեղ ախտորոշել են չարորակ նորագոյացություն (սարկոմա)՝ վերջին փուլում․ «Այնտեղ ինձ ասացին, թե արդյո՞ք բանակ տեղ չեն հասկացել, որ երեխեն սենց ա․․․»։
Հայաստան վերադառնալուց հետո Բարսեղյանի ոտքը հեռացրել են, սակայն երիտասարդը մի քանի ամիս տառապելով մահացել է 2016-ի մարտին։ Որդու հիվանդության պատճառները Ղազարյանի համար, այնուամենայնիվ, մնում են չբացահայտված։ «Չեմ հասկանում էդ՝ երեխեն մտել է տուն ու չարորակ ուռուցքո՞վ... Լավ, եթե ուռուցք էր, ինչի՞ էին տարել: Երեխան ունեցել է երակի, վերջույթի խնդիր, որ պիտի երևար բուժզննության ժամանակ»:
Ղազարյանը պատմել է, որ երբ որդին հիվանդ պառկած է եղել, նրան են այցելել իր զինվորական ընկերները և զրույցի ժամանակ հաստատել են, որ որդուն բանակում ծեծել են։
«Երեխեքը ասացին «ճիշտն ասած, մենք վախում ենք էնտեղ ասենք, որովհետև մեզ գռսում են, չեն ծեծում, գռսում են»: Ասացի՝ դու ասա՛, մի՛ վախի: Էդ երեխեն Պոլշա էր գնում, ասավ՝ Մկրտչյանին ասել ա Խաչը՝ չեմ կարում վազել, ոտքի պռոբլեմը ուժեղ ա, ցավում ա, ինքը հարվածել ա ու լավ ծեծել ա: Ու երեխուն ասել ա՝ վազի․․․ Ու երեխու մոտ դա խնդիր ա առաջացրել․․․ Նույն տեղում է քաղցկեղը առաջացել․․․ Ես հասկանում եմ՝ կարող ա և ուռուցքը մինչև էդ կար, բայց, ախր, ինքը ի՞նչ խղճով ա հարվածել: Ես պահանջում եմ, թող ինքը գա, պատասխան տա, որ ինքն անմեղ ա», ֊ ասել է Ղազարյանը:
Նա նշել է նաև, որ Մկրտչյանը պաշտոնյայի փեսա է․ «Շատ հզոր ա իր ասելով ինքը, և ոչ մի բանից չի վախենում»:
Ղազարյանի պաշտպան, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Սյուզաննա Սողոմոնյանը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ իրենք պատրաստվում են դիմել դատարան, չնայած հնարավոր է, որ հարցը լուծվի նաև արտադատարանական կարգով:
«Հիմա ուսումնասիրում ենք, որ պարզենք, թե արդյոք կա կապ իր զինծառայության և հիվանդության միջև։ Կհաստատվի՞, որ տվյալ հիվանդությունն ինքը ձեռք է բերել ծառայելու ժամանակ: Առայժմ չենք կարող պնդել, որ հիվանդությունը ձեռք է բերել այդ ժամանակ, կարող է ունեցել է մինչև զորակոչվելը։ Այդ դեպքում դառնում է, որ նրան անօրինական բանակ են տարել», ֊ նշել է Սողոմոնյանը:
Փաստաբանն ասել է, որ, համաձայն փաստաթղթերի, Բարսեղյանը իրոք ունեցել է երակների լայնացման խնդիր (վարիկոզ), սակայն նրան զորակոչել են բանակ։
Որդու բուժման ծախսերը հոգալու համար կինը բավական մեծ գումար է ծախսել, որը վերցրել է պարտքով․ «Մոտ 2 միլիոն դրամի պարտք եմ արել։ Էդ երեխուն 6 քիմիա են տվել, սակայն ոչ մեկը դրանից անվճար չի եղել»։
Տղայի գերեզմանի կառուցման համար Սոնիկ Ղազարյանը դիմել է ՊՆ։ Նրան նամակով պատասխանել են, որ 2017 թվականին գերեզամանի կառուցումը կարվի։ Հոկտեմբերին համապատասխան մասնագետները այցելել են, չափագրում են կատարել, սակայն 18 օր անց կինը ստացել է մեկ այլ գրություն, որտեղ նշված է․ «Որպես զոհված կամ մահացած զինծառայող Խաչիկ Բարսեղյանը ՀՀ ՊՆ վարչությունում հաշվառված չէ, ուստի դիմումատուի խնդրանքը չենք կարող բավարարել»։
Երեկ՝ նոյեմբերի 24-ին, Ղազարյանին հրավիրել են Պաշտպանության նախարարություն, որտեղ որպես օգնություն կնոջը փոխանցել են 400 հազար դրամ․ «Այնտեղ հանդիպել է ինձ Ղևոնդյան անունով մի մարդ։ Նա ասաց՝ չեմ հասկանում, շիրիմի հարցը չի լուծվում, 400 հազար քեզ օգնություն որպես զինվորի մայր»:

Soldier Subjected to Violent Beating by Commander Soon Died from Sarcoma Complications
22-year-old Vanadzor native Khachik Barseghyan completed his mandatory military service in late 2014; a little over a year later, on March 27, 2016, the young man died from sarcoma in his leg. Barseghyan's mother, Sonik Ghazaryan, is convinced that her son's condition exacerbated after he was violently beaten by a commander during military service.
Barseghyan started having the first symptoms of the disease in 2012, six months into his service in a Belahovit military unit, his mother said in an interview with Epress.am. “Officials called and told me that my son was suffering from bedwetting and leg issues. I went to the military unit; my son was in the infirmary. Doctors said there was nothing serious, that he'd be fine.”
When the soldier went home on leave a few months later, Ghazaryan continued, he was limping and there was a severe wound on his leg; “It was so deep and the pain was so intense that I had to take him to the hospital. Shortly after going back to service, he was transferred to the Muratsan military hospital but was soon taken back to the unit.
“I was always very attentive to my kid. You know how it is – soldiers are not taken care of in Armenia; mothers have to look after them. It's a fact. told me I had to pay 4000 dollars to exempt him from service, but my son insisted that I do not, 'where would you get that kind of money?' he argued,” the woman recounted.
When the pain in the young man's leg got increasingly worse after he was finally discharged, the mother took him to several doctors who attributed the pain to a malignant tumor. One of the doctors also said that the soldier had previously received a severe blow to the achy part of the leg. “My son then said that he had been beaten up by the commander of his unit, Vigen Mkrtchyan. I complained to the military commissariat, stating that my son had been assaulted by one of the officers. They called the military unit and talked to Mkrtchyan who claimed that he had not beaten up my son, that we didn't have any proof.”
In April, 2015, Barseghyan's health deteriorated sharply, and the family took him for treatment to Moscow, where he was diagnosed with late-stage sarcoma. Upon returning to Armenia, the young man's leg was amputated, and he died after months of torment in March, 2016.
“I still can't understand why he had been drafted in the first place if he had a tumor. It couldn't have appeared out of nowhere... He had vein and soft tissue issues which would have come up during the pre-draft medical examination,” the mother said. She added that fellow soldiers confirmed that her son had been beaten up during service when they visited her bedridden son at home.
“They said they were too scared to say anything at the military unit because they were not just being beaten, they were being thrashed there. There was this kid, he was leaving for Poland soon, he told me that Mkrtchyan hit my son in the spot where the sarcoma was later found when he refused to run because of a severe leg pain. beat him up violently and then made him run... The kid also said that Mkrtchyan is a high-ranking official's son-in-law and is very powerful.”
Syuzanna Soghomonyan, a lawyer with the Helsinki Citizens' Assembly Office representing Sonik Ghazaryan, told Epress.am about their intention to file a court complaint; at the same time, the lawyer did not rule out the possibility of the issue getting resolved out of court. “We are currently trying to establish a connection between the beating and the disease. We still can't claim that the sarcoma appeared during the military service; he might have had it prior to being drafted. Which, in turn, means that the young man should have been found unfit for service, and his conscription was illegal.”
Sonik Ghazaryan, a single mother, had to take almost 2 million drams (more than $4,100) in debt to pay for 6 chemotherapy cycles. She turned to Armenia's Ministry of Defense to help her furbish her son's gravesite and received a response that the furbishment would be carried out in 2017. In late October, however, the woman received another letter, which said that “Khachik Barseghyan is not listed in the Defense Ministry as a killed or diseased military personnel, so the applicant's request cannot be fulfilled.”
On November 24, the woman was invited to the defense ministry, where she was given 400 thousand drams as an aid. “I met with a ministry official named Ghevondyan, who said he did not understand why the gravesite issue was not being taken care of. He said I was getting the aid as a mother of a soldier.”