Հայաստանի խոշորագույն գրանտակերը Կառավարությունն է
2008-2014թթ․ Հայաստանի Կառավարությունը Ճապոնիայից, Եվրոպական կառույցներից ու ԱՄՆ-ից ստացել է  շուրջ կես միլիարդ դոլարի գրանտային աջակցություն։ Այս մասին  Facebook-յան իր էջում գրառել է Ազգային Ժողովի «Ելք» խմբակցության պատգամավոր, նախկին իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը։
Ճապոնիայից, Եվրոպական կառույցներից ու ԱՄՆ-ից ստացված գրանտներն ու գույքը՝
• Ատոմակայանը՝ 120 միլ. $:
• ՄԻՊ-ը՝ 1 միլ. $:
• Արդարադատության նախարարությունը՝ մոտ 25 միլ. $:
• ԱՎԾՆ-ն՝ 2 միլ. $ (անգամ մարդահամարը գրանտով է արվել):
• ԱԻՆ-ը՝ 10 միլ. $:
• Բնապահպանության նախարարությունը՝ 40 միլ. $:
• Առողջապահության նախարարությունը՝ 4,2 միլ. $:
• Մշակույթի նախարարությունը՝ 2 միլ. $:
• Գյուղատնտեսության նախարարությունը՝ գրեթե 8 միլ. $:
Ոստիկանությունը միայն ԱՄՆ-ից ստացել է ավելի քան 5,5 միլ. $ գույք: Իսկ Պաշտպանության Նախարարությունը ԱՄՆ-ից ստացել է 36 միլ. $ գույք:
Եվ այս ցուցակում չկան ԵԱՀԿ-ի, ՎԶԲ-ի, Հնդկաստանի, Իրանի, Ուկրաինայի, Ռուսաստանի, Համաշխարհային բանկի և մի շարք այլ կառույցների հատկացված գրանտները:
Անգամ Ազգային ժողովն է 1,5 միլ. $ գրանտ ստացել Հարավային Կորեայից:
Գումարային առումով 2008-ից 2014 թվականները Կառավարությունը ստացել է շուրջ կես միլիարդ դոլարի գրանտային աջակցություն, որի 80 % ԵՄ-ից և ԱՄՆ-ից:

In 2008-2014, the Armenian Government received grant support worth about half a billion dollars from Japan, European structures and the USA, Artak Zeynalyan, a deputy from the opposition Yelk faction, wrote Wednesday on his Facebook page.
The grants and property received from Japan, the US and European structures:
• Nuclear power plant - $120 million;
• Office of the Ombudsman - $2 million;
• Ministry of Justice՝ nearly - $25 million;
• National Statistical Service - $2 million;
• Ministry of Emergency Situations - $10 million;
• Ministry of Nature - $40 million;
• Ministry of Health - $4,2 million;
• Ministry of Culture - $2 million;
• Ministry of Agriculture - nearly  $8 million.
“The National Police received property worth more than $5.5 million from the US alone, and $36 million from the United States was received by the Ministry of Defense.
"This list does not include the grants allocated by the OSCE, the Bank for Reconstruction and Development, the World Bank, and a number of Indian, Ukrainian, Russian structures.
"Even the National Assembly received $1,5 million grant from North Korea. Grant support received by the Armenian government from 2008 to 2014 amounts to about half a billion dollars, 80% of which comes from the EU and the US,” Zeynalyan wrote.