Հայաստանի խոշորագույն գրանտակերը Կառավարությունն է
2008-2014թթ․ Հայաստանի Կառավարությունը Ճապոնիայից, Եվրոպական կառույցներից ու ԱՄՆ-ից ստացել է  շուրջ կես միլիարդ դոլարի գրանտային աջակցություն։ Այս մասին  Facebook-յան իր էջում գրառել է Ազգային Ժողովի «Ելք» խմբակցության պատգամավոր, նախկին իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը։
Ճապոնիայից, Եվրոպական կառույցներից ու ԱՄՆ-ից ստացված գրանտներն ու գույքը՝
• Ատոմակայանը՝ 120 միլ. $:
• ՄԻՊ-ը՝ 1 միլ. $:
• Արդարադատության նախարարությունը՝ մոտ 25 միլ. $:
• ԱՎԾՆ-ն՝ 2 միլ. $ (անգամ մարդահամարը գրանտով է արվել):
• ԱԻՆ-ը՝ 10 միլ. $:
• Բնապահպանության նախարարությունը՝ 40 միլ. $:
• Առողջապահության նախարարությունը՝ 4,2 միլ. $:
• Մշակույթի նախարարությունը՝ 2 միլ. $:
• Գյուղատնտեսության նախարարությունը՝ գրեթե 8 միլ. $:
Ոստիկանությունը միայն ԱՄՆ-ից ստացել է ավելի քան 5,5 միլ. $ գույք: Իսկ Պաշտպանության Նախարարությունը ԱՄՆ-ից ստացել է 36 միլ. $ գույք:
Եվ այս ցուցակում չկան ԵԱՀԿ-ի, ՎԶԲ-ի, Հնդկաստանի, Իրանի, Ուկրաինայի, Ռուսաստանի, Համաշխարհային բանկի և մի շարք այլ կառույցների հատկացված գրանտները:
Անգամ Ազգային ժողովն է 1,5 միլ. $ գրանտ ստացել Հարավային Կորեայից:
Գումարային առումով 2008-ից 2014 թվականները Կառավարությունը ստացել է շուրջ կես միլիարդ դոլարի գրանտային աջակցություն, որի 80 % ԵՄ-ից և ԱՄՆ-ից:

Правительство – крупнейший «грантоед» Армении
Грантовую поддержку на сумму порядка полумиллиарда долларов получило правительство Армении от Японии, европейских структур и США в 2008-2014гг. Об этом на своей странице в соцсети «Фейсбук» пишет депутат от оппозиционной фракции «Елк» Артак Зейналян.
Гранты и имущество, полученные из Японии, США и европейских структур:
атомная станция – 120 миллионов долларов
офис Омбудсмена – 2 миллиона долларов (даже перепись населения проводилась за счет гранта)
МЧС – 10 миллионов долларов
министерство охраны природы – 40 миллионов долларов
министерство здравоохранения – 4.2 миллиона долларов
Минкульт – 2 миллиона долларов
министерство сельского хозяйства – почти 8 миллионов долларов
Только из США полиция получила имущество на сумму, превышающую 5.5 миллиона долларов, а имущество на сумму 36 млн. долларов от Соединенных Штатов получило министерство обороны.
В этом списке нет грантов, выделенных ОБСЕ, Банком реконструкции и развития, ряда индийских, украинских, российских структур, Всемирным банком и др.
Даже Национальное собрание получило полуторамиллионный грант от Северной Кореи.
Грантовая поддержка, полученная правительством Армении с 2008 по 2014 год, составляет порядка полумиллиарда долларов, 80% которых приходится на ЕС и США.