Ինչու Դակոտայի փորձը հնարավոր չէ կիրառել Ամուլսարի դեպքում
Թեև բնապահպաններն և տեղական համայնքները տարիներ շարունակ պայքարում էին Ամուլսարի հանքի շահագործման ծրագրի դեմ, շուտով շահագործող ընկերությունը հանքի տարածքում սկսելու է շինարարական աշխատանքները՝ Ամուլսարը դարձնելով Հայաստանում երկրորդ խոշորագույն հանքային ծրագիրը՝ Քաջարանի պղնձամոլիբդենայինից հետո։ Այնտեղ վերամշակվելու է տարեկան 10 միլիոն տոննա հանքաքար։ Ամուլսարը շահագործող «Լիդիան» ընկերությունը վստահեցնում է, որ ամեն ինչ անելու է «միջազգային չափանիշներով»։ Այդ հայտարարությունը բնապապաններին չի հուսադրում, քանի որ «միջազգային չափանիշներով» է շահագործվում նաև Թեղուտի հանքավայրը, որի բնապահպանական վնասի չափը երևում է միայն Շնող գետի տեսքից․ այն դարձել է հանքի կոյուղին։
Երեկ Ամուլսարի վերաբերյալ հանրային քննարկում էր կազմակերպվել, որին մասնակցելու հրավերը մերժել էին թե «Լիդիանի», թե Բնապահպանության նախարարության ներկայացուցիչները։ Կառավարությունը նաև չի պատասխանել բնապահպանների հարցադրումներով գրավոր նամակներին։ Բնապահպան Լևոն Գալստյանի (լուսանկարում՝ ձախից երկրորդը) խոսքով՝ նման պահվածքը չի զարմացնում՝ հաշվի առնելով, որ Բնապահպանության նախարարությունը նույնիսկ անկախ եզրակացություն չի տվել «Լիդիանի» ներկայացրած ծրագրերին, այլ դրանք կոնսպեկտել է և ներկայացրել որպես նախարարության կարծիք։
«Կառավարությունը կաշառված է, Կառավարությունն անգործության մեջ է, չի անում իր աշխատանքը և թույլ չի տալիս, որ մենք որպես քաղաքացիներ իրեն պատասխանատվության ենթարկենք դատական համակարգի օգնությամբ», ֊ քննարկման ժամանակ ասել է բնապահպան Աննա Շահնազրյանը (լուսանկարում՝ ձախից)։
Բնապահպան Ինգա Զառաֆյանը (լուսանկարում՝ աջից երկրորդը), իր հերթին, նշել է, որ 2011 թվականից «Լիդիանը» ներկայացնում էր մեկ տարածք շահագործելու ծրագիրը, բայց տարիների ընթացքում ծրագիրը մեծացավ և այժմ Ամուլսարը ձեռք է բերել երեք տարածք՝ ավելացնելով նաև բնապահպանական ռիսկերը։ Ընդ որում, տարածքներից մեկում պատրաստվում է կառուցել ցիանային գործարան Գնդևազ գյուղից ընդամենը մեկ կիլոմետր հեռավորության վրա։ Մեծագույն խնդիրներից մեկը, Զառաֆյանի պնդմամբ, այն է, որ շրջակա համայնքներից շատերը չեն համարվել ազդակիր տարածք և այդ վայրերում հանրային լսումներ չեն անցկացվել, օրինակ՝ Սևանում կամ Ջերմուկում (գտնվում է հանքից 12 կմ հեռավորության վրա)։
Epress.am֊ի լրագրողը հարցրել է բնապահպաններից՝ արդյոք կփորձեն նաև նստացույցեր, տեղում բողոքներով հասնել հանքաարդյունաբերական ծրագրի կանխմանը։ Մասնավորապես, ԱՄՆ Դակոտա նահանգում նավթամուղի կառուցման աշխատանքները կանխվել են շուրջ մեկ ամիս տևած տեղացիների պայքարից հետո։
Աննա Շահնազարյանի կարծիքով՝ Դակոտայում մարդիկ պայքարել են, քանի որ այլ ելք չունեին, իսկ Հայաստանում միշտ կա ելք՝ արտագաղթ։
«Այնպիսի կենցաղային վիճակ է, որ ժողովուրդը չի կարողանում մտածել բնապահապանական վնասների մասին։ Ինչպես ասել է Ամուլարի կնքահայր, նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի՝ թող արտագաղթեն, մնան հեղափոխություն անե՞ն․․․։ Գնդևազում մարդիկ վաճառում են իրենց տները, կտրում են այգիները և հեռանում են»,֊ ասել է Շահնազարյանը։
Ինգա Զառաֆյանը նշել է, որ տեղական համայքները մինչ այժմ անտարբեր չեն եղել և իրականում փորձել են կանխել հանքի շահագործումը։
«Միայն Գնդևազում հավաքել են 200 ստորագրություններ, իսկ դա փոքր համայքների համար մեծ թիվ է, պայքարել են իրենց համայնքապետի դեմ։ Քաղաքակիրթ ձևերով», ֊ ասել է Զառաֆյանը։

Dakota Precedent Not Applicable in Amulsar, Environmentalist Says
Although environmentalists and local communities have been fighting against the exploitation of the gold mine in Amulsar for years, Lydian, the mining company carrying out the project, will soon start development on the site, turning Amulsar into Armenia's second largest mining project – where some 10 million tonnes of ore will be processed per year - after the Kajaran copper-molybdenum deposit. Lydian insists that the implementation of the project will be at par with international standards; the company's assertion, however, does not sound very encouraging to environmentalists, who argue that the Teghut mine is also being exploited “in accordance with international standards,” but it has still had a disastrous impact on the environment, turning the Shnogh river into a sewer.
A public discussion on Amulsar was held in Yerevan on January 18, the invitation for participation in which was rejected both by Lydian and nature protection ministry representatives. Armenia's government, for its part, had failed to even respond to the environmentalists' invitation. According to environmentalist Levon Galstyan, the authorities' attitude is not surprising, given that the ministry did not even make an independent assessment of the project put forward by Lydian but simply summarized it and submitted as an opinion.
“The government is corrupt; it is inactive. It is not doing its job and does not allow us, as citizens, to call authorities to their responsibilities with the help of the judicial system,” Anna Shahnazaryan, another participant of the discussion, said.
Environmentalist Inga Zarafyan, for her part, noted that since 2011, Lydian has acquired two more exploitation sites for the Amulsar project, thereby increasing the environmental risks. Moreover, in one of the areas – only a kilometre away from the village of Gndevaz - the company intends to build a cyanide plant. One of the main problems, according to Zarafyan, is the fact that many of the surrounding communities have not been recognized as direct impact areas, and no public hearings on the project have been held, for example, in Sevan or Jermuk (located 12 km from the mine).
Epress.am's reporter inquired of the environmentalists, whether they planned to stage sit-ins or on-site protest actions to prevent the implementation of the project, recalling the victorious struggle to stop the construction of the Dakota Access Pipeline near the North Dakota reservation of the Standing Rock Sioux Tribe.
Anna Shahnazaryan replied that people in Dakota protested the construction because they knew no other way, while in Armenia there is always another way out – emigration; “The people's socio-economic conditions do not allow them to worry about environmental risks. To quote the godfather of the Amulsar project, former prime minister Tigran Sargsyan, 'Let them emigrate; should they instead stay and revolt?' People in Gndevaz have already started selling their houses...”
Inga Zarafyan, in turn, added that local communities have not at all been indifferent and have been fighting the mine exploitation all along; “A petition in Gndevaz gathered at least 200 signatures, which is a big number for such a small village. They have even risen against their village head. with civilized methods.”