Օմբուդսմենը համաձայն չէ, որ ԱԱԾ կանչվելով երաժիշտը քաղաքական ճնշման է ենթարկվել
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը խուսափում է երաժիշտ Վահան Արծրունուն ԱԱԾ «հրավիրելու» գործով գնահատականներ տալ։ Նման եզրակացության է եկել ինքը՝ երաժիշտը։
Ազգային անվտանգության ծառայություն (ԱԱԾ) «զրույցի հրավիրվելու» առիթով Վահան Արծրունին դիմել էր Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանին՝ օմբուդսմենից խնդրելով նախ գնահատական տալ կատարվածին, և անհրաժեշտության դեպքում, պաշտպանել իր իրավունքները։
ՄԻՊ գրասենյակի պատասխան նամակում Վահան Արծրունու նշած «քաղաքական ճնշում» և «խոսքի ազատության սահմանափակում» արտահայտությունները վերցված են եղել չակերտների մեջ: ՄԻՊ֊ն ընդգծել է, որ Արծրունին ԱԱԾ է գնացել կամովի։
Նշենք, որ երաժիշտը ՄԻՊ֊ից խնդրել էր պարզաբանել՝ արդյո՞ք հանդիպումը ԱԱԾ աշխատակցի հետ առանց ծանուցագրի, փաստորեն, հեռախոսազանգով հրավիրվելով, առանց արձանագրություն կազմելու և իր քաղաքացիական կարգավիճակը բացատրելու, չի խախտում որևէ կետում ՀՀ սահմանադրության դրույթները, իր իրավունքները և օրենքը, և արդյո՞ք իրեն տրվող հարցերի շարադրանքն ու տրամաբանությունը չի պարունակում իր մեջ քաղաքական ճնշման տարր, խոսքի ազատության սահմանափակում, և չի քողարկում իր մեջ որևէ սպառնալիք:
«Ձեր դիմումի մեջ նշված «քաղաքական ճնշմանը» և «խոսքի ազատության սահմանափակմանը» վերաբերող հարցադրումներին՝ անհրաժեշտ է նշել, որ տվյալ իրավիճակում հնարավոր չէ տալ նման գնահատական կամ որակում, քանի որ իրավապահ մարմնի հրավերն ընդունելու և առաջադրված հարցերին պատասխաններ ներկայացնելու վերաբերյալ ինչպես Ձեր դիմումում է նշված, այնպես էլ լրատվության միջոցներում հրապարակված տեղեկությունները վկայում են, որ դա տեղի է ունեցել կամովի»,֊ պատասխանել է Արման Թաթոյանը։
Հրապարակելով նամակագրությունը ֆեյսբուքում՝ երաժիշտը գրել է․ «Ինձ թվում է, որ ՄԻՊ-ի նամակը ոչ թե պատասխան է, այլ ավելի շուտ պատասխաններից և գնահատականներից հմտորեն խուսափելու հերթական օրինակ։ Ստացվում է, որ օրենքով նախատեսված պրոցեդուրան՝ հարցաքննելու հրավերի իրողությունը, արձանագրվում է, բայց չի քննադատվում»։

Омбудсмен Армении не считает вызов певца в Службу нацбезопасности политическим давлением
Защитник прав человека Армении Арман Татоян избегает оценок по делу о «приглашении» музыканта Вагана Арцруни в Службу нацбезопасноти. К такому заключению пришел сам артист.
Арцруни обратился к Омбудсмену в связи с «приглашением на беседу» в СНБ с просьбой дать оценку случившемуся и, в случае необходимости, заняться защитой его прав.
В ответном письме офиса выражения «политическое давление» и «ограничение свободы слова» из письма музыканта были взяты в кавычки, а также отмечалось, что Арцруни прибыл в СНБ добровольно.
Музыкант просил пояснить, не нарушают ли Конституцию Армении, его права и закон встреча с сотрудником СНБ без повестки, фактический вызов по телефону, без составления протокола и разъяснения его гражданского статуса, не содержат ли изложение и логика задаваемых ему вопросов элемента политического давления, ограничения свободы слова и скрытую угрозу.
«В ответ на отмеченные в Вашем заявлении вопросы о «политическом давлении» и «ограничении свободы слова» необходимо отметить, что в данной ситуации дать подобную оценку невозможно, так как, как отмечается в Вашем заявлении и свидетельствуют публикации СМИ, это было сделано добровольно», - ответил Татоян.
Музыкан опубликовал переписку в соцсети «Фейсбук», добавив: «Мне кажется, что письмо Защитника прав человека – не ответ, а очередной пример искусного уклонения от ответов и оценок. Выходит, что предусматриваемая законом процедура – приглашение на допрос – фиксируется, но не критикуется».