«Սասնա ծռերից» ևս մեկը հացադուլ է հայտարարել ի համերաշխություն «հաց բերողի»
Աշոտ Պետրոսյանից հետո կալանավայրում հացադուլ է հայտարարել «Սասնա ծռեր» խմբի մեկ այլ անդամ Արայիկ Խանդոյանը։ Երկուսն էլ այդ քայլով իրենց համերաշխությունն են հայտնում «Սասնա ծռերին» օժանդակելու մեջ մեղադրվող, որպես «հաց բերող» հայտնի Արթուր Սարգսյանի։ Խանդոյանի հացադուլի մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է նրա պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը։
«Նրանք (Պետրոսյանն ու Խանդոյանը) սոլիդարություն են հայտնում Արթուր Սարգսյանին, և պահանջում են վերջինիս նկատմամբ կալանավորումը դադարեցնել», ֊ ասել է Պապիկյանը։
Հացադուլ հայտարարելուց հետո Արայիկ Խանդոյանն առանձնացվել է մի խցում, Պետրոսյանը գտնվում է մեկ ուրիշ խցում այլ հացադուլավորների հետ։ Թեև Պապիկյան ավելի վաղ Պետրոսյանի համար պահանջել էր ավելի լավ պայմաններով խուց, այդ հարցին բանտի ղեկավարությունը դեռ չի անդրադառնում։
Փաստաբանը նշել է, որ թեև երկուսն էլ հուլիսին հրազենային վնասվածքներ էին ստացել և մինչև վերջերս գտնվում էին «Դատապարտյալների հիվանդանոցում», հացադուլի, համապատասխանաբար, 3 և 4֊րդ օրը հատուկ առողջական գանգատներ չունեն։
Հիշեցնենք, որ հաց բերողը հացադուլով է արձագանքել իրեն երկրորդ անգամ կալանավորելու Հատուկ քննչական ծառայության որոշմանը։ Նա հացադուլի մեջ է կալանավորման օրվանից՝ փետրվարի 9-ից։ Ի համերաշխություն Սարգսյանի բողոքի ակցիա է անցկացվել նաև բանտից դուրս։ Երևանում փետրվարի 14֊ին բողոքի երթ է կազմակերպվել։ Դրա մասնակիցները մտահոգված են, որ հացադուլը շատ վտանգավոր կարող է լինել Արթուր Սարգսյանի առողջության համար, քանի որ վերջինս արդեն տառապում է ծանր հիվանդություններով, և դրանց հիմքով էլ ստորագրությամբ ազատ էր արձակվել դեկտեմբերի 31-ին շուրջ 5 ամիս կալանավայրում լինելուց հետո։

Члены группы армянских мятежников поддержали голодовку «доставщика еды»
Еще один член группы «Сасна Црер» объявил голодовку. Вслед за Ашотом Петросяном это сделал Араик Хандоян. Таким образом оба выражают солидарность с обвиняемым в пособничестве группе Артуром Саргсяном. О голодовке Хандояна Epress.am сообщил его адвокат Араик Папикян.
«Они выражают солидарность с Артуром Саргсяном и требуют освободить его из-под ареста», - заявил собеседник.
Араика Хандояна перевели в одиночную камеру, а Петросян продолжает содержаться вместе с другими объявившими голодовку. Ранее адвокат потребовал для Петросяна камеру с лучшими условиями содержания, однако администрация тюрьмы пока не отреагировала.
Оба арестованных, добавил Араик Папикян, получили в июле огнестрельные ранения и до недавнего времени находились в уголовно-исполнительном учреждении «Больница для заключенных», при этом на 3 и 4 день голодовки, соответственно, жалоб на состояние здоровья у них нет.
Напомним, что голодовку Артур Саргсян, известный как доставщик еды для захвативших летом 2016-ого пост патрульно-постовой службы полиции в Ереване, объявил 9 февраля, после того, как был арестован во второй раз. 14 февраля в Ереване прошло шествие в поддержку Саргсяна. Участники акции выразили обеспокоенность в связи с тем, что голодовка может негативно сказаться на его здоровье, так как у Саргсяна и без того имеются тяжелые заболевания, на основании чего его и освободили под подписку 31 декабря, после 5 месяцев заключения.