«Սասնա ծռերի» կալանավորված աջակցի կյանքը վտանգի տակ է․ փաստաբան
«Սասնա ծռեր» խմբին օժանդակելու մեջ մեղադրվող, որպես «հաց բերող» հայտնի Արթուր Սարգսյանի առողջական վիճակը ծանր է։
Epress.am-ի հետ զրույցում Սարգսյանի պաշտպան Դավիթ Գյուրջյանը նշել է, որ նա շատ թույլ է ու բնական կարիքները հոգալու համար միայն ուղեկցողների օգնությամբ է անկողնուց բարձրանում։
Պաշտպանի խոսքով՝ Սարգսյանը երեք օր արյան փսխումներ է ունեցել ՝ փետրվարի 15-ին, 18-ին և 19-ին։
«Արյան փսխումները կապված են կերակրափողի ճաքի և էրոզիայի հետ, որը նա ուներ դեռ դեկտեմբերին, բայց արդեն ապաքինվել էր վերքը։ Իսկ հիմա, փաստորեն, կրկին բացվել է վերքը, ինչի հետևանքով էլ արյան փսխումներ է ունենում»,- նշել է փաստաբանը։
Գյուրջյանը տեղեկացրել է, որ Սարգսյանը դեռ շարունակում է փետրվարի 9-ից սկսած հացադուլը ու չի պատրաստվում այն դադարեցնել։ Նա հրաժարվել է նաև բուժօգնությունից։
Փաստաբանի խոսքով՝ արդեն այն վիճակն է, որ ոչ թե Սարգսյանի առողջությանն է վտանգ սպառնում, այլ կյանքին։ Գյուրջյանն ասել է, որ երեկ իրենք նաև ստացել են Սարգսյանին ազատ արձակելու մասին Վերաքննիչ դատարանի բացասական պատասխանը։
Նշենք, որ ի զորակցություն Արթուր Սարգսյանի հացադուլ են հայտարարել նաև «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներ Արայիկ Խանդոյանը և Արեգ Կյուրեղյանը։
Սարգսյանը հացադուլով է արձագանքել իրեն երկրորդ անգամ կալանավորելու Հատուկ քննչական ծառայության որոշմանը։ Նա հացադուլի մեջ է կալանավորման օրվանից՝ փետրվարի 9-ից։ Ի համերաշխություն Սարգսյանի բողոքի ակցիա է անցկացվել նաև բանտից դուրս։ Երևանում փետրվարի 14֊ին բողոքի երթ է կազմակերպվել։ Դրա մասնակիցները մտահոգված են, որ հացադուլը շատ վտանգավոր կարող է լինել Արթուր Սարգսյանի առողջության համար, քանի որ վերջինս արդեն տառապում է ծանր հիվանդություններով, և դրանց հիմքով էլ ստորագրությամբ ազատ էր արձակվել դեկտեմբերի 31-ին շուրջ 5 ամիս կալանավայրում լինելուց հետո։ Սարգսյանը 2016-ի հուլիսի 26-ին ճեղքել է ոստիկանական պատնեշը և սննունդ հասցրել Էրեբունի համայնքի ՊՊԾ գնդում գտնվող «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին և բժիշկների. ըստ մեղադրանքի, նա «օժանդակել է բժիշկներին պատանդ պահելուն, ապօրինի զենք-զինամթերք է փոխադրել և կրել»։

Жизнь арестованного сторонника армянских повстанцев под угрозой – адвокат
В тяжелом состоянии находится обвиняемый в пособничестве группе «Сасна Црер» Артур Саргсян. По словам адвоката, Саргсян очень слаб и встать с кровати без посторонней помощи не может.
В течение трех дней – 15, 18 и 19 февраля - его рвало кровью, сообщил Давид Гюрджян в беседе с Epress.am. «Это связано с трещиной в пищеводе и эрозией, которая была у него еще в декабре, но тогда рана уже зажила. А теперь, фактически, она снова разошлась, вследствие чего его рвет кровью».
Адвокат сообщил, что Саргсян продолжает объявленную 9 февраля голодовку и не намерен ее прерывать. От медпомощи он также отказался. Дошло до того, сказал собеседник, что под угрозой не здоровье, а жизнь Артура Саргсяна. 23 февраля адвокат получил отказ Апелляционного суда в освобождении арестованного.
В поддержку Саргсяна голодовку проводят члены «Сасна Црер» Араик Хандоян и Арег Кюрегян.
Известный как Доставщик еды для группы, захватившей летом 2016-ого пост патрульно-постовой службы в Ереване, Артур Саргсян объявил голодовку в связи с решением Специальной следственной службы о его повторном аресте. Голодовка длится с момента ареста 9 февраля. В знак солидарности с Саргсяном 14 февраля в Ереване прошло шествие. Участники акции выразили обеспокоенность тем, что объявленная голодовка может негативно сказаться на здоровье Саргсяна, уже страдающего рядом тяжелых заболеваний. Именно по состоянию здоровья 31 декабря его освободили после 5-месячного ареста.