«Վանաձոր ՋԷԿ»-ի աշխատակիցները աշխատավարձ են պահանջել մարզպետարանի դիմաց
«Վանաձոր ՋԷԿ»-ի մի խումբ աշխատակիցներ այսօր բողոքի ցույց են անցկացրել մարզպետարանի բակում՝ պահանջելով իրենց նախորդ տարիների չվճարված աշխատավարձերն ու վերջնահաշվարկը: Armtimes.am-ը հայտնում է, որ աշխատակիցներին մարզպետարանի բակում հանդիպել է փոխմարզպետ Արսեն Դարբինյանը։ Նա ասել է, որ Արթուր Նալբանդյանը երկրից դուրս է, և առաջարկել գալ այն ժամանակ, երբ մարզպետը տեղում կլինի:
Քիմպրոմցիների խոսքով՝ իրենք տարիներ շարունակ պայքարում են իրենց չվճարված աշխատավարձերի համար, սակայն պետական և ոչ մի կառույց խնդրին ուշադրություն չի դարձնում։ «Էլ տեղ չմնաց, որ չդիմենք, էլ մարդ չմնաց, որ չբողոքենք ու նամակ չգրենք, բայց փաստացի ոչ ոք չի ցանկանում պարտավորեցնել վճարել մեր գումարները»,- Armtimes.com-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է աշխատակիցներից մեկն ու հավելել, որ անգամ գործարանում իրականացվող ապամոնտաժումից իրենք որևէ գումար չեն ստացել. «Գործարանը թալանին, քանդին, սաղ կտրում ծախում են, գոնե հիմա փող տան»:
Նախկին քիմպորմի կազմի մեջ գտնվող «Վանաձոր ՋԷԿ»-ի աշխատակիցները տարիներ առաջ աշխատավարձերի վճարման պահանջով դիմել են դատարան, որը գործարանին պարտավորեցրել է մարել աշխատավարձի պարտքերը, սակայն նույնիսկ դատարանի վճիռը արդյունք չի տվել: Շուրջ 150 աշխատակից գործարանից 4 ամսվա աշխատավարձ է պահանջում։

A group of former employees of the Vanadzor Thermal Power Plant today held a protest outside the office of the regional administration to demand several months’ worth of back wages, Armtimes.com reports. The protesters were met by Lori deputy governor Arsen Darbinyan who told them governor Artur Nalbandyan was out of the country. Darbinyan then advised the protesters to come back when Nalbandyan was back in town.
According to the protesters, they have been fruitlessly struggling to get their wages for years: “We’ve appealed to all possible state institutions, written complaint letters to a number of officials, but no one wants to oblige the management to pay us,” one of the protesters told an Armtimes reporter.
A few years ago, the former employees of the thermal power plant, which is part of the now bankrupt Vanadzor-Khimprom enterprise, went to court to get their wage debts. The court ruled in favor of the applicants; however, the ruling has yet to be implemented, and over 150 former employees are still waiting to receive their 4 months’ worth of back pay.