ՊՆ֊ի նոր ծրագիրը չքավորներին սահման տանելու համար է, վստահ են սևազգեստ մայրերը
Խաղաղ պայմաններում մահացած զինվորների ծնողները կրկին ակցիա են անցկացրել ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ՝ հիշեցնելով, որ իրենց որդիների գործերով պատշաճ քննություն չի իրականացվում։ Նրանք նշում են՝ հանգիստ չեն տալու պաշտոնատար անձանցից ոչ մեկին մինչև իրենց որդիների գործերը չբացահայտվեն և մեղավորները չպատժվեն։
Սևազգեստ մայրերից մեկի՝ Իրինա Ղազարյանի որդին՝ Արթուր Ղազարյանը, այսօր կդառնար 26 տարեկան։ Նա մահացել է 2010 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում։
Իրինա Ղազարյանը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ որդու սպանությունից 7 տարի է անցել, բայց դեռ ոչ ոք չի պատժվել, այլ հակառակը՝ որդուն սպանողներին Սերժ Սարգսյանը մեդալներ է շնորհել ապրիլյան քառօրյային մասնակցելու համար․ «Էսօր իմ տղեն պիտի 26 դառնար։ Մի 18 տարեկանն ա նշել ու էս խուժանը (ձեռքով ցույց է տալիս նախագահի նստավայրի կողմ) տարել ա Ղարաբաղ, իսկ իմ էրեխու սպանողին էլ՝ Ջհանգիրյան Մարտինին, ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ պարգևատրում ա»։
2010 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում մահացած Վալերի Մուրադյանի մայրը՝ Նանա Մուրադյանը, մեզ տեղեկացրել է, որ արդեն 4 ամիս է ինչ ՀՀ դատախազության որոշումով իր որդու կասեցված գործը վերաբացվել է, սակայն գործով դեռևս ոչ մի քայլ չի արվել։
«Կասեցումից հանել են ձևական, նորից կպտտեն տարիներ շարունակ ու նորից կկասեցնեն։ Մեզ նույնիսկ կասեցումից հանելու որոշումը չեն տրամադրում։ Փաստաբանը դիմել է Հատուկ քննչական ծառայություն, որ տրամադրեն, թե ինչ հիմքերով է կասեցումից հանելու որոշումը կայացվել, սակայն մերժել են»,- ասել է Մուրադյանը։
Սևազգեստ մայրերն անդրադարձել են նաև Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի առաջարկած «Ես եմ» ծրագրին՝ նշելով, որ դրանց միակ նպատակն այն է, որ սահմանին ծառայեն աղքատ ընտանիքի զավակները, իսկ պաշտոնյաներն ավելի հեշտությամբ իրենց տղաներին ազատեն ծառայությունից։
«3-րդ տարին ծառայող զինվորների համար 5 միլիոն դրամ ա առաջարկում։ Այսինքն, ո՞վ պիտի ծառայի, ստիպված պիտի ծառայի չքավոր ընտանիքի երեխան, որ ինչ֊որ մի բանով օգուտ տա իր ընտանիքին։ Դա էլ նշանակում է, որ իրանք իրանց լակոտներին ավելի հեշտ կազատեն բանակից։ Իրանց էրեխեքին կպահեն իրանց կանանց փեշերի տակ, իսկ չքավոր ընտանիքների զինվորները պետք ա գնան առաջնագիծ, ծառայեն, վերջում էլ գլուխները կուտեն, կասեն՝ ինչ անենք, զոհվեց», - ասել է Նանա Մուրադյանը։

На передовой окажется больше ребят из бедных семей из-за программы Минобороны Армении
Матери скончавшихся в армянской армии в небоевых условиях военнослужащих провели очередную акцию протеста перед офисом президента с целью напомнить, что по делам о смерти их сыновей не проводится должного следствия. Родители обещают, что не оставят в покое ни одно должностное лицо до тех пор, пока не будут раскрыты уголовные дела и не понесут наказание виновные.
Сегодня, 27 апреля, сыну Ирины Газарян Артуру исполнилось бы 26 лет. Его не стало в 2010-ом в Карабахе.
В беседе с Epress.am Газарян заявила, что спустя 7 лет после смерти сына никто не понес наказания, более того, его убийцы получили медали от Сержа Саргсяна за участие в боевых действиях в Карабахе в апреле 2016-ого. «Сегодня сыну исполнилось бы 26. Он отметил свое 18-летие и этот хулиган отправил его в Карабах, а убийцу моего сына – Джангиряна Мартина – наградил за четырехдневную войну в апреле».
По словам матери Валерия Мурадяна, по решению прокуратуры уголовное дело о смерти сына было возобновлено 4 месяца назад, однако никаких действий не проводится. «Формально возобновили, снова будут тянуть годами и снова приостановят. Нам даже решение о приостановке не предоставляют. Адвокат обратился в Специальную следственную службу, чтобы узнать, на каких основаниях было принято решение о возобновлении, но они отказали», - говорит Нана Мурадян.
Матери высказались и по поводу предложенной министром обороны программы «Это я», цель которой, по их мнению, - сделать так, чтобы на границе служили дети из бедных семей, а чиновникам еще легче удавалось избавить своих сыновей от службы.
«Он предлагает 5 миллионов драмов солдатам, которые служат третий год. То есть, кто должен служить? Придется служить ребенку из бедной семьи, чтобы как-то помочь ей. А это значит, что им будет еще легче освобождать своих щенков от армии. Оставят своих детей под подолом материнской юбки, а солдаты из необеспеченных семей должны идти на передовую, служить, затем их загубят, скажут: что поделаешь, погиб», - заключила Мурадян.