Զինվորի ծանր վիրավորումից հետո ՌԴ-ից վերադարձած նրա ընտանիքը ծանր վիճակում է
Այս տարվա փետրվարի 8-ին, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, Մարտակերտի դիրքերում հակառակորդի դիպուկահարի գնդակից վիրավորում ստացած 19-ամյա Կորյուն Կիրակոսյանը վերականգնողական բուժում է ստանում Հայաստանի Կարմիր խաչի հիվանդանոցում։ Չնայած որ բուժման ծախսերը հոգում է Պաշտպանության նախարարությունը, ընտանիքն, այնուամենայնիվ, օգնություն չի ստանում նախկին զինծառայողի խնամքի և այլ հարցերում։ Պաշտպանության նախարարին ուղղված նամակներն էլ մնում են անպատասխան։
Epress.am-ի թղթակիցներն այսօր մի քանի րոպեով կարողացել են տեսակցել Կորյուն Կիրակոսյանին։
Գլխի շրջանում ծանր վիրավորում ստացած նախկին զինծառայողը հիմա չի քայլում, չի խոսում, շփվում է ժեստերով, աչքերից մեկի տեսողությունը չկա․ բժիշկներն ասում են՝ պետք է սպասել։
Ճիշտ է՝ Կորյունը հիշում է ծնողներին, սակայն չի հիշում թվերն ու տառերը․ «Այսօր իր սպորտի մեդալներն էինք ցույց տալիս, տեսավ, նեղվեց, հոգոց հանեց», - պատմում է մայրը՝ Դիանա Կարագեզյանը։
6- ամսվա զինծառայող Կորյունը 10 տարուց ավել ընտանիքի հետ ապրել է Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Երբ հասել է զորակոչային տարիքին, վերադարձել է Հայաստան։ Ընտանիքը՝ ծնողներն ու 17-ամյա քույրը, մնացել են Ռուսաստանում։ Դեպքից հետո ընտանիքը վերադարձել է և հաստատվել հայրենի Ճամբարակում։ Մայրը մեկ օր առաջ է վերադարձել Ռուսաստանից. գնացել էր ընտանիքի բոլոր իրերը Հայաստան բերելու, քանի որ վերջնականապես հաստատվելու են այստեղ։
Դեպքի մասին Դիանա Կարագեզյանը քիչ բան գիտի․ որդին չի խոսում, ոչինչ չի կարողանում պատմել։
Պաշտոնապես ասել են, որ երբ Կորյունը դիրքերում դիտանցիքից նայել և ինչ-որ գրառումներ է արել, հակառակորդի դիպուկահարը կրակել է։ Գնդակն անցել է ունքի հատվածից և դուրս եկել գլխի հետևից։ Որդու վիրավորվելու լուրը լսել են բարեկամներից, քանի որ Պաշտպանության նախարարությունը, կնոջ խոսքով, իմացել է, որ իրենք Հայաստանում չեն, դրա համար էլ հարազատներին են հաղորդել այդ լուրը։
Կորյունը մի քանի վիրահատություններ է տարել, նախ՝ Ստեփանակերտում, ապա Մուրացաի զինվորական հոսպիտալում։ Հիմա վերականգնողական բուժման փուլն է։
«Բուժումն արտասահմանում անելու մասին խոսք չի եղել, մենք չենք դիմել, իրենք էլ չեն առաջարկել», -պատմում է Կորյունի մայրը։ Նրա խոսքով՝ ճիշտ է բուժման ծախսերը հոգում է Պաշտպանության նախարարությունը, սակայն վիրավորումից հետո ՊՆ-ից ոչ մեկը որդուն այցելության չի գնացել։
Կորյունի հայրը՝ Կամո Կիրակոսյանը, մշտապես տղայի կողքին է՝ հիվանդանոցում, մայրն ամեն օր 4 ժամ ծախսելով գնում-գալիս է Ճամբարակից։ Ամեն օր միայն ճանապարհների համար ընտանիքը ծախսում է մոտ 15 հազար դրամ։ Դեպքից հետո ծնողները չեն աշխատում «հիվանդանոցներում և թղթերով ենք խառը»։
«Մենք այստեղ ոչ մի բան չունենք, միայն մեր բարեկամների միջոցով ենք ապրում», -ասում է զինծառայողի մայրը։
Դեպքից երկու շաբաթ անց զինծառայողի ծնողները փորձել են հանդիպել Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանին, որպեսզի Երևանում ժամանակավոր տուն տրամադրեն ընտանիքին կամ գոնե գումարով օգնեն. «Ուզում էինք տեսնել Վիգեն Սարգսյանին, չթողեցին, դիմում գրեցինք, այդպես էլ անարձագանք մնաց։ Մենք ուզում ենք Երևանում ապրել, քանի որ տղայիս երկար բուժում է հարկավոր։ Մասաժներ Երևանում կարող են միայն անել, մասաժիստը չի կարող ամեն անգամ գալ Ճամբարակ»։
Բացի ճանապարհային ծախսերից՝ ընտանիքն ամեն անգամ Ճամբարակից տղայի համար ուտելիք է բերում․ «Այստեղ ուտելիքը տալիս են, սակայն քանի որ ինքն ամեն բան չի ուտում, դրա համար ամեն ինչ համարյա առնում ենք»։
Օրեր առաջ ընտանիքը դիմել է վարչապետ Կարեն Կարապետյանին․ չի արձագանքել, Գագիկ Ծառուկյանն էլ խոստացել է՝ այսօր-վաղն կայցելի Կորյունին։
«Իմ տղայի վիճակը նենց է, որ գուցե նա չկարողանա հետագայում ամուսնանա, տուն պահի, իսկ մեզ հիմա ոչնչով չեն օգնում»։

Family of Wounded Armenian Soldier in Dire Financial Straits, Hopes for Help from Authorities
19-year-old Koryun Kirakosyan, a soldier in the Nagorno-Karabakh Armed Forces, was shot in the head on February 8 by an Azerbaijani sniper. According to a statement issued by the NKR defense ministry, the incident happened in the military positions near the northern town of Martakert. Currently, Kirakosyan is undergoing rehabilitation at the Red Cross hospital in Yerevan, and while the Armenian defense ministry has agreed to cover the costs of the treatments, still, the family can hardly handle the rest of the expenses.
Epress.am correspondents today paid a short visit to Koryun Kirakosyan in hospital. The young man has been left blind in one eye; he is unable to walk or talk properly and uses hand gestures to communicate.
According to his mother, Diana Karagezyan, Koryun has no trouble recognizing his parents; the former soldier, however, does not remember any letters or numbers; “He got so upset today when we showed him his sports medals.”
Koryun and his family lived in Russia for over 10 years; upon reaching draft age, however, the young man decided to return to Armenia, leaving his 17-year-old sister and his parents behind. After the incident in the army, the rest of the family has also returned to settle in their native village of Chambarak.
The mother has heard nothing of the story from her son; she has only been told by military officials that Koryun was looking out of an observation slot and making notes when an Azerbaijani sniper fired at him. The bullet went through Koryun’s left brow and into the back of his head. He has already undergone several surgeries in a Stepanakert hospital and in Yerevan’s Muratsan military hospital and is now receiving rehabilitation therapy.
“There has been no talk of medical treatment abroad; we haven’t asked, defense ministry hasn’t offered,” the mother says. She added that although the ministry pays for Koryun’s treatment, but no officials have come to visit her son in hospital.
Koryun’s father, Kamo Kirakosyan, does not leave his son’s hospital room, while the mother spends 4 hours a day commuting to and from Chambarak at a cost of nearly 30 dollars per day. The spouses are currently unemployed; “We are too caught up in hospitals and documentation. We have nothing here; we rely only on the help of our relatives” they say.
Two weeks after the incident, the family attempted to meet with defense minister Vigen Sargsyan to ask for temporary housing in Yerevan or some financial support. “We were not allowed to see him, so we wrote an appeal which has not been responded to. We want to relocate to Yerevan because my son needs a long treatment, and the therapists can’t come to Chambarak daily.”
The Kirakosyans’ wrote another appeal letter several days ago to prime minister Karen Karapetyan, who, however, has also yet to respond. Parliamentary candidate, oligarch Gagik Tsarukyan, for his part, has promised to visit Koryun in hospital “one of these days.”