Ծանր հիվանդ կալանավորից խլել են սայլակն ու դեղորայքը
«Արմավիր» ՔԿՀ-ի հիվանդ դատապարտյալ Հրաչյա Գևորգյանը հունվարի 20-ից գտնվում է հացադուլի մեջ: Այդ մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է դատապարտյալի իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող «Հելսինկյան ասոցիացիա»-ի իրավապաշտպան Արման Վեզիրյանը։
Նրա խոսքով՝ հացադուլի պատճառը այն է, որ «Նուբարաշեն»-ում, որտեղ մինչ այդ գտնվում էր Գևորգյանը, վերցրել են սայլակը, որով դատապարտյալը տեղաշարժվում էր։ Բացի դրանից, ինչպես Գևորգյանը փոխանցել է իրավաշտպանին, նրանից խլել են նաև այն բոլոր դեղերը, որոնք անհրաժեշտ են եղել իր բուժման համար։ Իսկ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում որևէ տեսակի դեղորայք չեն տրամադրել դատապարտյալին։
«Արմավիր» ՔԿՀ-ում Գևորգյանին մենախուց են տեղափոխել, որտեղ ցուրտ պայմաններ են։ Իրավապաշտպանի խոսքով՝ Գևորգյանը հենաշարժողական խնդիրներ ունի և նրան չէր կարելի մենախուց տանել։
Դատապարտյալը հացադուլ հայտարարելու դիմում է ներկայացրել ՔԿՀ-ի վարչությանը, սակայն այդ դիմումը, Վեզիրյանի փոխանցմամբ, ՔԿՀ-ի աշխատակիցները չեն ընդունել։
Նշենք, որ Գևորգյանը տառապում է քրոնիկական հեպատիտ C-ով, քրոնիկական բրոնխիտով սրացման շրջանում, Պարկինսոնի հիվանդությամբ, արտերիալ հիպերտենզիայով, ալերգիկ դերմատիտով։ Սնվելիս և անձնական կարիքները հոգալիս նա օգտվում է այլ կալանավորների օգնությունից։ Մի քանի անգամ կալանավորը հացադուլ է հայտարարել՝ պնդելով, որ իրեն զրկում են համապատասխան բժշկական օգնությունից։ Գևորգյանը պնդում է, որ իր գործի քննության ընթացքում իրեն սպառնացել է բարձրաստիճան ոստիկան Արթուր Գևորգյանը։ Կալանավորը նաև բաց նամակ էր հրապարակել բանտային բարքերի մասին։

Seriously Ill Armenian Convict Deprived of Wheelchair and Medication
Hrachya Gevorgyan, a seriously ill prisoner who has recently been transferred to the Armavir prison from Yerevan's Nubarashen jail, has been on a hunger strike since January 20, Arman Veziryan, a human rights advocate with the Yerevan-based Helsinki Association, told Epress.am on Tuesday.
The main cause of the prisoner's protest action, according to Veziryan, is the fact that the Nubarashen administration has taken away the wheelchair that Gevorgyan used to move around, while Armavir officials have so far failed to replace it. “He has also been deprived of all his medications,” the advocate added.
After launching the hunger strike, the prisoner has been transferred to a cold solitary confinement cell, which, Veziryan said, could result in further deterioration of Gevorgyan's musculoskeletal disorders.
Hrachya Gevorgyan, who was sentenced in November, 2015, to 8 years in prison for hostage-taking, violence against a representative of authorities, and extortion, is suffering from chronic hepatitis C, chronic bronchitis, Parkinson’s disease, and a pulmonary arterial hypertension; when eating or taking care of personal needs, the prisoner has to rely on the help of other inmates. The convict has previously gone on a number of hunger strikes to demand that authorities provide him with proper medical care. However, prison officials have yet to ensure that the prisoner undergoes any sort treatment which, according to a statement issued by the group of public observers conducting monitoring of Armenia’s correctional institutions, can be classified as a method of torture.