Բժիշկները փարատեցին ԵՊՀ ռեկտորի «կասկածները»․ ուսանողներն իսկապես հաց չեն ուտում
Ակադեմիական տարկետման իրավունքի վերացման դեմ պայքարող «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության հացադուլ հայտարարած անդամներին երեկ երեկոյան բժիշկներ են այցելել։ Այս մասին Epress.am֊ին ասաց հացադուլ հայտարարած Դավիթ Պետրոսյանը։
Նշենք, որ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը Tert.am֊ի հետ զրույցում կասկածի տակ էր դրել ուսանողների հացադուլի մեջ գտնվելը։
«Ինչի՞ պետք է նրանց հետ բանակցեմ, ասեք ես հասկանամ: Ես համոզված էլ չեմ, որ նրանք հաց չեն ուտում: Դավիթ Պետրոսյանը նստել է, իր համար որոշել է, գնամ, ասեմ՝ հացադուլ մի արա՞, մեծ տղա է, եթե որոշել է սոված մնալ, թող մնա», - ասել էր Սիմոնյանը:
Պետրոսյանի խոսքով՝ բժիշկները փարատել են ռեկտորի կասկածները։
«Բժիշկները երեկ ժամը 21։00֊ին եկել են, մեր ինքնազգացողությունն են ստուգել։ Մենք ուզում էինք, որ իրենք գային, ստուգեին, ասեին, որ մենք իսկապես հացադուլի մեջ ենք, քանի որ կային մարդիկ, ովքեր կասկածում էին, օրինակ՝ ռեկտորը։ Իրենք եկել էին մեր ինքնազգացողությունը ստուգելու նպատակով և այնպես ստացվեց, որ նրանք հաստատեցին, որ մենք իսկապես հացադուլի մեջ ենք»,֊ ասել է Դավիթ Պետրոսյանը։
Հացադուլավոր ուսանողի խոսքով՝ նրանց պահանջները շարունակում են մնալ նույնը՝ այն է, ակադեմիական տարկետման պահպանում։

The students who have been on a hunger strike to protest against the abolishment of military draft deferments were examined by doctors on the evening of December 18, Epress.am was told by Davit Petrosyan, one of the protesting students.
Note, in conversation with Tert.am, Yerevan State University rector Aram Simonyan had doubted that the students were actually refusing to eat any food.
“Tell me please why I should even negotiate with them. I’m not even convinced that they are not eating anything. Davit Petrosyan is a big boy; if he has decided that he is going to starve himself, I’m going to let him do that,” Simonyan had said.
According to Petrosyan, the doctors have managed to put an end to the rector’s doubts: “The doctors came to examine us at 9pm yesterday. We wanted them to come and see that we were in fact not eating anything because there were people who doubted us, including our rector. They checked us and confirmed that we are actually on a hunger strike.”