Զինծառայողը մահացել է սխալ արյան ներարկումից, պնդում է քույրը․ Aravot.am
Ջերմուկում օգոստոսի 1-ին տրակտորի տակ ընկած պայմանագրային զինծառայող Վահե Մարգարյանի մահվան պատճառը Վայքի հիվանդանոցում սխալ արյան ներարկումն է եղել: Այս մասին Aravot.am-ի հետ զրույցում ասել է մահացածի քույրը՝ Մարիամ Մարգարյանը։
Վերջինս պատմել է, որ անչափահաս տղան տրակտորով ճխլել էր եղբորն, ապա դեպքի վայրից փախել: Ավելի ուշ են նրան գտել ու բերել դեպքի վայր, որ վերջինս տրակտորը շարժի առաջ, որ Մարգարյանը կարողանա դուրս պրծնել:
Զինծառայողին հիվանդանոց են տեղափոխել ազդրի ու ողերի ջարդվածքներով ու ներքին արյունահոսությամբ․ աղիքն էր վնասվել: Վայքի հիվանդանոցում Մարգարյանին վիրահատել են. «Տեսել են, որ եղբայրս արյունաքամ է լինում, արյան կարիք է եղել, լաբորանտներից մեկը, չգիտես ոնց, որոշել է՝ եղբորս երկրորդ կարգի արյուն է պետք, մինչդեռ եղբայրս երրորդ կարգի դրական արյուն ուներ, եղբորս աղջիկն ասել է՝ երրորդ կարգի է արյունը, բայց նրա ասածին ուշադրություն չեն դարձրել ու ներարկել են երկրորդ կարգի արյուն, եղբայրս ցնցումների մեջ է ընկել, հարցրել ենք՝ ինչ ցնցում է, ասել են ուշքի է գալիս, ավելի ուշ, երբ հասկացել են, որ վիճակը չի կայունանում, նրան տեղափոխել են Երևան»:
Մարիամ Մարգարյանի պատմելով՝ Մուրացանի հոսպիտալում իրենց հայտնել են, որ եղբորը սխալ արյուն են ներարկել. «Մեզ ասացին, որ նրա ստացած կոտրվածքները երկրորդ պլանում են, սխալ արյունից թրոմբներ են առաջացել, մահվան հիմքը գալիս է հենց արյան սխալ ներարկումից, բայց չգիտեմ՝ ինչու մինչեւ հիմա չի բացահայտվել: Նրա մահվան վկայականի մեջ գրված չէ, որ սխալ արյուն են ներարկել»:
Վայքի բժշկական կենտրոնի տնօրեն Ռոբերտ Ասլանյանը, կայքի հետ զրույցում, չի ընդունել, որ իրենց հիվանդանոցում սխալ արյուն են ներարկել:

The death of contract serviceman Vahe Margaryan, who was run over by a tractor in Jermuk on August 1, was caused by an erroneous blood transfusion in a hospital in the town of Vayk, Margaryan’s sister, Mariam Margaryan, insisted in an interview with Aravot.am.
According to Margaryan, a teenage boy drove over her brother with a tractor and immediately fled from the scene. He was later found and brought back to the scene to move the tractor so that Margaryan was able to get out.
The serviceman was taken to the Vayk hospital with hip and rib fractures and an internal bleeding caused by a damage in the intestines. Margaryan later underwent a surgery in the same hospital. “They saw that my brother had lost a lot of blood and decided that he needed a blood transfusion. One of the lab technicians randomly decided that my brother needed group B blood, whereas he had type AB positive blood. His daughter told the doctors that he had AB blood, but they ignored her and proceeded with the type B blood. My brother fell into convulsions; we asked what they were caused by and they said he was only returning to consciousness. Later, when they realized his condition was not improving, they transferred him to a Yerevan hospital,” Margaryan said.
In the central clinical military hospital, she continued, they were told that the man had been transfused with blood of the wrong group. “They said the death was not caused by his fractures but by clots formed as a result a wrong blood transfusion. In the death certificate, however, this is not mentioned.”
Robert Aslanyan, director of the Vayk medical center, denied in a conversation with Aravot that the blood transfused in their hospital had been of the wrong group.