Մահվանից առաջ զիծառայողը բռնության է ենթարկվել
2017 թվականի օգոստոսի 20-ին Մեղրիի զորամասի աշխատասենյակներից մեկում մահացած վիճակում հայտնաբերված կապիտան Անդրանիկ Մկրտչյանը մահվանից առաջ բռնության է ենթարկվել։ Բռնության փաստը հաստատվում է դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությամբ: Այս մասին գրում է Forrights.am-ը՝ նշելով, որ զինծառայողի մարմնի վրա հայտնաբերվել են թվով 10 մարմնական վնասվածքներ՝ քերծվածքներ և արյունազեղումներ, ընդ որում` բութ գործիքի գործադրմամբ, որոնք, ըստ դատաբժշկի, առաջացել են մահվանից 3-5 օր առաջ և մինչև 1 օր առաջ։
«Մինչև 1 օր առաջ դատաբժշկի արտահայտությունը նշանակում է, որ Անդրանիկ Մկրտչյանը կարող էր այդ վնասվածքները ստանալ հենց մահվան օրը, մահվանը նախորդող րոպեներին»,- կայքի հետ զրույցում ասել է ռազմական փորձագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը։
Լուսանկարը՝ Forrights.am-ի
Forrights.am-ը ներկայացնում է նաև որոշ փաստեր, որոնք վկայում են, որ Մկրտչյանը մարմնական վնասվածքները ստացել է զորամասում՝ մահվանից առաջ․ «Մահվանը նախորդած օրն Անդրանիկն անցկացրել է Ապարանում՝ հարազատների և ընկերների միջավայրում: Զորամաս մեկնելուց անմիջապես առաջ այցելել է հոսպիտալ՝ ականի պայթյունից տուժած ընկերներին տեսակցության, նրա հետ է եղել նաև ընկերուհին: Չկան փաստեր, որ Անդրանիկը բռնության է ենթարկվել տանը կամ զորամաս մեկնելու ճանապարհին»:
Զինծառայողի մահը միանգամից որակվել է ինքնասպանություն և քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 110 հոդվածով՝ ինքնասպանության հասցնելը: Մահվան դեպքից անցել է շուրջ 4 ամիս, սակայն ձերբակալվածներ, կասկածյալներ չկան:
«Ինքնասպանությունը որակվել էր նախ զորամասի բարձր հրամկազմի կողմից, երբ Անդրանիկի հարազատները նույն օրը հասել էի զորամաս չարագույժ լուրն առնելուց հետո: Զորամասի հրամանատար Կարեն Սեդրակյանը խորհուրդ էր տվել մահվան պատճառները փնտրել զորամասից դուրս, թեև Անդրանիկի անկենդան մարմինը հայտնաբերվել է հենց զորամասում։
․․․Գործի քննությունը իրականացնող քննիչ Գևորգ Խալաթյանը պաշտոնական գրություններում Անդրանիկ Մկրտչյանի մահվան դեպքը ներկայացնում է որպես ինքնասպանություն, թեև գործը դեռևս քննության փուլում է: Սա նշանակում է, որ նախաքննական մարմինը հակված չէ քննել նաև այլ վարկածներ, մասնավորապես սպանության վարկածը: Այսինքն, չի կատարվում օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն։
Նախաքննական մարմինը փորձում է որպես ինքնասպանության ապացույց ներկայացնել նաև գործին կցված մի գրություն, որը, իբր Անդրանիկը գրել է մահից առաջ: Նշանակված ձեռագրաբանական փորձաքննությունը հաստատլ է, որ դա Անդրանիկի ձեռագիրն է, սակայն հարազատները, մտերիմները, նաև առկա Անդրանիկի ձեռագրերը խոսում են հակառակի մասին, որ այն չի կարող Անդրանիկի ձեռքով գրված լինել», -գրում է կայքը։
Ռուբեն Մարտիրոսյանի կարծիքով՝ նամակն անհայտ անձի կողմից խզբզված թուղթ է: Մահվանից ամիսներ անց չկան զենքի, հագուստի փորձաքննության արդյունքները, սակայն դատաձեռագրաբանական փորձաքննությունն արդեն պատրաստ է․ «Սա ցույց է տալիս գործով քննիչների և նրանց վերադասների շահագրգռվածությունը», -ասել է Ռուբեն Մարտիրոսյանը՝ նշելով Մկրտչյանի աշխատասենյակում չի հայտնաբերվել այն գրիչը, թանաքի բաղադրությունը, որով գրվել է գրությունը:
Նախաքննական մարմինը 2 ամիս շարունակ քննել է բռնի մահվան գործը, սակայն Անդրանիկ Մկրտչյանը տուժող չի ճանաչվել, իսկ հայրը՝ տուժողի իրավահաջորդ չի ճանաչվել: Նախաքննական մարմինը պարտավոր էր բոլոր որոշումների պատճեները տրամադրել տուժող կողմին, սակայն դա ևս չի արվել ժամանակին: Փաստաթղթերը տրամադրվել է միայն այն բանից հետո, երբ տուժող կողմի ներկայացուցիչը պահանջել է դրանք, տրամադրվել են, բայց ոչ ամբողջությամբ:
«Առաջին իսկ օրվանից նախաքննական մարմինը սպանությունը որակել է որպես ինքնասպանություն, և ամեն անօրինական միջոցներ ձեռնարկում է, որպեսզի ապացուցի թե իրոք կատարվել է ինքնասպանություն», - ասել է Ռուբեն Մարտիրոսյանը։

Captain Andranik Mkrtchyan, a soldier who fought in the April 2016 “four-day war” in Karabakh, was subjected to violence before his death. The fact of violence has been confirmed by the conclusion of a forensic examination. The examination found 10 injuries on Mkrtchyan’s body - scratches and hemorrhages, caused by a blunt item and, according to the forensic doctor, the injuries had been caused at least 3-5 days before the soldier’s death, Forrights.am reports.
Read the original article originally published in ForRights below:
"The forensic doctor does not specify when exactly the injuries were caused; he says maximum a day, i.e. 24 hours before death, but we see that the deceased was in a permanent conflict before his death with still unknown people. The doctor’s statement “up to one day before death” means that Andranik Mkrtchyan could get those injuries just on the day of his death, minutes before it," independent expert Ruben Martirosyan states.
The day preceding his death, Andranik spent in Aparan, surrounded with his relatives and friends. Just before going to his military unit, he visited the hospital to call on his friends who had suffered a mine explosion, and his girlfriend was with him. There is no evidence that Andranik was subjected to violence at home or on his way back to his military unit. All the time he spoke to his relatives: in other words, he received bodily injuries in the military unit, before his death.
The body of Captain Andranik Mkrtchyan, an officer of the Meghri military unit and intelligence commander, was found on August 20, 2017 in one of the company’s rooms. His death was qualified as suicide and the criminal case was brought under Article 110 of the Criminal Code on inflicting suicide. About four months have passed since Andranik Mkrtchyan`s death, but there are no detainees, no suspects.
As a reminder: the suicide was stated first by the high commanders of the military unit when Andranik`s relatives came to the unit the same day they got the disastrous news. Commander of the military unit Karen Sedrakyan has advised them to look for the causes of death outside the military unit, despite the fact that the body of Andranik was found inside the unit.
It should also be mentioned that the investigator Gevorg Khalatyan, in the official papers, presents the case of Andranik Mkrtchyan as a suicide, although the case is still under investigation. This means that the investigation body is not inclined to consider any other versions, particularly the version of the murder. That is, no objective and comprehensive investigation is conducted.
The preliminary investigation body is trying to present as an evidence for suicide a note attached to the case that allegedly was written by Andranik before his death. The designated handwriting expertise confirmed that it was the handwriting of Andranik, but his relatives and friends, as well as Andranik`s existing handwritings manifest that it could not be written by Andranik.
"This is scribbled by an unknown person. At that moment, when there was no expertise of the weapon, nor expertise of Andranik`s clothes, the forensic examination was already ready. This shows the interest of investigators and their superiors in this case," says Ruben Martirosyan, pointing out another, a more important circumstance.
The expert notes that the pen, the ink, by which the note was written, has not been found in Andranik’s room. This means that Andranik could not write that note."
It should also be added that the investigation body examined the case of violent death for 2 months, but Andranik Mkrtchyan was not recognized as a victim and his father was not recognized as the victim`s successor. Also, according to the law, the preliminary investigation body was obliged to provide copies of all decisions to the victim’s side, but that too was not done in time. Some documents have been provided only after the victim`s representative has requested them, but still not all the documents.
"From the very first day, the preliminary investigation body qualified the assassination as a suicide and is taking all unlawful actions to prove that it was a suicide," says Ruben Martirosyan.