Մահացած զինվորների ծնողներին փողոցով քարշ տալը համաչափ ուժի կիրառում է, վստահ են ոստիկանությունում
2015 թվականի փետրվարի 11-ին ոստիկանությունը ոչ մարտական պայմաններում մահացած զինվորների ծնողների նկատմամբ կիրառել է համաչափ, անհրաժեշտ ֆիզիկական ուժ։ Այս մասին այսօր Վարչական դատարանում «Գոհար Սարգսյանը՝ ընդդեմ ՀՀ ոստիկանության» գործով նիստի ժամանակ հայտարարել է Ոստիկանության ներկայացուցիչ Արմեն Վարոսյանը։
Նշված օրը ոստիկանները Նախագահականի նստավայրի դարպասների մոտ խաղաղ ակցիա անող ծնողներին ոտքերից ու ձեռքերից բռնած քարշ տալով տեղափոխել էին դիմացի մայթ: Բռնության հետևանքով Տիգրան Օհանջանյանի մոր ինքնազգացողությունը վատացել էր, ոստիկանների գործողություններից հետո վնասվել է կնոջ հագուստը, կոշիկները:
Ոստիկանության ներկայացուցիչը փորձել է հիմնավորել, թե ինչու է անհրաժեշտ եղել հեռացնել ծնողներին նախագահականի դարպասների մոտից։ Ըստ Վարոսյանի՝ մի քանի ծնողների խաղաղ հավաքը կարող էր «սպառնալ Նախագահական նստավայրի աշխատողների աշխատանքին, բացի դրանից նրանց ձեռքերի պաստառները նույնպես խանգարող հանգամանք են եղել»։ Նշենք, որ պաստառների վրա պատկերված են եղել զոհված զինծառայողները։
Գոհար Սարգսյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Ռոբերտ Ռևազյանը նշել է, որ առհասարակ ոստիկանությունը ոչ մի օրենքով չէր կարող արգելել այդտեղ անցկացնել խաղաղ հավաք․ «Այն, ինչ այսօր ներկայացնում էր ոստիկանության ներկայացուցիչը հիմնավոր չէր։ Իրականում օրենքը չի արգելում, պայման է դրված, որ կարող է արգելվի, եթե խանգարում է տվյալ հիմնարկի բնականոն գործունեությանը։ Բայց այդ արգելքի որոշումը վերապահված է միայն քաղաքապետարանին։ Ոստիկանությունը դրա հետ ընդհանրապես գործ չունի։ Դա ոստիկանության գործառույթը չէ»։
Փաստաբանն անդրադարձել է այն հանգամանքին, որ այդ ակցիայից առաջ ծնողներն ամեն հինգշաբթի նախագահականի դարպասների մոտ իրենց խաղաղ ակցիաներ կարողացել են անցկացնել, և այդ ժամանակ իրենց չեն արգելել դա անել։
«Օրենքն ասում է միանման հանգամանքներում միատեսակ պետք է լինի մոտեցումը։ Հակառակ դեպքում դա դիտվում է որպես կամայականություն», - նշել է փաստաբանը։
Փաստաբանն անդրադարձել է նաև ոստիկանության ներկայացուցչի այն մտքին, որ ոստիկանները ոչ թե արգելել են անցկացնել հավաքը, այլ ուղղակի մի փոքր այն կողմ են տեղափոխել։
«Եթե անձը կոնկրետ մի վայրում է նախատեսում իր հավաքը, դրա նպատակն այն է, որ լսելի լինի այն մարմնին, ում դեմ ուղղված է բողոքը, այլ վայր տեղափոխելը նվազեցնում է լսելի լինելու հանգամանքը», - նշել է փաստաբանը։
Դատարանի և փաստաբանի հարցերին, թե ինչպես է որոշվում այն տարածությունը, որտեղ կարելի է անցկացնել խաղաղ հավաք Վարոսյանը այդպես էլ հստակ չի կարողացել պատասխանել։
«Ինչպե՞ս է ոստիկանությունը որոշել այն ողջամիտ տարածությունը որտեղ կարելի է ակցիաներ անցկացնել։ Ոստիկանությունը մտել է կամայականությունների դաշտ», ֊ հայտարարել է Ռևազյանը։
Դատական նիստից հետո Epress.am-ի հետ զրույցում փաստաբանը նշել է, որ ծնողների նկատմամբ կոնկրետ խտրական վերաբերմունք է կիրառվել։ Ոստիկանները թույլ են տվել այլ քաղաքացիներին անցնել նախագահականի դարպասների կողքով, սակայն մայրերին արգելել են։
Ռևազյանը նշել է նաև, որ ոստիկանների նման գործողությունների դատապարտումը գուցե հետագայում կբացառի նման երևույթները։ Նա հիշել է, որ այդ դեպքից մի քանի ամիս անց՝ մայիսին, ոստիկանները նույնանման վարք են դրսևորել ծնողների նկատմամբ։
Գոհար Սարգսյանը, իր հերթին, նշել է, որ ինքը սպասելիք չունի դատական համակարգից։
Դատական նիստը հետաձգվել է մինչև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից դեպքի վերաբերյալ փաստաթուղթ ներկայացնելը։ Այդ օրը ՄԻՊ գրասենյակի Արագ արձագանքման խմբի անդամները ժամանել էին ակցիայի վայր՝ արձանագրելով տեղի ունեցածը։

Police Representative Justifies Officers' Use of Excessive Force Against Protesters in Court
Law enforcement officers' actions on February 11, 2015, against the protesting parents of several Armenian soldiers who died during military service in non-combat conditions were not excessive, police representative Armen Varosyan announced on Wednesday during the hearing of the administrative suit filed by Gohar Sargsyan against the Armenian police. On the above-mentioned day, police used force to end the parents' protest outside the presidential office in Yerevan and dragged the protesters across the street by their legs and arms, causing soldier Tigran Ohanjanyan's mother, Gohar Sargsyan, to lose her consciousness.
In an attempt to justify the police use of force against the peaceful demonstrators, Varosyan stated that the parents' protest “could have hindered the work of the presidential staff. Besides, the posters they were holding were also disturbing.”
Sargsyan's lawyer, Robert Revazyan, countered that police did not have any legal authority to prohibit the parents from holding a demonstration outside the presidential residence. “The police representative's claims are baseless. The law does not prohibit the conduct of protest actions; it states that they should not interfere with the normal work of the institution. But even so, the ban can only come from the mayor's office, and police have nothing to do with it. This issue is not within their jurisdiction,” the lawyer said.
He added that the parents had previously been able to hold similar actions outside the presidential residence, without any obstruction from law enforcement officials; “According to the law, the approach should be the same in similar circumstances. Otherwise, police actions are regarded as arbitrary."
Commenting on Varosyan's claim that police officers had not hindered the protest “but simply moved it a little further away from the presidential office,” Revazyan said; “A person's action at a specific place has a specific addressee. Changing the location reduces the protesters' chance of being heard.”
Speaking to Epress.am after the hearing, the lawyer insisted that the soldiers' parents had been subjected to intentional discrimination by police officers, and that the rightful condemnation of their actions could eliminate such phenomena in the future.