Թե ինչ տեսանք ու լսեցինք Շնողում, Թեղուտում և Ալավերդիում
Անցած շաբաթ Epress.am-ի լրագրողները և Հայկական բնապահպանական ճակատի Անին գնացել էին Ալավերդի։ Գիտեինք, որ հունվարի 24-ին «Թեղուտ ՓԲԸ»-ն հայտարարել է, որ անհայտ ժամանակով դադարեցնում է Թեղուտի անտառում պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի շահագործումը և մոտ 1200 աշխատակիցներին ազատում աշխատանքից։ Պաշտոնական պատճառը հանքաարդյուաբերության ընդլայնմանը պատրաստվելն էր։
Հյուրատան աշխատակիցը, գուշակելով մեր այցի նպատակը, վրդովվում էր նոր ՀԷԿ-ի կառուցման նախագծից, ըստ որի պետք է փոխեն Դեբեդ գետի ուղղությունը։ «Միտինգների երբեք չեմ գնացել։ Ղարաբաղի համար էլ դուրս չեմ եկել, բայց Դեբեդի համար կգնամ»։ Պատին բանակում սպանված որդու նկարն էր։
Կնոջ ամուսինը խոսեց վարչապետի մասին, «որին մեզ դեմ են տվել որպես նոր մարդ»։ «Ինքը ի՞նչ մեղք ունի։ Տեսավ՝ թալանելու տեղ ա, ինքն էլ ա  թալանում»։
Թեղուտ և Շնող գյուղերի բնակիչներն ու բնապահպանները հերքում են հանքը շահագործողների պատճառաբանությունները․ հանքի փակման պատճառն այն է, որ Թեղուտ ՓԲԸ֊ն իրական ֆինանսական խնդիրների առաջ է կանգնել, երբ դանիական 2 ընկերություններ հետ են վերցրել 62 միլիոն ամերիկյան դոլարի չափով վարկը՝ բնապահպանական ռիսկերը մերկացնող լրագրողական նյութից հետո։
Տեղացիները ստորագրահավաք են անցկացրել՝ պահանջելով ԱԺ պատգամավորներից անվավեր ճանաչել հանքավայրը շահագործող ընկերության արտոնագիրը, չեղարկել հողերի և շենք-շինությունների յուրացման մասին կեղծ գործարքները:
Շնողի բնակիչ․ «Այդ մարդիկ էլ գյուղացի չեն․ հող չունեն, անասուն չունեն։ Հենց հանեցին՝ պետք է արտագաղթեն։ Կարող էինք մի քանի անգամ շատ ստորագրություններ հավաքել։ Շատերն էին պատրաստ։ Սակայն մենք հրաժարվում էինք ստորագրություն վերցնել այն մարդկանցից, ում ընտանիքի գոնե մեկ անդամը դեռ աշխատում է հանքում»։
Ըստ տեղացիների՝ հանքը փակվել է նաև իրենց ճնշման պատճառով։ Այն շահագործվում էր, անխնա թունավորելով նախ Շնող, ապա նաև Դեբեդ գետերը։ Աղտոտումը եղել է հանքի շահագործման բոլոր 3 տարիների ընթացքում, ի վերջո, նրանք ստորագրահավաք են արել, և պահանջել՝ կամ նորմալ շահագործում, կամ հանքի փակում։
Տեղացի․ «Մեր գլխին ինչ արել են, սրանք են արել։ Հետո էլ ասում են թուրք։ Ես էս պահին էդքան թուրք թշնամի չեմ ճանաչում։ Երբ հայրս ծանր հիվանդ էր, իրա ադրբեջանցի ընկերն էր ամեն ամիս 800-հազարանոց դեղեր ուղարկում Մոսկվայից»։
Հանքի ղեկավարությունն առիթը բաց չի թողնում մարդկանց աշխատանքից հեռացնելու համար, եղել է դեպք, երբ հանքի աշխատողը ոչ աշխատանքային օրը իր սեփական մեքենայով բնապահպաններին տարել է անտառ, հաջորդ օրը հեռացվել է աշխատանքից։
«Կոնցլագերային օրենքներ են աշխատում։ Պատկերացրեք, եթե աշխատողն իր գործընկերոջ մասին չզանգեց, խաբար չտվեց, գործից հանում են։ Նիուժելի ընկերդ ոչ ճիշտ ժամի չկանգնեց, չծխեց, որ չես ասում»։
Գետի ափին հին անեկդոտ պատմեցին․ «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմ, համակենտրոնացման ճամբար։ Պատանդներին լցնում են գազախցիկները։ Որոշ ժամանակ անց, երբ բոլորը պետք է մահացած լինեին, գազախցիկից ձայներ են լսվում։ Բացում են խցիկը և տեսնում, թե ինչպես են երկու ալավերդցի սիգարետի համար վիճվում»։
Բնապահպանական խնդիրներով էին սկսել մտահոգվել նաև տեղացի ֆերմերները, ովքեր միլիոնների վնասներ են տվել ջրի աղտոտումից և հիմա ակնկալում էին բնապահպան կամավորականների աջակցությունը։ Նրանք նշում էին, որ խնդիրները հատկապես շատացան 2017-ին։ Եթե նախկինում պոչամբարից աղտոտ ջուրը լցվում էր Շնող, ապա վերջին տարում պոչամբարի ջուրը հետադարձ խողովակներով ուղարկվում էր նաև Դեբեդ, որն ավելի մեծ գետ է, և որից սնվում են Շնողի բնակիչների այգիները։ Գյուղատնտես Արա Բաբայանը պատմում է, որ աղտոտված ջրի հոտի հետքերով գիշերով հայտնաբերել է պոչամբարից Դեբեդ տանող խողովակը։
Տեղացի․ «Էն ժամանակ Երևանից գալիս էին ու ասում, բա թե դուք տղամա՞րդ չեք, ինչի եք թողում, որ ձեր անտառները կտրեն։ Բա ուր էիք, երբ Հյուսիսային պողոտայի համար մարդկանց բուլդոզեռներով տներից հանում էին։ Բայց 2008 թվականի շարժումը էս Թեղուտի զայրույթից է սկսվել»։
Շնողցի Լյովա Ալիխանյան․ «Դրանց գործը խաբեության վրա է, առաջավոր փորձ, էս-էն․․․ Բայց Հայաստանում էս խելոքները հանքաարդյունաբերության ողնաշարը կոտրեցին։ Որևէ այլ տեղ բնակչությունը թույլ չի տալու հանք շահագործվի, ոչ թե որ նրանք պարկեշտ չեն, այլ Թեղուտ ՓԲԸ-ի օրինակով, որովհետև սրանցից լավ խոստումներ տվող չկա։
Սա առաջին հանքն է, որ անտառում է։ Անտառը ջուր է ստեղծում անընդհատ։ Մտածել են՝ Դեբեդն ավելի մեծ է, թունավոր նյութերն ավելի արագ կլուծվեն, անտեսանելի կդառնան։ Բայց հոտից խեղդվում ենք»։
Տաքսու վարորդը ֆաբրիկայի ձուլարանում աշխատանքի ընթացքում ողնաշարի հիվանդություն է ձեռք բերել։ «Խոպանից հետո, երբ վերադառնում եմ, վատանում եմ։ Ժամանակ է պետք ստեղի օդին ու ջրին վերադառնալու համար։ Առավոտից իրիգուն մեքենա եմ քշում, յոթին տանից դուրս գալիս, մեկին վերադառնում։ Էրեխեքը գիտեն, թե Ռուսաստան եմ»։
Խողովակը, որից պոչամբարի ջուրը թափվում է Դեբեդ, նախատեսված է վթարային իրավիճակների համար, սակայն դրանով ջուրը լցվում է գետը, գյուղատնտես Աշոտ Ադամյանի խոսքով, ամիսը 25 օր․ ամիսներ տևող աղտոտումը «վթար» չէ, այլ դիտավորություն։
Աղտոտվածության պատճառով չորացել են ֆերմերներ Արա Բաբայանի ու Աշոտ Ադամյանի պտղատու այգիները, զանգվածաբար սատկում էին Դեբեդի ձկները, ինչը Բաբայանը հասցրել է նկարել հեռախոսով։ Նա իր այգին գնել է 60 միլիոն դրամով, այս տարի բերք չի ստացել, արքայանարինջը թափել էր ծառերի տակ։ Մնացել է վարկի տակ։
Ադամյանը նշում է, որ աղտոտված ջրին հատկապես չեն դիմանում դեղձենիները։ «Երաշտ տարի էր, թարսի նման շատ էինք ջրում։ Բերքը ծառի վրա փչանում էր, ծառերն էլ դեղնում էին, կտրել ենք։ 40 միլիոնի փաստացի ինձ վնաս են տվել։ Բայց փոխհատուցման մասին նույնիսկ չեն ուզում բանակցել»։
Նրան խոստացել են, որ ինքը նեռարված է նոր ծառեր տնկելու Թեղուտ ՓԲԸ֊ի ծրագրում։ Վերջինս համոզված է, որ ընկերությունը չի կատարելու խոստումը։ Հանքավայրի շահագործման համար Թեղուտ ՓԲԸ-ն հատել էր 357 հեկտար անտառ և պարտավորվել կրկնակի ծավալի ծառեր տնկել։ Այդ պարտականությունն էլ մինչև հիմա չի արվել։
Տեղացի․ «Մի փոքր տեղ լավ ռեդկի եղևնիներ էին տնկել ու կպել էին, հետո ստուգողների համար տեղը փոխեցին ու էդ ծառերը չորացան։ Մի քանի տարվա գորցը ջուրը գցին»։
ՇՄԱԳ եզրակացության համաձայն՝ պոչամբարի ընդհանուր ծավալը ընդունած է 174մլն. խմ, որը 7մլն. տ. արտադրության դեպքում ֆաբրիկայի աշխատանքների համար կծառայեր մոտ 28 տարի: Փաստորեն, Թեղուտ ՓԲԸ֊ն ավելի շատ է արդյունահանել, ինչի պատճառով պոչամբարը լցվել է ընդամենը 3 տարում։ Հանքն աշխատել է 2014 թվականի դեկտեմբերից։
Դեռևս 2016 թ-ին Համաշխարհային բանկի հանձնարարությամբ պատրաստված զեկույցը գնահատել էր, որ Թեղուտի պոչամբարը շատ արագ է լցվում և չի համապատասխանում բնապահպանական և անվտանգության չափանիշներին:
Ալավերդի բերող վարորդը մյուս օրը Ղարաբաղ էր գնում՝ որդու երդումնակալության՝ պրիսյագի արարողությանը մասնակցելու․ «Զինվորներին քարտեր են բաժանել, որ նասկու, շորի համար գումարը հեշտ ուղարկենք․․․ Առաջներում բանակ գնալը էսքան սարսափ չէր։ Հիմա ծնողները խանգարվում են։ Մեր Այրումում մի քանի հոգի շաշվեց էդ հողի վրա մինչև էրեխեքը տուն էկան»։

Last week, Epress.am reporters together with Ani Khachatryan from the Armenian Environmental Front visited the city of Alaverdi in Armenia’s Lori province. We knew that CJSC Teghut had announced they were  indefinitely suspending the operation of the copper-molybdenum deposit in the Teghut forest, laying off nearly 1,200 employees as a result. The official reason given by the company was simple enough - to get ready for growth and expansion.
The hotel employee, who had guessed the purpose of our visit, started complaining about the construction of a new hydroelectric power station, which would change the direction of the Debed river. “I never went to rallies. I did not go out for Karabakh, but I will for Debed.” On one wall hung the portrait of her son killed in the army.
Neither the residents of Teghut and Shnokh villages nor environmentalists believe the exploiters’ claims about their intention to expand; the real reason for the mine’s closure, they insist, is that the company faces serious financial problems after two Danish companies withdrew a loan of $ 62 million following the journalistic investigation exposing the environmental risks of the mining activities.
The locals had previously organized a petition, demanding from the National Assembly deputies to invalidate the mining license of the, to cancel the false transactions on land and buildings appropriation.
A resident of Shnogh: “The people who work at the mine have no land and no livestock. As soon as they are fired, they will have to emigrate. We could have collected many more signatures: a lot of people were ready to sign the petition. But we refused to accept the signatures of those who have a family member working at the mine.”
According to the locals, the mine has been closed because of the pressure coming from the community. In the course of its 3-year exploitation, they say, the mine mercilessly poisoned both the Shnogh and Debed rivers. The exasperated villagers finally organized the petition and demanded either proper operation or the closure of the mine.
A local: “They are the real cause of all our troubles. and they talk about the Turks all the time. I have no Turkish enemies at the moment. When my father was seriously ill, his Azerbaijani friend would send him $2000 worth of medicine from Moscow every month.”
The management of the mine never misses a moment to fire people; a mine employee once took environmentalists on his off-day to the forest in his car, and the next day he was fired from his job.
“They operate on concentration camp regulations. If an employee does not call the management to tell on a friend, he is fired. ‘How come you didn’t call? Did no one take a smoke break at an inappropriate moment?’”
On the river bank, we are told an old joke: “World War II, a concentration camp. The hostages are taken to gas chambers. After a while, when everyone should have already died, voices are heard from the chamber. The guards open the doors and see two Alaverdians quarreling over a cigarette.”
The local farmers have also been affected by the issues caused by the mining operations; they have suffered serious financial losses due to water pollution and are now hoping for the help of environmental volunteers. They told us that the problems became even more apparent in 2017, when the flow of water contaminated with tailings was redirected with pumps toward the Debed River - the source of Shnogh villagers’ irrigation water.
A local: “People used to come here from Yerevan and say: ‘Aren’t you men? Why would you let them cut your forests?’ Where were you when people were being thrown out of their homes with bulldozers so that the Northern Avenue could be built? The 2008 movement stemmed from the anger over Teghut.”
Shnogh resident Lyova Alikhanyan: “Their business is built on lies - ‘advanced practices,’ this and that... But these geniuses actually broke the back of the mining industry in Armenia. Nowhere in the country will the population from now on tolerate any mine exploitation; not because the exploiters are usually dishonest, but because no one knows how to make false promises like they do.”
The taxi driver acquired spine issues during his work at the foundry: “I feel sick when I come back from my job abroad. It takes time to get used to the local air and water again. I drive a taxi from morning to night; I leave the house at 7 in the morning and return at one o'clock in the night. My children think that I'm still in Russia.”
The pipe which pours the tailings water flows into the Debed is designed for emergency situations, but it takes the water into the river 25 days a month; farmer Ashot Adamyan says: “Pollution which lasts for months is not an accident, it’s intent.”
The fruit orchards of farmers Ara Babayan and Ashot Adamyan have dried up due to contamination; the latter has also caused the fish in Debed to die en masse, which Babayan has managed to capture with his phone camera. The farmer bought his garden for 60 million drams; he had no harvest this year, and he now under huge loan debts.
Adamyan: “It was an arid year, so we had to water the trees a lot. The fruits would go bad right on the trees, and the trees themselves would go yellow. I’ve cut almost all of them down. I’ve lost nearly 40 millions, but they do not even want to talk about compensation.”
He has been assured that he is included in the Teghut company’s tree-planting program, but Adamyan is convinced that the company will never fulfill the promise. The company cut down 357 hectares of forest for the exploitation of the mine and committed to plant twice as many trees, which has yet to be done.
The driver who had brought us to Alaverdi was leaving for Karabakh the following day to take part in his son’s army oath-taking ceremony: “They have given the conscripts bank cards to make it easier for us to transfer them money for socks and clothes… Military service was not so terrible in the past; now the parents go mad. A few people in our Ayrum had gone completely insane by the time they kids returned from the army.”