«Նաիրիտի» վերագործարկման համար՝ երկու հավակնորդ․ հայտերի ճակատագիրը անհայտ է մնում
«Նաիրիտ» գործարանը վերագործարկելու համար անցկացվող մրցույթի հայտագրումների ժամկետն ավարտվել է հունվարի 20-ին, սակայն ոչ ոք տեղյակ չէ՝ ով է զբաղվում մրցույթի հայտերը քննելու ու որոշում կայացնելու գործընթացով։
«Նաիրիտի» վերագործարկման համար մրցույթը հայտարարել էր ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը։ Հունվարի 26-ին նախարարությունից Epress.am֊ի լրագրողի հետ զրույցում հայտնել էին, որ հայտերը պետք է  ուղարկվեին «Նաիրիտ» գործարան՝ գլխավոր ինժեներին։
«Նաիրիտ» գործարանի գլխավոր ինժեներ Վյաչեսլավ Անանյանն այսօր մեզ հետ զրույցում ասել է, որ մինչև մրցույթի ավարտի ժամկետը երկու հայտ է ներկայացվել։ Անանյանը նշել է, որ մրցույթը հայտարարելուց մի քանի օր անց գործարանը սնանկ էր հայտարարվել, այդ իսկ պատճառով էլ ինքը հայտերը ստանալուց հետո դրանք ուղարկել է գործարանի սնակության կառավարիչ Կարեն Ասատրյանին։
«Ընդամենը երկու կազմակերպություն է հայտ ներկայացրել, որոնցից մեկը որոշ դժվարությունների պատճառով ուշացումով էր ուղարկել։ Առաջինը՝ «Եվրասիական կազմակերպություն» հոլդինգն է (EU-ASIA Buisness Finance Centre Holding, որի ղեկավարն է Սլովակիայում բնակվող գործարար Աշոտ Գրիգորյանը), մյուսն էլ Sojitz ընկերությունն է։ Կազմակերպությունների հայտերը մենք փոխանցել ենք «Նաիրիտ» գործարանի սնակության կառավարչին՝ Կարեն Ասատրյանին, և հայտերի վերաբերյալ որոշումները և վերլուծությունները կատարվելու են սնանկի կառավարչի ու համապատասխան մարմինների կողմից», - նշել է գործարանի գլխավոր ինժեները։
Epress.am֊ը կապ է հաստատել Կարեն Ասատրյանի հետ, սակայն սնանկության կառավարիչն ասել է, որ տեղյակ չէ, թե ինչի մասին է խոսքը։ Նա ասել է, որ ինքը չի զբաղվում մրցույթի հետ կապված հարցերով։
«Ես հանձնաժողովի կազմում չեմ ու տեղյակ չեմ այդ գործընթացից։ Ես ընդհանրապես զբաղվում եմ միայն սնանկության վարույթով և մնացած հարցերի հետ կապված ոչ մի տեղեկություն չունեմ։ Չգիտեմ, թե ինչու է գլխավոր ինժեները նման բաներ ասում, բայց սնանկության վարույթին չառնչվող հարցերի հետ ես կապ չունեմ»,- նշել է Ասատրյանը։
Epress.am֊ի թղթակիցը կրկին զանգահարել է գործարանի գլխավոր ինժեներին, սակայն վերջինս դարձյալ պնդել է, որ հայտերն Ասատրյանին են ուղարկվել․ «Ես չգիտեմ, թե ինչու է կառավարիչն այդպես ասում, բայց նամակների բաժնում էլ նշված է, որ այդ փաթեթներն ուղարկվել է «Նաիրիտ» գործարանի սնանկության կառավարչին՝ Կարեն Ասատրյանին»։

На перезапуск «Наирит»-а претендуют две компании, но судьба заявок неизвестна
20 января истек срок подачи заявок на участие в конкурсе, проводимом для перезапуска ереванского каучукового завода «Наирит», при этом никто не в курсе, кто занимается процессом рассмотрения заявок и принятия решения.
Конкурс был объявлен министерством энергетических инфраструктур и природных ресурсов. 26 января представитель структуры сообщил Epress.am, что заявки должны были отправляться главному инженеру завода.
Сегодня, 27 января, главный инженер Вячеслав Ананян сообщил, что до окончания срока подачи было представлено две заявки. Через несколько дней после объявления конкурса завод был признан банкротом, поэтому, по словам собеседника, получив заявки, он отправлял их управляющему по вопросам банкротства компании «Наирит» Карену Асатряну.
«Заявку подали только две организации, одна из которых из-за каких-то проблем сделала это с опозданием. Это холдинг «Евразийская организация» (холдинг EU-ASIA Buisness Finance Centre, которым руководит проживающий в Словакии бизнесмен Ашот Григорян) и компания Sojitz. Мы направили заявки организаций управляющему по вопросам банкротства «Наирит»-а Карену Асатряну, он и соответствующие органы будут принимать решения в связи с заявками и проводить анализ», - сообщил главный инженер завода.
Epress.am связался и с Асатряном, однако, по его словам, ему «неизвестно, о чем идет речь». Управляющий сказал, что не занимается вопросами конкурса.
«Я не вхожу в комиссию, я не в курсе этого процесса. Я вообще занимаюсь только процессом банкротства, и не владею информацией о других вопросах. Не знаю, почему главный инженер говорит подобное, но я не имею отношения к тому, что не связано с процессом банкротства», - сказал собеседник.
Однако когда корреспондент снова позвонил главному инженеру, он продолжал настаивать на том, что заявки были отправлены именно Асатряну: «Я не знаю, почему управляющий это говорит, но и в отделе писем отмечено, что эти пакеты отправлены управляющему по вопросам банкротства завода «Наирит» Карену Асатряну».