Պետությունը կենտրոնացել է փաստաբաններին ճնշելու վրա
Վերջին շրջանում հայաստանյան մի շարք փաստաբաններ ճնշումների են ենթարկվում։ Այսօր «Մեդիա կենտրոն» մամուլի ակումբի կազմակերպած միջոցառման ժամանակ մի քանի փաստաբաններ խոսել են Հայաստանում քրեական արդարադատություն իրականացման, իրավունքի սահմանափակման, ամբաստանյալների նկատմամբ բռնությունների, փաստաբանների գործունեությանը խոչընդոտելու, դատարանների և դատավորների անկախության խնդիրներին։
Միջոցառման մասնակից, փաստաբան Հայկ Ալումյանը նշել է, որ իրենք հատկապես ճնշումների են ենթարկվում այն ամբսատնյալների շահերը պաշտպանելիս, որոնք փորձել են պետության դեմ գնալ՝ օրինակ, «Սասնա ծռերի», Նորքի զինված խմբի գործերով։
Ալումյանն ընդգծել է՝ վերջին մի քանի ամիսներին մի շարք քրեական գործերով զարգացումները ցույց են տալիս, որ պետությունը կենտրոնացել է փաստաբաններին ճնշելու վրա, և վերջիններիս իրավունքները տարբեր միջոցներով սահմանափակվում են։ Մասնավորապես, նա անդրադարձել է հունիսի 28-ին «Սասնա ծռերի» գործով անցնող ամբաստանայալների նկատմամբ կիրառված բռնության դեպքին։
«Դուք պատկերացնում եք փաստաբանի աչքի առաջ, փաստաբանից 20 մետր հեռավորության վրա իր պաշտպանյալին ծեծի են ենթարկում, որը կոնվենցիայով արգելվում է։ Սա նշանակում է, որ փաստաբանին մասնագիտական առումով վիրավորում են։ Նրա մասնագիտական գործունեությունը հավասարեցնում են զրոյի, նա չի կարող որևէ կերպ այդ ծեծին միջամտել։ Սա նշանակում է, որ այդ իրադարձությունների հրահանգ տվողներն արհամարհել են փաստաբաններին»։
Նա անդրադարձել է նաև այն հանգամանքին, որ դատարանի շենք մտնելիս փաստաբաններին ամեն կերպ փորձում են, ոստիկանների խոսքով, զննել, բայց իրականում դա խուզարկություն է։ Ընդ որում, փաստաբանի խոսքով, հետաքրքիր է, թե որ պահին են որոշում խուզարկել, կամ ում խուզարկել, ում ոչ․ «Դա բացարձակ կամայականության վրա է հենված»։
Ալումյանը հիշել է, որ «Սասնա ծռերի» գործով դատական նիստերից մեկի ժամանակ, երբ փաստաբանները հրաժարվել են խուզարկության ենթարկվել, ժամանել է Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը, և Դատական դեպարտամենտի ներկայացուցիչներն ասել են․ «Լավ, եթե Փաստաբանների պալատի նախագահը այստեղ է, թույլ կտանք առանց էդ գործողության ներս մտնեք»։ Ալումյանի պնդմամբ՝ դա նշանակում է, որ այդ «զննումը» լրիվ կամայականորեն է կատարվում։
«Բացի դրանից, նրանք մեր պայուսակներում փնտրում են արգելված իրեր, որոնց ցուցակը իրենք իրականում չունեն։ Այդ խուզարկումով նրանք ցանկանում են փաստաբանի վարկանիշը գցել։ Դուք պատկերացու՞մ եք ամեն անգամ դատավորին էլ դատարանի շենք մտնելիս զննեն։ Իսկ ո՞վ ասաց, որ դատավորի նկատմամբ ավելի հարգալից պետք է լինել, քան փաստաբանների», ֊ ասել է Ալումյանը։
Փաստաբանն անդրադարձել է տարբեր դատական նիստերի ժամանակ փաստաբանների նկատմամբ կիրառվող սանկցիաներին՝ ընդգծելով՝ դրանց պատճառն այն է, որ փաստաբանները հրաժարվում են առանց իրենց վստահորդների ներկա գտնվել դատական նիստին։
«Արդյո՞ք փաստաբանն իր վստահորդի բացակայության պայմաններում իրավունք ունի գտնվել դատարանի դահլիճում, երբ վստահորդը հանձնանարել է առանց իր ներկայության ոչ մի բան չանել», ֊ հռետորական հարց է բարձրացրել Ալումյանը։

Home / Court / Armenian Lawyers Subjected to More and More Pressure in Courts
A number of Armenian lawyers have recently been subjected to more and more pressure in their work, according to a group of lawyers who gathered today at a press conference in Yerevan to talk about issues concerning the implementation of criminal justice in Armenia, the restriction of defendants’ rights and the recent violence against them, the obstruction of lawyers’ activities, and the lack of judicial independence.
According to Hayk Alumyan, lawyers are especially exposed to pressure when protecting those defendants who tried to go against the state, particularly, the members of the Sasna Tsrer anti-government armed group and the “organized criminal group” arrested in 2015 by Armenia’s security forces in Yerevan’s Nork district. Over the past few months, the lawyer went on, developments in a number of criminal cases have shown that the state has concentrated on putting pressure on lawyers by limiting their rights in various ways. Namely, Alumyan talked about the June 28 incident of violence against members of the Sasna Tsrer group.
“Try to imagine that – your client is being beaten right in front of your eyes, some 20 meters away from you. This means that a lawyer is being offended in a professional setting; his professional activities are being completely disregarded, and he can’t intervene in the beating,” Alumyan said.
He also mentioned that law enforcement officers have begun attempting to search the lawyers at the entrance of courthouses. It’s noteworthy, he added, that these searches seem to be carried out in a completely arbitrary and random manner: “You never know who and when they will want to search.”
At the beginning of one of the Sasna Tsrer hearings, according to Alumyan, the lawyers refused to allow police officers to search them and called the chairman of the Chamber of Advocates. Once the chairman arrived at the scene, the officers said they would allow the lawyers in without getting searched, which “again proves the arbitrariness of the officers’ activities.”
“What’s more, they are searching our bags to find items a list of which they do not actually have. These searches are solely aimed at discrediting the lawyers. Can you imagine judges getting searched every time they want to enter a courthouse? Who said judges deserve more respect than lawyers?” Alumyan argued.
He also complained about the fact that a number of lawyers are being subjected to sanction for refusing to take part in hearings without the presence of their clients: “How can lawyers remain in the courtroom when the clients have told them not to take any steps without their knowledge?”