Անցել ենք ծայրահեղության․ Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակիցների ընտանիքների բողոքը
Ղարաբաղյան պատերազմի վետերաններն ու նրանց ընտանիքի անդամներն այսօր ՀՀ Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ցույց են անցկացրել։ Նրանք հանդիպում են պահանջում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ՝ հակառակ դեպքում սպառնալով նստացույց սկսել։
Երկրորդ կարգի հաշմանդամ, ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից Գագիկ Հարությունյանի երեխաներից 4֊ն արդեն մեկ շաբաթ է դպրոց չեն հաճախում, քանի որ չունեն կոշիկներ, հագուստ և գրենական պիտույքներ։
Հարությունյանի կինը՝ Արմենուհի Մանուկյանը, Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ 2014 թվականին իրենք նստացույց են անցկացրել ՀՀ Կառավարության դիմաց, որից հետո Պաշտպանության նախկին նախարար Սերյան Օհանյանն ընտանիքին կցել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատին, որտեղից էլ իրենք ամեն ամիս ստացել է 250 հազար դրամ գումար։
Սակայն 2017 թվականի հունվարից ընտանիքն այլևս գումար չի ստանում գործարանից։ Մանուկյանի խոսքով՝ իր 12 երեխաների կարիքները հոգալու համար հաշմանդամություն ունեցող ամուսինը չի կարողանում աշխատել, իսկ ինքը չի կարող թողնել անչափահաս երեխաներին առանց խնամքի։
«Դիմել եք ներկայիս Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանին, որպեսզի վերականգնվի մեզ հատկացվող գումարը, սակայն պատասխան չենք ստացել։ Մենք ապրում ենք աղքատության 60 հազար դրամ նպաստով ու ամուսնուս հաշմանդամության թոշակով, որը միայն դեղերին է բավարարում»,- ասել է Մանուկյանը։
Կառավարության դիմաց էր նաև անօթևան մնացած Սոնիկ Սիմոնյանը, ում ամուսինը ևս ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ հաշմանդամություն է ստացել։
Կառավարությունը նրա ընտանիքին պատրաստ է բնակարան տրամադրել պայմանով, եթե իրենք 10 տարվա մշտական գրանցում ունենան։
«Մեզ ասում են՝ ձեզ տուն հասնում է, եթե 10 տարվա մշտական գրանցում ունենայիք, բայց մենք ո՞նց մշտական գրանցում ունենանք, եթե ամբողջ կյանքում վարձով ենք ապրում ու տուն չունենք։ Ո՞ւմ տան վրա գնանք, գրանցվենք։ Մենք հաշվառված չենք, բայց երբ տղաս կամավոր ներկայացավ զինկոմիսարիատ, նրան միանգամից քաղաքացիություն տվեցին ու տարան բանակ։ Ասում են՝ ապահով երկիր, բա էս ի՞նչ ապահով երկիր ա, որ իմ էրեխեն նկուղում ա ապրում, ինչի պատճառով հաշմանդամ է դարձել։ Սա ոչ թե ապահով, այլ դժոխքային երկիր է մեզ համար»,- նշել է Սիմոնյանը։
Բողոքողներին հանդիպել է Կառավարության նամակների և ընդունելությունների բաժնի պետ Ալեքսանդր Ղազարյանը՝ հորդորելով խնդիրը ներկայացնել դիմումի տեսքով։
Ակցիայի մասնակիցները դիմումներ են գրել և հեռացել։ Սոնիկ Սիմոնյանը մեզ հետ զրույցում նշել է, որ դիմումներին ընթացք չտալու դեպքում շարունակելու են ակցիաները։

A group of veterans of the Nagorno-Karabakh war and their family members held a demonstration on Thursday outside the Government building in Yerevan demanding a meeting with prime minister Karen Karapetyan and warning of an indefinite sit-in in front of the office if their demand is not met.
A veteran with a second-degree disability, Gagik Harutyunyan, has been unable for a week to send his 4 of his 12 kids to school because the children do not have proper shoes, clothes, or other school supplies. Speaking to Epress.am, Harutyunyan's wife, Armenuhi Manukyan, said the family had conducted a sit-in outside the government office in 2014, after which then-defense minister Seyran Ohanyan referred the family to the Zangezur Copper Molybdenum Combine from where the Harutyunyans' began receiving a monthly payment of 250 000 drams.
In 2017, however, the combine stopped paying the money, leaving the disabled veteran with no means to provide for his family. “We have appealed to defense minister Vigen Sargsyan to be reissued the payments, but we haven't received a response yet. We live on a 60 000-dram poverty benefit and my husband's disability pension, which is barely enough to buy his medication,” Manukyan told Epress.am.
Sonik Simonyan, wife of another disabled NKR war veteran, told Epress.am that her family do not have a permanent place of abode, while the Government has promised to provide the family with an apartment if they present a 10-year permanent registration document.
“They say we would be eligible for an apartment if we had a 10-year permanent registration. How can we be permanently registered if we do not own a house? Whose address should be register at? So we are not registered, but when my son voluntarily went to the military commissariat, he was immediately granted a citizenship and drafted to the army. say we live in a safe country; what kind of a safe country is this when my kid lives in a basement and has acquired a disability as a result. This not a safe country for us but a miserable one,” Simonyan said.
Head of the Government Department for Reception of Citizens and Discussion of Petitions Aleksandr Ghazaryan came out to meet the demonstrators and urged them to submit their complaints and demands in a written form. The protesters then filed their appeals and left, warning that they would continue the protest actions should their appeals be left unresponded.