ՊՆ֊ի նոր ծրագիրը չքավորներին սահման տանելու համար է, վստահ են սևազգեստ մայրերը
Խաղաղ պայմաններում մահացած զինվորների ծնողները կրկին ակցիա են անցկացրել ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ՝ հիշեցնելով, որ իրենց որդիների գործերով պատշաճ քննություն չի իրականացվում։ Նրանք նշում են՝ հանգիստ չեն տալու պաշտոնատար անձանցից ոչ մեկին մինչև իրենց որդիների գործերը չբացահայտվեն և մեղավորները չպատժվեն։
Սևազգեստ մայրերից մեկի՝ Իրինա Ղազարյանի որդին՝ Արթուր Ղազարյանը, այսօր կդառնար 26 տարեկան։ Նա մահացել է 2010 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում։
Իրինա Ղազարյանը Epress.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ որդու սպանությունից 7 տարի է անցել, բայց դեռ ոչ ոք չի պատժվել, այլ հակառակը՝ որդուն սպանողներին Սերժ Սարգսյանը մեդալներ է շնորհել ապրիլյան քառօրյային մասնակցելու համար․ «Էսօր իմ տղեն պիտի 26 դառնար։ Մի 18 տարեկանն ա նշել ու էս խուժանը (ձեռքով ցույց է տալիս նախագահի նստավայրի կողմ) տարել ա Ղարաբաղ, իսկ իմ էրեխու սպանողին էլ՝ Ջհանգիրյան Մարտինին, ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ պարգևատրում ա»։
2010 թվականին Լեռնային Ղարաբաղում մահացած Վալերի Մուրադյանի մայրը՝ Նանա Մուրադյանը, մեզ տեղեկացրել է, որ արդեն 4 ամիս է ինչ ՀՀ դատախազության որոշումով իր որդու կասեցված գործը վերաբացվել է, սակայն գործով դեռևս ոչ մի քայլ չի արվել։
«Կասեցումից հանել են ձևական, նորից կպտտեն տարիներ շարունակ ու նորից կկասեցնեն։ Մեզ նույնիսկ կասեցումից հանելու որոշումը չեն տրամադրում։ Փաստաբանը դիմել է Հատուկ քննչական ծառայություն, որ տրամադրեն, թե ինչ հիմքերով է կասեցումից հանելու որոշումը կայացվել, սակայն մերժել են»,- ասել է Մուրադյանը։
Սևազգեստ մայրերն անդրադարձել են նաև Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի առաջարկած «Ես եմ» ծրագրին՝ նշելով, որ դրանց միակ նպատակն այն է, որ սահմանին ծառայեն աղքատ ընտանիքի զավակները, իսկ պաշտոնյաներն ավելի հեշտությամբ իրենց տղաներին ազատեն ծառայությունից։
«3-րդ տարին ծառայող զինվորների համար 5 միլիոն դրամ ա առաջարկում։ Այսինքն, ո՞վ պիտի ծառայի, ստիպված պիտի ծառայի չքավոր ընտանիքի երեխան, որ ինչ֊որ մի բանով օգուտ տա իր ընտանիքին։ Դա էլ նշանակում է, որ իրանք իրանց լակոտներին ավելի հեշտ կազատեն բանակից։ Իրանց էրեխեքին կպահեն իրանց կանանց փեշերի տակ, իսկ չքավոր ընտանիքների զինվորները պետք ա գնան առաջնագիծ, ծառայեն, վերջում էլ գլուխները կուտեն, կասեն՝ ինչ անենք, զոհվեց», - ասել է Նանա Մուրադյանը։

The mothers of several Armenian soldiers who died in the army in peacetime again gathered today outside the presidential residence to remind that their sons' cases are not being investigated properly. The protesters claim that they will not leave the authorities alone until those responsible for their sons' deaths are punished.
Irina Ghazaryan, mother of Artur Ghazaryan who died in a Nagorno-Karabakh military unit in 2010, told Epress.am that her son would be turning 26 today; the woman complained that in the 7 years since Artur's death, no actions have been taken by the authorities to disclose the case and to hold perpetrators accountable. “My son would be 26 today. This bastard took my son to the army once he turned 18 and now he is awarding killer, Martin Jhangiryan, for taking part in the April fighting does not actually mean anything; they will subsequently discontinue the case again after dragging it out for years. They haven't even provided us with the written decision on resumption. Our lawyer appealed to the Special Investigation Service to find out the grounds for resuming the case, but they refused to tell him anything,” Muradyan added.
The woman also commented on the new military service program offered recently by Armenia's defense ministry; a three-year optional service combining compulsory and contract-based services, after the completion of which soldiers will receive 5 million drams on their accounts.
“They offer the soldiers 5 million drams to serve for 3 years. Who would take them up on this offer? Children from poverty-stricken families, of course, who'll want to somehow help their parents. It's just yet another way to help sons to get out of compulsory service. They'll protect their kids under their wives skirts, but will take kids from poor families to the frontier. And when these kids get killed, they'll just say they couldn't have done anything to prevent it,” Muradyan said disgruntedly.