ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև առևտուրը կրճատվում է
Օրերս Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը հրապարակել է 2016թ. Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ երկրների արտաքին և փոխադարձ առևտրի տարեկան արդյունքներն ամփոփող վիճակագրական տվյալները: Ըստ այդ տվյալների՝ 2016թ. ընթացքում անդամ երկրների փոխադարձ առևտուրը նվազել է շուրջ 3 մլրդ դոլարով կամ 6,7 տոկոսային կետով: Զուգահեռաբար կրճատվել է նաև ԵԱՏՄ անդամ երկրների արտաքին առևտուրը երրորդ երկրների հետ: «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության փորձագետ Անդրանիկ Մանուկյանը ուսումնասիրել է, թե գործունեության երկրորդ տարում ԵԱՏՄ շրջանակներում արտաքին առևտրի ինչպիսի դինամիկա է գրանցվել:
ԵԱՏՄ երկրները միջազգային առևտրում
Ըստ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հրապարակած տվյալների՝ 2016թ. ընթացքում երրորդ երկրների հետ ԵԱՏՄ արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է մոտ 509 մլրդ դոլար, այդ թվում՝ արտահանումը կազմել է 308.4 մլրդ դոլար, իսկ ներմուծումը՝ 201.3 մլրդ դոլար: Այդպիսով, 2015թ. համեմատ ԵԱՏՄ երկրների արտաքին առևտուրը նվազել է շուրջ 12%-ով կամ մոտ 69․6 մլրդ դոլարով, այդ թվում՝ համընդհանուր արտահանումը կրճատվել է 17.5%-ով կամ 65․4 մլրդ դոլարով, իսկ ներմուծումը՝ 2%-ով կամ 4.2 մլրդ դոլարով: Արդյունքում, արտաքին առևտրի հաշվեմնացորդը նվազել է մոտ 61 մլրդ դոլարով:
Արտահանման գծով ԵԱՏՄ երկներից միայն Հայաստանին և Ղրղզստանին է հաջողվել առաջընթաց գրանցել: Այսպես, 2015թ. դեպի երրորդ երկներ ՀՀ արտահանումը ավելացել է 13.3%-ով, իսկ ներմուծումը նվազել 2.2%-ով: Ղրղզստանի պարագայում արտահանման աճը կազմել է 5.2%, իսկ ներմուծման աճը՝ 15.3%: Առավել մեծ անկում է ապրել բելառուսական ապրանքների արտահանումը՝ կրճատվելով մոտ 22.3%-ով, իսկ Ռուսաստանի և Ղազախստանի պարագայում արտահանման կրճատումը կազմել է 17.2% և 19.5% համապատասխանաբար:
Վերոնշյալ տվյալները վկայում են, որ ԵԱՏՄ անդամ երկրների դերակատարումը համաշխարհային տնտեսությունում շարունակում է նվազել: Հայաստանի պարագայում ակնհայտ է նաև երրորդ երկրներից ապրանքների ներմուծման փոխարինումը եվրասիական ապրանքատեսակներով, քանզի մինչ 2016թ. երրորդ երկրներից ապրանքների ներմուծումը դեպի Հայաստան կրճատվել է 2.2%-ով, ԵԱՏՄ անդամ երկրներից կատարվող ներմուծումը աճել է 8.7%-ով: Սա, իհարկե, ԵԱՏՄ կողմից բարձր մաքսատուրքերի և ոչ սակագնային կարգավորման գործիքների կիրառման արդյունք է:
Եվրասիական տնտեսական միությունը և դեինտեգրացիան
Համանման անկում է ապրել նաև ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև փոխադարձ առևտուրը: 2016թ. ԵԱՏՄ ներքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 42,5 մլրդ դոլար, ինչը ավելի քան 6%-ով զիջում է 2015թ. գրանցված ցուցանիշին: Մասնավորապես, շուրջ 3.6 մլն դոլարով կրճատվել է հանքային ապրանքատեսակների առևտրաշրջանառությունը, 114.2 մլն դոլարով՝ տարբեր սարքավորումների և տրանսպորտային միջոցների գծով առևտուրը և 65.4 մլն դոլարով՝ մետաղական ապրանքատեսակների գծով առևտուրը: 2016թ. ԵԱՏՄ անդամ երկրներից կատարվող ներմուծումն ավելացել է միայն Հայաստանի (8.7%), և Ռուսաստանի (1%) պարագայում: Դրան հակառակ, ԵԱՏՄ երկրներից դեպի Ղրղզստան կատարվող ներմուծումը կրճատվել է 23.2 %-ով, դեպի Բելառուս կատարվող ներմուծումը՝ 10.7%-ով, իսկ դեպի Ղազախստան կատարվող ներմուծումը՝ 13.8%-ով:
Միասնական տնտեսական տարածքի ձևավորումից 2 տարի անց երկրների ինտեգրացվածության մակարդակը շարունակում է մնալ չափազանց ցածր: Անդամ երկրներից բոլորի դեպքում ԵԱՏՄ հետ տնտեսական հարաբերությունները նույնական են Ռուսաստանի հետ տնտեսական հարաբերություններին: Այսպես, 2016թ. ՀՀ-ԵԱՏՄ առևտրաշրջանառության 94.6%-ը բաժին է ընկել Ռուսաստանին, 3.6%-ը՝ Բելառուսին, 1.5%-ը՝ Ղազախստանին, և միայն 0.3%-ը՝ Ղրղզստանին: Նմանապես ԵԱՏՄ-Բելառուսի առևտրաշրջանառության 96.2%-ը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին, 3.2%-ը՝ Ղազախստանին, 0.4%-ը՝ Ղրղզստանին և 0.2%-ը՝ Հայաստանին:
Այս պայմաններում անհայտ է մնում, թե ինչ տնտեսական նախադրյալների հիման վրա է այս հինգ երկրների միջև ստեղծվել տնտեսական միություն, և թե ինչ տնտեսական օգուտներ այն կարող է բերել անդամ երկրների համար:

Recently the Eurasian Economic Commission published statistical data summarizing the annual results of foreign and mutual trade of EAEU member countries for the year 2016. According to the data, the mutual trade between the member countries decreased by around 3 billion USD or 6.7% in 2016. In parallel, the foreign trade of EAEU member states with third countries has also decreased. Andranik Manukyan, an expert with the Union of Informed Citizens NGO, has studied the dynamics of foreign trade during the second year of EAEU’s activity.
EAEU Countries in International Trade
According to data published by the Eurasian Economic Commission, EAEU’s foreign trade turnover with third countries made up 509 billion USD in 2016. In particular, exports formed 308.4 billion USD, and imports – 201.3 billion USD. Thus, compared to 2015, the foreign trade of EAEU countries decreased by around 12% or about 69.6 billion USD. In particular, overall exports reduced by 17.5% or 65.4 billion USD, and imports reduced by 2% or 4.2 billion USD. As a result, the foreign trade balance has reduced by 61 billion USD.
In terms of exports, only Armenia and Kyrgyzstan have managed to register progress. Thus, in 2015, exports from Armenia to third countries increased by 13.3%, and imports decreased by 2.2%. In case of Kyrgyzstan, exports increased by 5.2% and imports increased by 15.3%. The largest decline was registered in the exports of Belarusian goods, namely 22.3%. In case of Russia and Kazakhstan, exports reduced by 17.2% and 19.5% respectively.
The aforementioned data show that the role of EAEU member countries in international economy continues to decline. In case of Armenia, the substitution of third country products by Eurasian ones is quite obvious since import of goods from third countries to Armenia reduced by 2.2% in 2016, and imports from EAEU member countries increased by 8.7%. This, of course, is the result of high EEU customs tariffs and application of non-tariff regulation instruments.
Eurasian Economic Union and Deintegration
A similar decline has been registered in the mutual trade between EAEU member countries. In 2016, EAEU internal trade turnover amounted to 42.5 billion USD, which is 6% smaller compared to the indicator in 2015. In particular, trade in mineral products has decreased by around 3.6 million USD, different equipment and transport means – 114.2 million USD, metal goods – 65.4 million USD. In 2016, increase in imports from EAEU member countries has been registered only in case of Armenia (8.7%) and Russia (1%). In contrast, imports from EAEU countries to Kyrgyzstan have decreased by 23.2%, to Belarus – 10.7%, and to Kazakhstan – 13.8%.
Another troubling circumstance is that 2 years after the formation of a common economic area, the integration level of the countries continues to remain extremely low. For all the EAEU member states, economic relations with the EAEU are identical with economic relations with Russia. Thus, in 2016, Russia had a 94.6% share in Armenia-EAEU trade turnover, while Belarus had a 3.6% share, Kazakhstan – 1.5%, and Kyrgyzstan – only 0.3%. Similarly, Russia had a 96.2% share in Belarus-EAEU trade turnover, while Kazakhstan had a 3.2% share, Kyrgyzstan – 0.4%, and Armenia – 0.2%.
In these circumstances, it remains unclear what economic background the economic union between these five countries was based on and what economic benefits it can bring to the member states.