Արդյոք ուսանողների առաջարկած տարկետում տրամադրելու մեխանիզմը ձեռք կտա ՊՆ֊ին
Տարկետման հետ կապված ուսանողների առաջարկած մեխանիզմները ՊՆ֊ն և ԿԳՆ֊ն ողջունել են, բայց դրանք իրականացնելու պայմանավորվածություն դեռ չկա։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում այսօր ասել է «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամ Հայկ Զաքարյանը։
«Երեք հանդիպում ենք ունեցել, վերջին հանդիպումն անցյալ շաբաթ էր։ Հանդիպել ենք Արտակ Զաքարյանի (ՊՆ փոխնախարար), Լևոն Մկրտչյանի (ԿԳ նախարար), Վիգեն Սարգսյանի (ՊՆ նախարար) հետ առաջարկել ենք մեխանիզմ, որը երկու նախարարությունների կողմից էլ ողջունվել է, բայց ընդունելու և կատարելու հարցում կոնկրետ պայմանավորվածություն չկա», ֊ նշել է Զաքարյանը։
Ուսանողի խոսքով՝ նրանց առաջարկած մեխանիզմի չափորոշիչները պետք է ԿԳ նախարարությունը սահմանի։
«Առաջարկած մեխանիզմը հետևյալն է․ ամեն անցումային փուլի համար, դա կլինի բուհ ընդունվել, մագիստրատուրա շարունակել, թե ասպիրանտուրա դիմել, պետք է գոյոթյուն ունենան տարբեր չափանիշներ։ Այս չափորոշիչների շնորհիվ պարզ կդառնա երիտասարդը սովորելու ընթացքում հաջողությունների հասե՞լ է, խոստումնալի՞ց է, թե ոչ։ Այդ չափանիշները ընդհուպ մինչև 100 միավոր ուսանողը կարող է հավաքել։ Օրինակ, հատելով 70֊80 միավորի սահմանը, նա կհամարվի նշանակալի հաջողություններ գրանցած ուսանող և ըստ այդ ցուցանիշի կառավարությունը նրան տարկետում կտրամադրի։ Այսինքն միջակ սովորողները, բանակից խուսափողներն ավտոմատ կֆիլտրվեն և ասպիրանտուրա կընդունվեն գիտությամբ իսկապես զբաղվել ցանկացողները», ֊ ասել է նախաձեռնության անդամ Հայկ Զաքարյանը։
Հայկ Զաքարյանի կարծիքով՝ այս մեխանիզմը բխում է նաև պետության շահերից, հետևաբար պետք է աշխատի։
«Արդյոք համարում ենք իրատեսական, եթե չհամարեինք, կլոր սեղան քննարմանը չէինք գնա։ Մենք կարծում ենք, որ այս առաջարկը բխում է նաև պետական շահերից։ Այն իրենց ձեռք կտա և իրենք դա կանեն։ Այժմ նրանք մեզանից սպասում են մեր առաջարկած մեխանիզմների գրավոր տարբերակին։ Մենք նախաձեռնության անդամներով աշխատում ենք դրա վրա և առաջիկայում հանդես կգանք հայտարարությամբ», ֊ նշել է նա։

Home / Army / Students Convinced Their Alternative Deferment Proposal ‘Realizable and Benefits State’
Students Convinced Their Alternative Deferment Proposal ‘Realizable and Benefits State’
Armenia’s defense and education ministries have welcomed the military deferment options put forward by students; however, there’s still no clear indication that the proposals will be approved by the authorities, Hayk Zakaryan, a member of the For the Development of Science students group, said in conversation with Epress.am.
“We have had three meetings thus far with [defense deputy minister] Artak Zakaryan, [education minister] Levon Mkrtchyan and [defense minister] Vigen Sargsyan]. They have all welcomed the deferment options that we suggested, but there are still no agreement on either making them official or implementing them,” Zakaryan said.
“We have proposed to introduce a new set of standards making it possible to track the students’ progress and see whether they are eligible for a deferment. For example, if a student manages to score 70-80 points out of a total of 100, then he will be considered successful and promising, and the government will therefore grant him a deferment. This standards will help to root out mediocre students and those who only go to universities to avoid military service.”
Zakaryan is convinced that the plan is realizable since “it also benefits the state.” “The authorities have told us to submit the proposal in a written form, so we are now working on a statement and will issue it in the nearest future.”