Փլվող տներ, չկատարված խոստումներ, մոռացված տեղահանվածներ Ճամբարակում
Մենք հայրենիքը չենք մոռացել, բայց հայրենիքը մեզ մոռացել ա, ասում է Գրիգոր Արամյանը, որը 26 տարի առաջ Ճամբարակ է եկել Արծվաշենից։ Իր բնակատեղին նա բնութագրեց որպես «մի գետնափոր տնակ»։
«Պասպորտով տուն ա, բայց տուն չի էլի», ֊ ասաց նա Epress.am֊ի լրագրողներին՝ խնդրելով նկարահանել այն։ Արամյանը վերջինն էր, ում տուն այցելեցինք Ճամբարակում անցկացրած երկու օրերի ընթացքում։ Ծանր տպավորություն էր, ինչպես և նախորդ տների դեպքում․ ամեն տուն մտնելիս՝ մեզ թվում էր, որ ավելի վատը լինել չի կարող, սակայն հաջորդն էլ ավելի սարսափելի վիճակում էր։
Ճամբարակ․ արծվաշենցիների խնդիրը
Ճամբարակի սկզբնամասում մոլոկանների կառուցած կարմիր կամ նարնջագույն կղմինդրե տանիքներով տներն են։ Ձյունապատ, միապաղաղ սարերի կողքին՝ գունավոր տանիքները թողնում են հաճելի, անգամ ուրախ տպավորություն։ Բայց հենց այդ տներն էլ տարիներ առաջ Արծվաշենից Ճամբարակ տեղափոխված մարդկանց գլխավոր խնդիրն են դարձել։
Քայլում ենք քաղաքի կենտրոնով։ Մարդկանց հոսքն ուղղվում է դեպի World Vision կազմակերպության գրասենյակի շենք։ Հարցնում ենք՝ ի՞նչ է կատարվում, պատասխանում են՝ Երևանից՝ տելեյից, լրագրողներ են եկել, նաև Կառավարության ներկայացուցիչներ։
Լրագրողները մենք ենք, տելեյից ոչ մեկը չկա, կառավարության ներկայացուցիչներ նույնպես․ մի քանի տասնյակ արծվաշենցիներ արագ շրջապատում են մեզ և սկսում պատմել խնդիրների մասին։ Դեկտեմբերին նրանք եկել էին Երևան և նախագահականի մոտ բողոքի ակցիա կազմակերպել, որի ընթացքում պահանջ ներկայացրել՝ արծվաշենցիները ցանկանում են իրենց հասանելիք ամբողջական գումարը ստանալ։ 2009֊ին Կառավարության ծրագրով Արծվաշենից Ճամբարակ եկած ընտանիքներին որոշվել էր ընդհանուր առմամբ մոտ 6 միլիարդ գումար հատկացնել՝ որպես «նյութական աջակցություն բռնի տեղահանված արծվաշենցիներին»։ Այդ գումարից մարդկանց 700 միլիոն էին տվել։ Փաստորեն, ասում են մարդիկ, 5 միլիարդից ավել դեռ պարտք են։ Այդ գումարը որոշակիորեն կլուծի տները ամրացնելու հարցը։ 700 միլիոն դրամը բաշխելիս՝ ստացվել է յուրաքանչյուր շնչին 320-360 հազար դրամ, բայց դա շատ քիչ է, տները սարսափելի վիճակում են։ Շունչը մեկ միլիոն պիտի ստանար. ժամանակը գնում է, ծերերը մահանում են, և դա զրկում է ընտանիքներին ավել գումար ստանալու հնարավորությունից։ Գումար են հատկացրել միայն նրանց, ովքեր Արծվաշենից են եկել՝ հաշվի չի առնվում այն փաստը, որ ընտանիքը հետագայում մեծացել է։ Կան մարդիկ, ովքեր ստացել են 360 հազարը, բայց այս ընթացքում մահացել․ փաստորեն, նրանց գումարի մնացած մասն ընտանիքը չի ստանա։
ԽՍՀՄ օրոք Ադրբեջանի տարածքում գտնվող Հայաստանի էքսկլավ Արծվաշենի բնակիչների Ճամբարակ գալու պատմությունը սկսել է 1992-ին։ Այն ժամանակ տեղահանվածները պետությունից գումար են ստացել․ արծվաշենցիները գնել են Ճամբարակից հեռացող մոլոկանների փայտից տները։ Բողոքողներն ընդգծում են, որ տարիների ընթացքում հիմնականում միջոցներ չեն ունեցել դրանք վերանորոգելու կամ ամրացնելու․ այժմ այդ տները տառացիորեն փլվում են։ Ծրագիր է եղել արծվաշենցիների համար առանձին թաղամասում քոթեջներ կառուցել, բայց չի իրականացվել։
«Անձը 360 հազար է ստացել, ու բոլորն էլ միանշանակ իրենց տները վերանորոգել են։ Բայց չի բավարարել, հիմա մեր նկուղները փլվում ա․․․ Մենք մեխանիկորեն սահմանապահ ենք, մենք էս պետությանը զինվոր տվող ենք։ Օրինակ, 22 նորակոչիկ տարել են Ջեբրայիլ։ Եթե Ջեբրայիլը մերն ա, ուրեմն Ճամբարակն էլ Հայաստանինն ա․․․ Խի՞ չեն ուզում մեզ լսեն», ֊ ասում է ակցիայի մասնակից տիկին Էլինը։
Սահմանին կանգնած լինելու, սահման պահելու հանգամանքը նշում էին մեր բոլոր զրուցակիցները։ Միջին տարիքի մի տղամարդ ընդգծեց, որ արծվաշենցիներն այսքան տարի սպասում էին մինչև «պետությունը կայանա, բանակը կայանա, հիմա ամեն ինչ ունենք», ու հենց դրա համար էլ խնդիրը նորից են բարձրացնում։
Այդ առնչությամբ արծվաշենցիները դիմել են Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանին, որը, մեր զրուցակցի խոսքով, «մեզ սուսացրուց, որ հարցը կառավարությունում չբարձրանա»։
«Խաբեց էլի», ֊ կողքից ճշգրտում են արծվաշենցիները։
Այցեր․ օր առաջին
Ինքնաբուխ հավաքի վերջում խնդրեցինք ուղեկցել տներից մի քանիսը՝ դրանց վիճակը տեսնելու համար։ Արծվաշենցիները սկսեցին վիճել, թե ում տունն է ավելի վատթար վիճակում։ Բացատրում էինք, որ մենք ընդհանուր պատկերն ենք ուզում ցույց տալ, ոչ թե անհատական խնդիրների մասին ենք գրելու, և կարևոր չէ, թե ուր կգնանք։ Երկար բանակցելուց հետո մեզ մեքենայով տարան համայնքի մտնող ճանպարհին գտնվող թաղամաս։ Առաջին իսկ տանը տեսնում ենք, որ դիմապատը ամրացված է քարերով։ Մայիս Արամյանը ստացած գումարով այդքանն է կարողացել անել, տան հետնամասը խարխուլ վիճակում է։
Տուն ենք մտնում․ ամրացված մասը վերապահումներով կարելի է բնակելի անվանել, հետնամասում գտնվող սենյակների պատերն ամբողջովին ճաքած են, փայտե հատակին անցքեր։ Ապրելու համար հարմարեցված, այսինքն՝ ինչ֊որ չափով տաքացվող սենյակներից մեկում, ընտանիքի անդամներն են հավաքվել։ Պատերին կախված վերմակներն ու կտորները ճաքերն են թաքցնում։
Նման վիճակում է պայմանագրային զինծառայող Օհան Օհանյանի տունը։ Տարածքը մեծ է, բայց ընդամենը երկու սենյակ են օգտագործում, մյուսները պիտանի չեն ապրելու համար։
Մեկը մյուսի հետևից խարխուլ տներ ենք տեսնում, և այսպես մի երկու ժամ։ Այցերի ընթացքում մարդիկ սկսում են տան խնդրից խոսել, հետո անցնում սոցիալական այլ խնդիրներին՝ աշխատանք չկա, հողը բերքաբեր չէ, պայմանագրային զինծառայողների աշխատավարձը ցածր է։
Ուղևորվում ենք համայնքի կենտրոնին մոտ գտնվող Մամիկոն Թիզյանի տուն։ Արծվաշենում, պատմում է 61-ամյա տղամարդը, մեծ գրադարան է ունեցել, ասմունքով է զբաղվել, իսկ Ճամբարակում փոստատար է աշխատել։ Այժմ աշխատանք չունի, ընտանիքը հազիվ է յոլա գնում, տունն էլ փլվում է։
Թիզյանը մեզ իր տան նկուղն է ցույց տալիս՝ ընթացքում պատմելով, որ գազի խողովակն իր տանից 5 մետրի վրա է, բայց գումար չունի, որ գազը տուն հասցնի։ Նկուղ մտնելով՝ զարմանում ենք, թե ինչպես է այդ տունը դեռ կանգուն՝ հիմքում դրված փայտերը փտում են, պատերի վրա բազմաթիվ ճաքեր։
Թիզյանը ցույց է տալիս հրետակոծության տեղերը տան արտաքին պատերի վրա՝ ընթացքում պատմում է, որ որդին հաշմանդամություն ունի, բայց նպաստ չի ստանում, ինքն էլ երկրորդ կարգի հաշմանդամ է։ Կինը երկու ամիս առաջ ոտքն է կոտրել, տանը պառկած է։
«Հիմա ինչո՞վ եք ապրում» հարցին պատասխանում է․ «Հիմա ոչնչով համարյա, ինչո՞վ պիտի ապրեմ»։
Այցեր․ օր երկրորդ
Հաջորդ օրը համայնքի կենտրոնում կրկին հանդիպեցինք արծվաշենցիներին։ Նրանցից մի քանիսը կանգնած են ճանապարհի մոտ, զրուցում են։ Ինչպես ասում են Ճամբարակում, իրենց մոտ երկու եղանակ կա՝ ձմեռ և ցուրտ ձմեռ․ Այս տարի Ճամբարակի համար ոչ բնորոշ տաք եղանակ է (այդ պահին -5), և մարդիկ գերադասում են փողոցում կանգնել, զրուցել, շատերի տների հիմնական մասում միևնույն է ավելի ցուրտ է։ Երկու օրվա ընթացքում հասկացանք, որ համայնքում տարբերակումն արծվաշենցիների և բնիկ ճամբարակցիների միջև հստակ է, արծվաշենցիներն ավելի շատ իրար հետ են «տալի֊առնում»։
Կիսաքանդ տներ մեզ ուղեկցում է Մամիկոն Թիզյանը։ Տներից մեկն արդեն, կարելի է ասել, քանդված է, մի հատվածում վառարան է դրված, ընտանիքի բոլոր անդամները՝ ծերեր, երիտասարդներ, երեխաներ, այդտեղ են հավաքվել։ Հոսանք կա միայն մի տեղ՝ մեկ լամպ կարող են վառել։ Պատերի վրա դարձյալ կտորներ են կախած, որոշ հատվածներում, թվում է, հենց կտորներն են պատի դեր խաղում՝ այնքան մեծ են ճաքերը։ Կինը բողոքում է, որ ապրում են 16 հազար դրամ ամուսնու նպաստով, իր նպաստը կտրել են, բայց հստակ չի կարողանում բացատրել պատճառը։ Պատին 12-ամյա երեխայի նկար է կախած՝ որդին 8 տարի առաջ մահացել է կայծակի հարվածից։ Տան հետնամասում պատի մի հատվածը չկա՝ երկաթյա թիթեղներ են։
Հետո մեզ ևս մի տուն են ցույց տալիս, որն արդեն փլվել է, և այնտեղ ապրող տատիկի համար տուն են վարձել։ Արդեն պատրաստվում էինք Երևան վերադառնալ, երբ մեզ մոտեցավ Գրիգոր Արամյանն ու խնդրեց իր տունն էլ նկարել։
Ասում է՝ Խորհրդային Միության տարիներին Արծվաշենում ոստիկան է աշխատել, մեծ ունեցվածք է թողել այնտեղ։
«Հիմա տունս ջրի մեջ է, գոմս էլ կարող եք տեսնել, կովս էլ, հորթս էլ մինչև ծունկ ջրի մեջ են։ Էս գետնափոր խրճիթն առել եմ, ու մինչև էսօր չեմ կարում սարքել՝ ուժերս չի հերիքում։ Շինանյութ եմ բերել, ձեռի հետ մի բան անում եմ, բայց օգնող չունեմ, չի ստացվում», ֊ ասում է նա։
Կովն էլ իրենը չէ․ Գրիգորն այն պահում է՝ օգտագործելով կաթն ու թրիքը։
Նա այն մարդկանցից է, որը ավելի քիչ գումար կստանա, եթե Կառավարությունը որոշի արծվաշենցիներին տրամադրել փողի մնացած մասը։ Նրա մահացած հայրը գումարի մի փոքր մասն ստացել էր։ Իսկ հիմա գումար միայն Գրիգորին է հասնում։
Ներս է հրավիրում․ ևս մեկ սարսափելի վիճակում գտնվող տուն ենք տեսնում։ Նկարում ենք սենյակը, դուրս ենք գալիս ու մի պահ կանգնում միջանցքում։ Մեզ ուղեկցող Մամիկոն Թիզյանը պատերին է նայում ու ասում․ «Սևակն ինչ ա ասել․ «Դե արի, վարդապետ, ու մի խելագարվի...»»։
Արծվաշենցին տեսախցիկի առջև փորձում է ավելի պատկերավոր խոսել՝ իրենց աղետալի վիճակը նկարագրելու համար։ Բայց ինչ էլ ասի՝ խոսքերով ավելի պատկերավոր չի կարող արտահայտել այն, ինչ մենք տեսել ենք։

Арцвашен и Чамбарак 30 лет по уши в мире
Родину мы не забыли, но родина забыла о нас, говорит Григор Арамян. Он приехал в Чамбарак из Арцвашена 26 лет назад. Свое жилище он называет землянкой.
«По паспорту – дом, но это же не так», - говорит Арамян и просит корреспондентов Epress.am вести съемку. Дом Арамяна был последним из тех, что мы посетили в городе. Всякий раз казалось, что хуже быть не может, но затем приходилось признавать обратное.
Приграничный город встречает построенными молоканами домами с крышами из красной или оранжевой черепицы. Рядом с заснеженными однообразными горами разноцветные крыши производят приятное впечатление. Но эти самые домики стали основной проблемой людей, когда-то переселившихся из Арцвашена.
Гуляем по центру города. Поток людей направляется к зданию офиса организации World Vision. Интересуемся, в чем дело. Говорят, что приехали журналисты с ереванского телевидения, а еще – представители правительства.
Нет никого ни с телевидения, ни из правительства: они говорили о нас. Скоро мы стояли в окружении десятков арцвашенцев. Они рассказывали о проблемах, перебивая друг друга. В декабре были в Ереване, провели акцию протеста перед офисом президента, требовали выплаты всей полагающейся им суммы. В 2009-ом, в соответствии с программой правительства, переселившимся в Чамбарак семьям выделили 6 миллиардов (более $12 448 130) в виде «материальной помощи насильственно переселенным арцвашенцам». Люди получили только 700 миллионов драмов. Фактически, говорят местные, «нам еще должны более 5 миллиардов». Эта сумма частично покроет расходы на закрепление домов. При распределении денег на каждого человека пришлось по 320-360 тысяч драмов, но этого нехватает: дома в ужасном состоянии. На члена семьи полагался миллион: время идет, пожилые умирают, так, семьи лишаются возможности получить больше денег. Суммы выделили только тем, кто переселился из Арцвашена. Тот факт, что впоследствии семья могла увеличиться, не учитывается. Некоторых из получивших 360 тысяч уже нет в живых: оставшуюся часть суммы их семьям не дадут.
История переселения уроженцев эксклава советской Армении Арцвашена, расположенного на территории Азербайджана, началась в 1992 году. Тогда люди получили от государства финансовую помощь: арцвашенцы купили деревянные дома у уезжавших из Чамбарака молокан. Денег на ремонт, говорят они, все эти годы не было, теперь дома рушатся. Когда-то планировалось построить коттеджи в отдельном квартале, но программу так и не осуществили.
«Получили 360 тысяч на человека, все отремонтировали свои дома. Но денег не хватило, теперь подвалы рушатся. Мы автоматически пограничники, мы те, кто дает государству солдат. К примеру, 22 призывников отправили в Джебраил. Если Джебраил наш, значит, Чамбарак – тоже Армения. Почему они не хотят услышать нас? У нас и жертвы на войне были, и раненые, мы еще и беженцы. Мы, выходит, ни чамбаракцы, ни арцвашенцы, ни беженцы. Вообще, не знаем, кто мы такие», - говорила участница спонтанного собрания Элина.
Об охране государственной границы упоминали все наши собеседники. Мужчина средних лет заметил, что все эти годы арцвашенцы ждали, пока «государство состоится, армия сформируется, теперь у нас все есть», потому они и решили заявить о проблеме.
В связи с этим люди обращались к министру территориального управления и развития Давиду Локяну, который, по словам собеседника, «заткнул нас, чтоб вопрос не подняли в правительстве».
«Обманул просто», - подсказывают ему.
Визиты: день первый
В конце спонтанного собрания попросили показать нам несколько домов. Между арцвашенцами завязался спор о том, чей дом хуже. Мы объясняли, что хотим показать общую картину, а не писать про отдельные проблемы, и неважно, в чей дом нас проведут. После долгих переговоров нас отвезли к входу в город. Фасад первого же дома закреплен камнями. Полученных Маисом Арамяном денег хватило только на эту часть: с другой стороны это обветшалая постройка.
Входим в дом. Укрепленную часть дома с оговорками можно назвать годным для жилья. Стены комнат в задней части дома полностью потрескались, в деревянных полах щели. В одной из приспособленных для проживания, то есть более или менее отапливаемых комнат собралась вся семья. Щели в стенах прикрыты одеялами и лоскутами.
В таких условиях живет военнослужащий контрактной службы Оган Оганян. Территория большая, но только две комнаты пригодны для проживания.
Полуразрушенные дома повсюду. Часа два никакие другие на глаза не попадаются. Люди начинают рассказывать о бытовых, социальных проблемах: работы нет, земля не плодородная, у военнослужащих-контрактников низкая зарплата.
Дом Мамикона Тизяна расположен в центре. В Арцвашене 61-летний мужчина имел большую библиотеку, сам был декламатором, в Чамбараке же работал почтальоном. Теперь он безработный, семья живет кое-как, дом рушится.
Тизян показывает подвал своего дома. Газопоровод, говорит, в 5 метрах, но у него нет денег для подключения газа. Попав в подвал, мы удивились, как этот дом до сих пор не рухнул: он стоит на сгнивших досках, на стенах многочисленные трещины. Тизян показывает обстрелянные стены. Говорит об инвалидности сына, за которого ему не дают пособия. Сам он инвалид второй группы. Два месяца назад жена сломала ногу и не встает с постели.
«На какие средства вы сейчас живете?», - спрашиваем. «Почти ни на какие, на что мне жить?».
Визиты: день второй
Снова встретили арцвашенец в центре села. Кто-то беседует у дороги. В Чамбараке говорят, что здесь только два типа погоды: зима и холодная зима. Нехарактерная для этих мест теплая погода (на тот момент -5) позволяет оставаться на улице дольше: все равно в большинстве домов холоднее. Проведенное здесь время показало, что существует четкая сегрегация между коренными чамбаракцами и арцвашенцами: последние в основном общаются между собой.
Мамикон Тизян сопровождает нас в полуразрушенные дома. Одного из них практически уже нет, в комнате установлена печь, у которой собрались все три поколения семьи. Электричество есть только в одной части дома: можно включать лапму. На стенах снова лоскуты, которые в некоторых местах, кажется, заменяют стену. Щели здесь огромные. Женщина жалуется: живут на пособие мужа, 16 тысяч ($33.1). Саму ее пособия лишили, но назвать точную причину она так и не смогла. На стене висит портрет 12-летнего мальчика: сын погиб 8 лет назад от удара молнией. Вместо стен в задней части дома – железные пластины.
Следом идет окончательно разрушившийся дом. Проживавшая здесь старушка снимает жилье. Мы уже собрались возвращаться, когда подошел Григор Арамян и попросил снять на видео и его дом.
Говорит, при Советском Союзе работал полицейским в Арцвашене, оставил там большое имущество.
«Теперь дом мой в воде. Можете и хлев посмотреть: и корова, и теленок по колено в воде. Купил эту землянку и до сих пор не могу достроить. Сил не хватает. Принес стройматериалы, бывает, делаю что-то по ходу, но помочь некому, не справляюсь», - говорит он.
Корову ему одолжили: держит ее на молоко и навоз.
Он из тех, кто получит меньше денег, если правительство решил выделить арцвашенцам оставшуюся часть суммы. Небольшую часть суммы его уже усопший отец когда-то получил. Теперь деньги полагаются только Григору.
Приглашает войти: еще один дом с ужасными условиями. После съемки выходим и останавиваемся в коридоре. Перед камерой Тизян пытается изъясняться образно. Но описать словами то, что мы здесь увидели, не удалось даже ему.