Արարատ Խանդոյանին նորից կոտրված ապակիներով պատժախուց են տեղափոխել
Խորենացի փողոցում զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու մեջ մեղադրվող, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի կալանավոր Արարատ Խանդոյանին տեղափոխել են կոտրված ապակիներով պատժախուց, որտեղ անմարդկային պայմաններ են։ Սա արդեն երկրորդ դեպքն է, երբ Խանդոյանին նման պայմաններով պատժախուց են տանում։
Նրա պաշտպան, փաստաբան Արա Ղարագյոզյանը հրապարակել է Խանդոյանի նամակը բանտից․ «․․․«Նուբարաշեն» ՔՀԿ-ի վարչակազմն ինձ տեղափոխել է պատժախուց, որի պայմանները անմարդկային են, պատժախցի պատուհանի ապակիները կոտրված են, խուցը խոնավ է, և ցուրտը սողոսկում է խուց․․․ Ես գտնվում եմ բուժման կուրսում և դեռ չեմ ապաքինվել և ներկայումս վատառողջ եմ, և նման պայմաններում ինձ պահելը անմարդկային վերբերմունք է, քանի որ իմ կյանքին և առողջությանը կարող է վտանգ հանդիսանալ։ Ինձ չեն տրամադրել սանիտարահիգիենիկ պարագաներ և առաջին օգտագործման իրեր»։
Epress.am-ի հետ զրույցում Ղարագյոզյանն ասել է, որ ինքը տեղյակ չէ, թե ինչու են Խանդոյանին տեղափոխել պատժախուց։ Այդ հարցով այսօր փաստաբանը դիմել է ՔԿՀ-ի վարչության պետ Արթուր Օսիկյանին, Արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանին, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ (ՄԻՊ)։ ՄԻՊ-ից խոստացել են այսօր այցելել Խանդոյանին։
Նշենք, որ 2016 թվականի նոյեմբերի 25-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցներն այցելել էին Խանդոյանի խուց, որից հետո հայտարարել են, որ նրա խցի պատուհանը կոտրված է և կոտրված հատվածը Խանդոյանը բարձով է փակել:ՄԻՊ-ի ներկայացուցիչների կողմից խնդիրը բարձրաձայնելուց հետո միայն Խանդոյանի խցի պատուհանը փոխել են և տարածքը սկսել ջեռուցել։
2017 թվականի հունվարի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական վարչության ներկայացուցիչ Հայկ Քոչինյանը և Քրեակատարողական վարչության ներքին անվտանգության բաժնի պետ Արսեն Մնացականյանը հերքել են, որ Խանդոյանին նման խուց են տեղափոխել։
Արարատ Խանդոյանը ձերբակալվել էր հուլիսի 21-ին, երբ Խորենացի փողոցում հավաք էր անցկացվել՝ ի աջակցություն ՊՊԾ գունդը գրաված «Սասնա ծռեր» խմբի։ Խանդոյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը): Խանդոյանը «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանի եղբայրն է։ Նրա հարազատները համոզված են, որ նրան ձերբակալել են միայն այն պատճառով, որ Արայիկ Խանդոյանի բարեկամն է։

Ветерана Карабаха снова перевели в карцер с разбитыми окнами
Обвиняемого в участии в массовых беспорядках в Ереване, арестанта Нубарашенской тюрьмы Арарата Хандояна во второй раз перевели в карцер со сломанными окнами.
Его адвокат Ара Гарагезян опубликовал письмо Хандояна: «Администрация УИУ «Нубарашен» перевела меня в карцер, условия в котором бесчеловечные, стекла окна карцера разбиты, в камере сыро, и холод проникает внутрь. Я прохожу лечение и еще не поправился, в настоящее время болею, и содержание меня в таких условиях – бесчеловечное отношение, так как это может угрожать моей жизни и здоровью. Мне не предоставили предметов гигиены и первой необходимости».
В беседе с Epress.am адвокат заявил, что не в курсе причин перевода Хандояна в карцер. По вопросу содержания его подзащитного в таких условиях Гарагезян обратился к начальнику тюрьмы Артуру Осикяну, министру юстиции Арпинэ Ованисян, а также в офис Омбудсмена, представители которого пообещали навестить арестованного.
Сотрудники офиса Защитника прав человека посетили камеру Хандояна 25 ноября, после чего заявили, что окно камеры разбито, эту часть окна Хандоян закрыл подушкой. Стекло заменили и включили отопление только после того, как о проблеме заявили представители Омбудсмена.
На встрече с журналистами 20 января 2017 года представитель Уголовно-исполнительного управления при Минюсте Айк Кочинян и начальник службы внутренней безопасности УИУ Арсен Мнацаканян опровергли информацию о содержании Хандояна в таких условиях.
Напомним, что Арарата Хандояна арестовали 21 июля, когда в Ереване проводились акции в поддержку захватившей полк патрульно-постовой службы полиции группы «Сасна Црер». Хандояну предъявлено обвинение по статье «участие в массовых беспорядках». Он приходится братом члену группы, ветерану Карабаха Араику Хандояну. Родственники уверены, что именно этот факт послужил причиной для ареста.
Группа требовала отставки президента, освобождения ветерана Карабаха, оппозиционера Жирайра Сефиляна, не допустить сдачу районов, прилегающих к Нагорному Карабаху, освобождения политзаключенных.