Առաքելական եկեղեցու արտոնյալ դիրքը Հայաստանում նպաստում է խտրականությանը
Հայաստանում քրիստոնեական փոքրամասնական կրոնական խմբերն ունեն պաշտամունքի ազատության իրավունք, սակայն որոշ քրիստոնյա խմբեր նշել են, որ կարիք են զգացել իրենց հավատքին դավանել աննկատ: Այս մասին ասված է ԱՄՆ Պետդեպի հրապարակած 2016թ․ կրոնական ազատությունների մասին զեկույցում։
Զեկույցի հեղինակներն ընդգծել են մի շարք խնդիրներ և անդրադարձել են 2016 թվականի ընթացքում Հայաստանում տեղի ունեցած մի քանի միջադեպերի։ Մասնավորապես, նշվել է, որ Վանաձոր քաղաքի ավագանու անդամ, «Հայկական վերածնունդ» կուսակցությունը ներկայացնող Արկադի Փելեշյանն իր մի խումբ աջակիցների հետ մուտք էր գործել Վանաձորի Ավետարանական եկեղեցի և դաժան ծեծի ենթարկել Վանաձորի Ավետարանական եկեղեցու հովիվ և Հայաստանի Ավետարանական Հավատքի Եկեղեցիների Միության նախագահ Ռաֆայել Գրիգորյանին:
Քննչական կոմիտեն քննություն էր սկսել պարզելու՝ արդյոք Փելեշյանին կարող է պաշտոնապես մեղադրանք ներկայացվել ծեծի ենթարկելու համար: Հովիվ Գրիգորյանի հրապարակային հայտարարությունների համաձայն, հարձակումը կիրակնօրյա պատարագի ընթացքում Փելեշյանի քաղաքական կուսակցության քարոզչական նյութերի բաժանումը թույլ չտալու պատճառով էր: Հոկտեմբերի 5-ին protestant.am կայքը, որը Ավետարանական հավատքի քրիստոնյաների մեդիա նախաձեռնություն է, հանդես եկավ հրապարակային հայտարարությամբ՝ դատապարտելով հարձակումն ու նշելով, որ դա «անպատժելիության, ավետարանական հավատքի քրիստոնյաների հանդեպ լրատվամիջոցներում տարածվող ատելության խոսքի ու անհանդուրժողականության» արդյունքն է: Նոյեմբերի 8-ին Քննչական կոմիտեն կարճեց գործը, այն բանից հետո, երբ Փելեշյանը հրապարակավ ներողություն խնդրեց հարձակման համար, և Գրիգորյանն ու Փելեշյանը հաշտվեցին:
Որոշ փոքրամասնական քրիստոնյա խմբեր տարվա ընթացքում հաղորդել են, որ ունեցել են պաշտամունքի ազատություն, եթե դա արել են աննկատ կերպով՝ սահմանափակվելով միայն իրենց շինություններով ու համայնքով: Նրանք նշել են, որ իրենց տիրույթներից դուրս գալու փորձերը կամ դավանափոխության ճանապարհով անդամների թիվն ավելացնելու ջանքերը կարող էին խնդիրներ առաջացնել: Արդյունքում, ինչպես նշում էին այդ խմբերը, նրանք աննկատ են գործել ու ինքնագրաքննություն են իրականացրել:
«Եհովայի վկաները հայտնում էին, որ իրենք շարունակել են իրավական ճանապարհով հետամուտ լինել իրենց իրավունքների պաշտպանությանը ու փորձել են երկխոսություն վարել կառավարության հետ: Նրանք հաղորդում էին, որ հրապարակային հոգևոր գործունեության ժամանակ ոստիկանության կողմից ավելի լավ պաշտպանություն է ապահովվել և իրենց անդամների հանդեպ պետական կառույցների կողմից ավելի լավ վերաբերմունք է դրսևորվել: Կրոնական խմբերի մեծ մասը սակայն նշում էին, որ իրենց խնդիրները փորձել են ոչ պաշտոնական կերպով լուծել՝ խուսափելու հնարավոր հետագա խնդիրների:
Ավետարանական քրիստոնյաների խմբերը հայտնում էին, որ իրենք հրաժարվել են բանտարկյալներին հոգևոր հովվի այցելության համար դիմումներ ներկայացնելուց, չնայած բանտարկյալների խնդրանքներին, քանի որ բանտերի վարչակազմի կողմից վերջին մի քանի տարիներին այդ խնդրանքները մշտապես մերժվել են:
Ըստ մի շարք կրոնական խմբերի՝ տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչները շարունակել են խոչընդոտել կրոնական խմբերին պատկանող հողատարածքներում պաշտամունքային շինությունների հետ կապված կառուցապատման կամ ճարտարապետա-շինարարական նախագծման թույլտվությունների ձեռք բերման ջանքերին:
Մի քանի փոքրամասնական դավանական խմբեր շարունակում էին հաղորդել, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինները պաշտամունքի վայրերի կառուցելու շինարարական թույլտվությունը տվել են միայն Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու առաջնորդների ոչ պաշտոնական համաձայնությունը ստանալուց հետո: Որոշ կրոնական խմբեր փաստում էին, որ շինարարական թույլտվություններ ստանալու հարցում ավելի հեշտ է եղել, երբ դիմում է ներկայացվել անհատի կողմից կամ եթե դիմումում որպես նպատակ հիշատակվել է շինության որևէ այլ տիպ և ոչ թե պաշտամունքային կառույց: Մի շարք այլ խմբեր հաղորդում էին, որ պաշտամունքի վայրի համար նոր շենքեր կառուցելու փոխարեն իրենք ձեռք են բերել գոյություն ունեցող շինություններ և վերանորոգել դրանք՝ ծառայեցնելու այդ նպատակին:
Եզդիական խմբի հաղորդման համաձայն՝ Ջրաշեն համայնքի տեղական ինքնակառավարման մարմինները մերժել են համայնքի հրապարակում եզդի առաջնորդին նվիրված հուշարձան կառուցելու առաջարկը: Եզդիական խմբի համաձայն, գրավոր մերժում չի ներկայացվել, սակայն մերժման պատճառը ապագայում այդ նույն հրապարակում Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցի կառուցելու հնարավորությունն է և Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու ցանկությունը, որ իրենց եկեղեցու մոտակայքում չլինի կրոնական խորհրդանիշներ պարունակող եզդիական հուշարձան», ֊ նշել են զեկույցի հեղինակները:
ԱՄՆ Պետդեպն ընդգծում է, որ Հայաստանում գործող իրավապաշտպան ակտիվիստները շարունակել են մտահոգություն հայտնել առ այն, որ կառավարության կողմից Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցին ինտեգրվում է հանրակրթական համակարգի մեջ, և Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցուն թույլատրվում է դպրոցներում տարածել այնպիսի նյութեր, որոնց հռետորաբանությամբ Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցուն հարելը նույնացվում է ազգային ինքնության հետ:
«Ըստ տարբեր կրոնական խմբերի ու ՀԿ-ների, որոնք հանդես են գալիս կրոնական հանդուրժողականության դիրքերից, կառավարության հռետորաբանությունը, որով Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու հետևորդ լինելը նույնացվում է ազգային ինքնության հետ, շարունակել է նպաստել Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցուց զատ մնացած կրոնական կազմակերպությունների հանդեպ խտրականությանը:
Ազգային փոքրամասնություններին առնչվող կրոնական խմբերը, օրինակ՝ առաքելական ասորիները, շարունակել են հաղորդել, որ ավելի լավ հարաբերություններ ունեն պետական հաստատությունների հետ, քան այն փոքրամասնական կրոնական խմբերը, որոնց հարողները էթնիկ հայեր են», ֊ ընդգծում է զեկույցը:

Privileged Position of Apostolic Church Continues to Fuel Discrimination in Armenia: Report
The U.S. Department of State has published its annual International Religious Freedom Report, in which it states that according to minority religious groups and NGOs in Armenia, government rhetoric equating national identity to affiliation with the Armenian Apostolic Church (AAC) continued to fuel discrimination against religious organizations other than the AAC.
Read parts of the report below:
- On October 4, media reported a member of the Vanadzor City Council, Arkadi Peleshyan, entered the Vanadzor Evangelical Church with a group of his supporters on October 2 and severely beat the church’s pastor and President of the Union of Churches of Evangelical Faith of Armenia, Rafael Grigoryan. The Investigative Committee, an independent body responsible for conducting pretrial investigations, launched an investigation into whether Peleshyan should be formally charged with battery. According to public statements by Grigoryan, the assault was related to his refusal to allow the distribution of promotional materials for Pelehsyan’s political party during Sunday services. The website Protestant.am, a media initiative of Evangelical Christians, issued a statement on October 5 condemning the attack and stating it was caused by ‘the air of impunity, hate speech and intolerance spread by media toward Christians of evangelical faith.’ On November 8, the Investigative Committee suspended the case following a reconciliation between Grigoryan and Peleshyan after the latter made a public apology for the attack.
Some minority Christian groups reported they had the freedom to worship provided they did so discreetly and limited their activities to their own premises and community. They said attempting to expand beyond those premises or attempting to expand their existing membership through proselytizing could potentially create problems. For this reason, the groups said, they kept their activities low profile and exercised self-censorship.
The Jehovah’s Witnesses said they continued to pursue legal avenues for the protection of their rights and tried to maintain a dialogue with the government. They reported they received more police protection while engaging in their public ministry and discerned an improved attitude on the part of government authorities toward their members. Most religious groups, however, said they preferred to solve their issues off the record to avoid the possibility of further problems.
Evangelical Christian groups reported they had given up requesting permission for their pastors to visit prisoners, despite requests by prison inmates, because prison administrators had repeatedly denied them permission for such visits in the last several years.
According to several religious groups, representatives from local governments continued to obstruct their attempts to obtain approval of the required architectural planning studies and building and occupancy permits for houses of worship on land religious groups owned. Representatives of several minority faiths continued to report local authorities granted building permits for places of worship only after receiving informal approval from the leadership of the AAC. Some religious groups said they were more successful in obtaining building permits if they did so using the name of a private individual, or if the stated purpose in applying for the permit was to use the building for a purpose other than as a place of worship. Other groups reported rather than try to build new places of worship, they obtained existing buildings and renovated them for this purpose.
A Yezidi group reported local authorities in the village of Jrashen refused its request to build a monument to a Yezidi leader in the town square. According to the Yezidi group, while no written rejection was provided, the reason for the refusal was the possibility of constructing an AAC church in the same square at some time in the future and the AAC’s desire not to have a Yezidi monument with religious symbolism near an AAC church.
Human rights activists continued to express concern over the government’s integration of the AAC into the public education system and its granting of permission to the AAC to disseminate materials in schools with rhetoric equating AAC affiliation with the national identity.
According to various religious groups and NGOs that advocated for religious tolerance, government rhetoric equating national identity to affiliation with the AAC continued to fuel discrimination against religious organizations other than the AAC.