Փլվող տներ, չկատարված խոստումներ, մոռացված տեղահանվածներ Ճամբարակում
Մենք հայրենիքը չենք մոռացել, բայց հայրենիքը մեզ մոռացել ա, ասում է Գրիգոր Արամյանը, որը 26 տարի առաջ Ճամբարակ է եկել Արծվաշենից։ Իր բնակատեղին նա բնութագրեց որպես «մի գետնափոր տնակ»։
«Պասպորտով տուն ա, բայց տուն չի էլի», ֊ ասաց նա Epress.am֊ի լրագրողներին՝ խնդրելով նկարահանել այն։ Արամյանը վերջինն էր, ում տուն այցելեցինք Ճամբարակում անցկացրած երկու օրերի ընթացքում։ Ծանր տպավորություն էր, ինչպես և նախորդ տների դեպքում․ ամեն տուն մտնելիս՝ մեզ թվում էր, որ ավելի վատը լինել չի կարող, սակայն հաջորդն էլ ավելի սարսափելի վիճակում էր։
Ճամբարակ․ արծվաշենցիների խնդիրը
Ճամբարակի սկզբնամասում մոլոկանների կառուցած կարմիր կամ նարնջագույն կղմինդրե տանիքներով տներն են։ Ձյունապատ, միապաղաղ սարերի կողքին՝ գունավոր տանիքները թողնում են հաճելի, անգամ ուրախ տպավորություն։ Բայց հենց այդ տներն էլ տարիներ առաջ Արծվաշենից Ճամբարակ տեղափոխված մարդկանց գլխավոր խնդիրն են դարձել։
Քայլում ենք քաղաքի կենտրոնով։ Մարդկանց հոսքն ուղղվում է դեպի World Vision կազմակերպության գրասենյակի շենք։ Հարցնում ենք՝ ի՞նչ է կատարվում, պատասխանում են՝ Երևանից՝ տելեյից, լրագրողներ են եկել, նաև Կառավարության ներկայացուցիչներ։
Լրագրողները մենք ենք, տելեյից ոչ մեկը չկա, կառավարության ներկայացուցիչներ նույնպես․ մի քանի տասնյակ արծվաշենցիներ արագ շրջապատում են մեզ և սկսում պատմել խնդիրների մասին։ Դեկտեմբերին նրանք եկել էին Երևան և նախագահականի մոտ բողոքի ակցիա կազմակերպել, որի ընթացքում պահանջ ներկայացրել՝ արծվաշենցիները ցանկանում են իրենց հասանելիք ամբողջական գումարը ստանալ։ 2009֊ին Կառավարության ծրագրով Արծվաշենից Ճամբարակ եկած ընտանիքներին որոշվել էր ընդհանուր առմամբ մոտ 6 միլիարդ գումար հատկացնել՝ որպես «նյութական աջակցություն բռնի տեղահանված արծվաշենցիներին»։ Այդ գումարից մարդկանց 700 միլիոն էին տվել։ Փաստորեն, ասում են մարդիկ, 5 միլիարդից ավել դեռ պարտք են։ Այդ գումարը որոշակիորեն կլուծի տները ամրացնելու հարցը։ 700 միլիոն դրամը բաշխելիս՝ ստացվել է յուրաքանչյուր շնչին 320-360 հազար դրամ, բայց դա շատ քիչ է, տները սարսափելի վիճակում են։ Շունչը մեկ միլիոն պիտի ստանար. ժամանակը գնում է, ծերերը մահանում են, և դա զրկում է ընտանիքներին ավել գումար ստանալու հնարավորությունից։ Գումար են հատկացրել միայն նրանց, ովքեր Արծվաշենից են եկել՝ հաշվի չի առնվում այն փաստը, որ ընտանիքը հետագայում մեծացել է։ Կան մարդիկ, ովքեր ստացել են 360 հազարը, բայց այս ընթացքում մահացել․ փաստորեն, նրանց գումարի մնացած մասն ընտանիքը չի ստանա։
ԽՍՀՄ օրոք Ադրբեջանի տարածքում գտնվող Հայաստանի էքսկլավ Արծվաշենի բնակիչների Ճամբարակ գալու պատմությունը սկսել է 1992-ին։ Այն ժամանակ տեղահանվածները պետությունից գումար են ստացել․ արծվաշենցիները գնել են Ճամբարակից հեռացող մոլոկանների փայտից տները։ Բողոքողներն ընդգծում են, որ տարիների ընթացքում հիմնականում միջոցներ չեն ունեցել դրանք վերանորոգելու կամ ամրացնելու․ այժմ այդ տները տառացիորեն փլվում են։ Ծրագիր է եղել արծվաշենցիների համար առանձին թաղամասում քոթեջներ կառուցել, բայց չի իրականացվել։
«Անձը 360 հազար է ստացել, ու բոլորն էլ միանշանակ իրենց տները վերանորոգել են։ Բայց չի բավարարել, հիմա մեր նկուղները փլվում ա․․․ Մենք մեխանիկորեն սահմանապահ ենք, մենք էս պետությանը զինվոր տվող ենք։ Օրինակ, 22 նորակոչիկ տարել են Ջեբրայիլ։ Եթե Ջեբրայիլը մերն ա, ուրեմն Ճամբարակն էլ Հայաստանինն ա․․․ Խի՞ չեն ուզում մեզ լսեն», ֊ ասում է ակցիայի մասնակից տիկին Էլինը։
Սահմանին կանգնած լինելու, սահման պահելու հանգամանքը նշում էին մեր բոլոր զրուցակիցները։ Միջին տարիքի մի տղամարդ ընդգծեց, որ արծվաշենցիներն այսքան տարի սպասում էին մինչև «պետությունը կայանա, բանակը կայանա, հիմա ամեն ինչ ունենք», ու հենց դրա համար էլ խնդիրը նորից են բարձրացնում։
Այդ առնչությամբ արծվաշենցիները դիմել են Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանին, որը, մեր զրուցակցի խոսքով, «մեզ սուսացրուց, որ հարցը կառավարությունում չբարձրանա»։
«Խաբեց էլի», ֊ կողքից ճշգրտում են արծվաշենցիները։
Այցեր․ օր առաջին
Ինքնաբուխ հավաքի վերջում խնդրեցինք ուղեկցել տներից մի քանիսը՝ դրանց վիճակը տեսնելու համար։ Արծվաշենցիները սկսեցին վիճել, թե ում տունն է ավելի վատթար վիճակում։ Բացատրում էինք, որ մենք ընդհանուր պատկերն ենք ուզում ցույց տալ, ոչ թե անհատական խնդիրների մասին ենք գրելու, և կարևոր չէ, թե ուր կգնանք։ Երկար բանակցելուց հետո մեզ մեքենայով տարան համայնքի մտնող ճանպարհին գտնվող թաղամաս։ Առաջին իսկ տանը տեսնում ենք, որ դիմապատը ամրացված է քարերով։ Մայիս Արամյանը ստացած գումարով այդքանն է կարողացել անել, տան հետնամասը խարխուլ վիճակում է։
Տուն ենք մտնում․ ամրացված մասը վերապահումներով կարելի է բնակելի անվանել, հետնամասում գտնվող սենյակների պատերն ամբողջովին ճաքած են, փայտե հատակին անցքեր։ Ապրելու համար հարմարեցված, այսինքն՝ ինչ֊որ չափով տաքացվող սենյակներից մեկում, ընտանիքի անդամներն են հավաքվել։ Պատերին կախված վերմակներն ու կտորները ճաքերն են թաքցնում։
Նման վիճակում է պայմանագրային զինծառայող Օհան Օհանյանի տունը։ Տարածքը մեծ է, բայց ընդամենը երկու սենյակ են օգտագործում, մյուսները պիտանի չեն ապրելու համար։
Մեկը մյուսի հետևից խարխուլ տներ ենք տեսնում, և այսպես մի երկու ժամ։ Այցերի ընթացքում մարդիկ սկսում են տան խնդրից խոսել, հետո անցնում սոցիալական այլ խնդիրներին՝ աշխատանք չկա, հողը բերքաբեր չէ, պայմանագրային զինծառայողների աշխատավարձը ցածր է։
Ուղևորվում ենք համայնքի կենտրոնին մոտ գտնվող Մամիկոն Թիզյանի տուն։ Արծվաշենում, պատմում է 61-ամյա տղամարդը, մեծ գրադարան է ունեցել, ասմունքով է զբաղվել, իսկ Ճամբարակում փոստատար է աշխատել։ Այժմ աշխատանք չունի, ընտանիքը հազիվ է յոլա գնում, տունն էլ փլվում է։
Թիզյանը մեզ իր տան նկուղն է ցույց տալիս՝ ընթացքում պատմելով, որ գազի խողովակն իր տանից 5 մետրի վրա է, բայց գումար չունի, որ գազը տուն հասցնի։ Նկուղ մտնելով՝ զարմանում ենք, թե ինչպես է այդ տունը դեռ կանգուն՝ հիմքում դրված փայտերը փտում են, պատերի վրա բազմաթիվ ճաքեր։
Թիզյանը ցույց է տալիս հրետակոծության տեղերը տան արտաքին պատերի վրա՝ ընթացքում պատմում է, որ որդին հաշմանդամություն ունի, բայց նպաստ չի ստանում, ինքն էլ երկրորդ կարգի հաշմանդամ է։ Կինը երկու ամիս առաջ ոտքն է կոտրել, տանը պառկած է։
«Հիմա ինչո՞վ եք ապրում» հարցին պատասխանում է․ «Հիմա ոչնչով համարյա, ինչո՞վ պիտի ապրեմ»։
Այցեր․ օր երկրորդ
Հաջորդ օրը համայնքի կենտրոնում կրկին հանդիպեցինք արծվաշենցիներին։ Նրանցից մի քանիսը կանգնած են ճանապարհի մոտ, զրուցում են։ Ինչպես ասում են Ճամբարակում, իրենց մոտ երկու եղանակ կա՝ ձմեռ և ցուրտ ձմեռ․ Այս տարի Ճամբարակի համար ոչ բնորոշ տաք եղանակ է (այդ պահին -5), և մարդիկ գերադասում են փողոցում կանգնել, զրուցել, շատերի տների հիմնական մասում միևնույն է ավելի ցուրտ է։ Երկու օրվա ընթացքում հասկացանք, որ համայնքում տարբերակումն արծվաշենցիների և բնիկ ճամբարակցիների միջև հստակ է, արծվաշենցիներն ավելի շատ իրար հետ են «տալի֊առնում»։
Կիսաքանդ տներ մեզ ուղեկցում է Մամիկոն Թիզյանը։ Տներից մեկն արդեն, կարելի է ասել, քանդված է, մի հատվածում վառարան է դրված, ընտանիքի բոլոր անդամները՝ ծերեր, երիտասարդներ, երեխաներ, այդտեղ են հավաքվել։ Հոսանք կա միայն մի տեղ՝ մեկ լամպ կարող են վառել։ Պատերի վրա դարձյալ կտորներ են կախած, որոշ հատվածներում, թվում է, հենց կտորներն են պատի դեր խաղում՝ այնքան մեծ են ճաքերը։ Կինը բողոքում է, որ ապրում են 16 հազար դրամ ամուսնու նպաստով, իր նպաստը կտրել են, բայց հստակ չի կարողանում բացատրել պատճառը։ Պատին 12-ամյա երեխայի նկար է կախած՝ որդին 8 տարի առաջ մահացել է կայծակի հարվածից։ Տան հետնամասում պատի մի հատվածը չկա՝ երկաթյա թիթեղներ են։
Հետո մեզ ևս մի տուն են ցույց տալիս, որն արդեն փլվել է, և այնտեղ ապրող տատիկի համար տուն են վարձել։ Արդեն պատրաստվում էինք Երևան վերադառնալ, երբ մեզ մոտեցավ Գրիգոր Արամյանն ու խնդրեց իր տունն էլ նկարել։
Ասում է՝ Խորհրդային Միության տարիներին Արծվաշենում ոստիկան է աշխատել, մեծ ունեցվածք է թողել այնտեղ։
«Հիմա տունս ջրի մեջ է, գոմս էլ կարող եք տեսնել, կովս էլ, հորթս էլ մինչև ծունկ ջրի մեջ են։ Էս գետնափոր խրճիթն առել եմ, ու մինչև էսօր չեմ կարում սարքել՝ ուժերս չի հերիքում։ Շինանյութ եմ բերել, ձեռի հետ մի բան անում եմ, բայց օգնող չունեմ, չի ստացվում», ֊ ասում է նա։
Կովն էլ իրենը չէ․ Գրիգորն այն պահում է՝ օգտագործելով կաթն ու թրիքը։
Նա այն մարդկանցից է, որը ավելի քիչ գումար կստանա, եթե Կառավարությունը որոշի արծվաշենցիներին տրամադրել փողի մնացած մասը։ Նրա մահացած հայրը գումարի մի փոքր մասն ստացել էր։ Իսկ հիմա գումար միայն Գրիգորին է հասնում։
Ներս է հրավիրում․ ևս մեկ սարսափելի վիճակում գտնվող տուն ենք տեսնում։ Նկարում ենք սենյակը, դուրս ենք գալիս ու մի պահ կանգնում միջանցքում։ Մեզ ուղեկցող Մամիկոն Թիզյանը պատերին է նայում ու ասում․ «Սևակն ինչ ա ասել․ «Դե արի, վարդապետ, ու մի խելագարվի...»»։
Արծվաշենցին տեսախցիկի առջև փորձում է ավելի պատկերավոր խոսել՝ իրենց աղետալի վիճակը նկարագրելու համար։ Բայց ինչ էլ ասի՝ խոսքերով ավելի պատկերավոր չի կարող արտահայտել այն, ինչ մենք տեսել ենք։

Forcibly Displaced and Forgotten in Chambarak; Former Artsvashen Villagers in Extreme Poverty for Nearly 30 Years
We haven’t forgotten our homeland, but the homeland has forgotten about us, Grigor Aramyan, who came to Chambarak 26 years ago from now Azerbaijan-controlled Artsvashen, says. The man calls his current dwelling a “dugout.”
“Well, it’s a house on paper, but it really isn’t, you know?” Aramyan says, asking us to go around and film the shack through and through. This was the last house we went to during our two-day visit to Chambarak. The situation in the town and the locals’ living conditions seemed to get more and more dire with each house we visited.
The town starts with the red or orange-roofed houses built by Molokans. The colorful roofs leave a pleasant and - dare we say - joyful impression against the snow-covered and wearisome mountains. But these very same houses have now become the bane of their residents' existence.
We walk around the city center and see a flow of people headed towards the office of World Vision Armenia. We ask what the matter is, and they say a group of TV reporters and Government representatives have come to the small town from capital Yerevan.
They are talking about us - we are the reporters. But we are not from TV, and we have no Government representatives with us.  Several dozen people immediately surround us and begin talking about their seemingly never-ending problems. In December, they were Yerevan and held a demonstration outside the president's office, demanding the payment of money they were promised back in 2009. By a Government program, the families who moved to Chambarak were to be allocated AMD 6 billion (more than $ 12,448,130) as “material aid to those forcibly resettled from Artsvashen.” People have only received 700 million drams to date - around 360 000 per person, instead of the one million they were supposed to get. What’s more, the money was given only to those who came to the town from Artsvashen. The fact that most of the families would have extended with time was not taken into account. Some of the people who received the 360 thousand drams are no longer alive, which means that their families will not be given the rest of the money. The locals, meanwhile, say the remainder amount would help them to partially cover the costs of repairing their dilapidated houses.
In Soviet times, Artsvashen was an Armenian exclave. In 1992, however, when Azerbaijani troops took over the village, Armenian villagers resettled to Chambarak and bought the relocating Molokans’ wooden houses with the financial compensation they were awarded by the state. Over the years, the locals say, they never managed to collect enough money to repair the collapsing houses. There was even a plan to build cottages for the former Artsvashen villagers in a separate neighborhood, but it was never implemented.
“We received 360 thousand drams per person, and used the entire sum to repair our houses. But the money was not enough; our cellars are now collapsing. We are automatically border guards; we provide the state with soldiers... For example, 22 draftees were sent to Jabrayil. If Jebrail is ours, then Chambarak is also Armenia... Why don’t they want to hear us?” Mrs Elin, a participant of the impromptu protest action, says.
The people once went to the Minister of Territorial Administration and Development Davit Lokyan with a request to help them to finally resolve their issue, “but he shut us up so that the issue is not raised in the Government,” a middle-aged man says.
“He just lied to us. Plain and simple,” a group of villagers correct him.
Day One of the Visits
At the end of the impromptu demonstration, some of the villagers ask us to go to their houses to see their conditions for ourselves. At some point, they even begin arguing whose house is in a more worse state. We explain that we want to show the general picture and not write about individual problems, so it doesn't really matter whose house we go to first. After long negotiations, we are taken to a neighborhood at the entrance to the city. The facade of the very first house is patched up with stones; Mayis Aramyan could not afford to repair the rest of the house with the money received from the Government.
We enter the house. The somewhat mended part of the house can be considered livable with reservations. The walls of the rooms in the back of the house are cracked; the wooden floors are fractured. The whole family are gathered in the living-room; that is, the only room in the house they can afford to heat. The cracks in the walls are covered with blankets and rags.
Contract serviceman Ohan Ohanyan’s house is in a similar condition. The area is large, but only two of the rooms are suitable for living.
One after another, we visit a number of dilapidated houses for two hours. People mainly talk about housing and social problems: there are no jobs, the land is not fertile, contract servicemen do not receive high enough salaries.
Our next stop is Mamikon Tizyan’s house in the town center. The 61-year-old man says he used to own a large library in Artsvashen and was a reciter; in Chambarak, he worked as a mailman. Now he is unemployed; the family barely make ends meet; his house is collapsing.
Tizyan shows us the basement of his house. The gas pipeline, he says, is only 5 meters away, but he does not have the money for gas. Once in the basement, we see that the house stands on rotten boards, and the walls are covered in numerous cracks. We are honestly surprised by the fact that this house has not collapsed yet.
Tizyan speaks about his disabled son, who gets no benefits from the state. Tizyan himself is a second-group invalid. To top it all, two months ago, his wife broke her leg and has been bedridden ever since.
“What do you currently live on?” we ask. “Barely anything,” he replies.
Day Two of Visits
We meet the former Artsvashen villagers in the town center again on the second day. A small group of them is standing by the road, talking. The Chambarak locals say the town has only two seasons - winter and really cold winter. The uncharacteristically warm weather this year (-5 °C at the time) allows the people to stay on the street longer, which they are happy for since “our houses are colder anyway.” There is a clear segregation between the natives of Chambarak and the people who resettled here from Artsvashen: the latter mostly communicate with each other.
Mamikon Tizyan accompanies us to more dilapidated houses. One of them is barely standing; there is a wood stove in one of the rooms, and this is where all three generations of the family are gathered. The walls are again covered with rags, some of which do not even do a good job of hiding the huge gaps. The woman complains that they live on only on her husband's allowance - 16 000 drams per month. A portrait of a 12-year-old boy hangs on the wall: their son died 8 years ago from a lightning strike. A part of the walls in the back of the house is missing; it has been patched up with iron plates.
Grigor Aramyan approaches us when we are about to head back to Yerevan. He asks us to visit his house, too. He says he used to work as a police officer in Soviet time,and left a lot of property back in Artsvashen.
“Now my house is flooded with water. You can see for yourself: the barn, my cow and my calf are knee-deep in water. I bought this dugout and have yet to find the means to fully construct it,” says. Aramyan is one of the people who will get less money if the Government finally decides to allocate the rest of the money to the people: his father received a small part of the sum before passing away.
He shows us in and we are met with more cracked walls and fractured floors. Mamik Tizyan, who is still accompanying us, quotes Paruyr Sevak: “Try, Master, not to go mad…” Tizyan tries to talk expressively and vividly in front of the camera, but no words can convey the dire state of Chambarak vividly enough.