Թե ինչ տեսանք ու լսեցինք Շնողում, Թեղուտում և Ալավերդիում
Անցած շաբաթ Epress.am-ի լրագրողները և Հայկական բնապահպանական ճակատի Անին գնացել էին Ալավերդի։ Գիտեինք, որ հունվարի 24-ին «Թեղուտ ՓԲԸ»-ն հայտարարել է, որ անհայտ ժամանակով դադարեցնում է Թեղուտի անտառում պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի շահագործումը և մոտ 1200 աշխատակիցներին ազատում աշխատանքից։ Պաշտոնական պատճառը հանքաարդյուաբերության ընդլայնմանը պատրաստվելն էր։
Հյուրատան աշխատակիցը, գուշակելով մեր այցի նպատակը, վրդովվում էր նոր ՀԷԿ-ի կառուցման նախագծից, ըստ որի պետք է փոխեն Դեբեդ գետի ուղղությունը։ «Միտինգների երբեք չեմ գնացել։ Ղարաբաղի համար էլ դուրս չեմ եկել, բայց Դեբեդի համար կգնամ»։ Պատին բանակում սպանված որդու նկարն էր։
Կնոջ ամուսինը խոսեց վարչապետի մասին, «որին մեզ դեմ են տվել որպես նոր մարդ»։ «Ինքը ի՞նչ մեղք ունի։ Տեսավ՝ թալանելու տեղ ա, ինքն էլ ա  թալանում»։
Թեղուտ և Շնող գյուղերի բնակիչներն ու բնապահպանները հերքում են հանքը շահագործողների պատճառաբանությունները․ հանքի փակման պատճառն այն է, որ Թեղուտ ՓԲԸ֊ն իրական ֆինանսական խնդիրների առաջ է կանգնել, երբ դանիական 2 ընկերություններ հետ են վերցրել 62 միլիոն ամերիկյան դոլարի չափով վարկը՝ բնապահպանական ռիսկերը մերկացնող լրագրողական նյութից հետո։
Տեղացիները ստորագրահավաք են անցկացրել՝ պահանջելով ԱԺ պատգամավորներից անվավեր ճանաչել հանքավայրը շահագործող ընկերության արտոնագիրը, չեղարկել հողերի և շենք-շինությունների յուրացման մասին կեղծ գործարքները:
Շնողի բնակիչ․ «Այդ մարդիկ էլ գյուղացի չեն․ հող չունեն, անասուն չունեն։ Հենց հանեցին՝ պետք է արտագաղթեն։ Կարող էինք մի քանի անգամ շատ ստորագրություններ հավաքել։ Շատերն էին պատրաստ։ Սակայն մենք հրաժարվում էինք ստորագրություն վերցնել այն մարդկանցից, ում ընտանիքի գոնե մեկ անդամը դեռ աշխատում է հանքում»։
Ըստ տեղացիների՝ հանքը փակվել է նաև իրենց ճնշման պատճառով։ Այն շահագործվում էր, անխնա թունավորելով նախ Շնող, ապա նաև Դեբեդ գետերը։ Աղտոտումը եղել է հանքի շահագործման բոլոր 3 տարիների ընթացքում, ի վերջո, նրանք ստորագրահավաք են արել, և պահանջել՝ կամ նորմալ շահագործում, կամ հանքի փակում։
Տեղացի․ «Մեր գլխին ինչ արել են, սրանք են արել։ Հետո էլ ասում են թուրք։ Ես էս պահին էդքան թուրք թշնամի չեմ ճանաչում։ Երբ հայրս ծանր հիվանդ էր, իրա ադրբեջանցի ընկերն էր ամեն ամիս 800-հազարանոց դեղեր ուղարկում Մոսկվայից»։
Հանքի ղեկավարությունն առիթը բաց չի թողնում մարդկանց աշխատանքից հեռացնելու համար, եղել է դեպք, երբ հանքի աշխատողը ոչ աշխատանքային օրը իր սեփական մեքենայով բնապահպաններին տարել է անտառ, հաջորդ օրը հեռացվել է աշխատանքից։
«Կոնցլագերային օրենքներ են աշխատում։ Պատկերացրեք, եթե աշխատողն իր գործընկերոջ մասին չզանգեց, խաբար չտվեց, գործից հանում են։ Նիուժելի ընկերդ ոչ ճիշտ ժամի չկանգնեց, չծխեց, որ չես ասում»։
Գետի ափին հին անեկդոտ պատմեցին․ «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմ, համակենտրոնացման ճամբար։ Պատանդներին լցնում են գազախցիկները։ Որոշ ժամանակ անց, երբ բոլորը պետք է մահացած լինեին, գազախցիկից ձայներ են լսվում։ Բացում են խցիկը և տեսնում, թե ինչպես են երկու ալավերդցի սիգարետի համար վիճվում»։
Բնապահպանական խնդիրներով էին սկսել մտահոգվել նաև տեղացի ֆերմերները, ովքեր միլիոնների վնասներ են տվել ջրի աղտոտումից և հիմա ակնկալում էին բնապահպան կամավորականների աջակցությունը։ Նրանք նշում էին, որ խնդիրները հատկապես շատացան 2017-ին։ Եթե նախկինում պոչամբարից աղտոտ ջուրը լցվում էր Շնող, ապա վերջին տարում պոչամբարի ջուրը հետադարձ խողովակներով ուղարկվում էր նաև Դեբեդ, որն ավելի մեծ գետ է, և որից սնվում են Շնողի բնակիչների այգիները։ Գյուղատնտես Արա Բաբայանը պատմում է, որ աղտոտված ջրի հոտի հետքերով գիշերով հայտնաբերել է պոչամբարից Դեբեդ տանող խողովակը։
Տեղացի․ «Էն ժամանակ Երևանից գալիս էին ու ասում, բա թե դուք տղամա՞րդ չեք, ինչի եք թողում, որ ձեր անտառները կտրեն։ Բա ուր էիք, երբ Հյուսիսային պողոտայի համար մարդկանց բուլդոզեռներով տներից հանում էին։ Բայց 2008 թվականի շարժումը էս Թեղուտի զայրույթից է սկսվել»։
Շնողցի Լյովա Ալիխանյան․ «Դրանց գործը խաբեության վրա է, առաջավոր փորձ, էս-էն․․․ Բայց Հայաստանում էս խելոքները հանքաարդյունաբերության ողնաշարը կոտրեցին։ Որևէ այլ տեղ բնակչությունը թույլ չի տալու հանք շահագործվի, ոչ թե որ նրանք պարկեշտ չեն, այլ Թեղուտ ՓԲԸ-ի օրինակով, որովհետև սրանցից լավ խոստումներ տվող չկա։
Սա առաջին հանքն է, որ անտառում է։ Անտառը ջուր է ստեղծում անընդհատ։ Մտածել են՝ Դեբեդն ավելի մեծ է, թունավոր նյութերն ավելի արագ կլուծվեն, անտեսանելի կդառնան։ Բայց հոտից խեղդվում ենք»։
Տաքսու վարորդը ֆաբրիկայի ձուլարանում աշխատանքի ընթացքում ողնաշարի հիվանդություն է ձեռք բերել։ «Խոպանից հետո, երբ վերադառնում եմ, վատանում եմ։ Ժամանակ է պետք ստեղի օդին ու ջրին վերադառնալու համար։ Առավոտից իրիգուն մեքենա եմ քշում, յոթին տանից դուրս գալիս, մեկին վերադառնում։ Էրեխեքը գիտեն, թե Ռուսաստան եմ»։
Խողովակը, որից պոչամբարի ջուրը թափվում է Դեբեդ, նախատեսված է վթարային իրավիճակների համար, սակայն դրանով ջուրը լցվում է գետը, գյուղատնտես Աշոտ Ադամյանի խոսքով, ամիսը 25 օր․ ամիսներ տևող աղտոտումը «վթար» չէ, այլ դիտավորություն։
Աղտոտվածության պատճառով չորացել են ֆերմերներ Արա Բաբայանի ու Աշոտ Ադամյանի պտղատու այգիները, զանգվածաբար սատկում էին Դեբեդի ձկները, ինչը Բաբայանը հասցրել է նկարել հեռախոսով։ Նա իր այգին գնել է 60 միլիոն դրամով, այս տարի բերք չի ստացել, արքայանարինջը թափել էր ծառերի տակ։ Մնացել է վարկի տակ։
Ադամյանը նշում է, որ աղտոտված ջրին հատկապես չեն դիմանում դեղձենիները։ «Երաշտ տարի էր, թարսի նման շատ էինք ջրում։ Բերքը ծառի վրա փչանում էր, ծառերն էլ դեղնում էին, կտրել ենք։ 40 միլիոնի փաստացի ինձ վնաս են տվել։ Բայց փոխհատուցման մասին նույնիսկ չեն ուզում բանակցել»։
Նրան խոստացել են, որ ինքը նեռարված է նոր ծառեր տնկելու Թեղուտ ՓԲԸ֊ի ծրագրում։ Վերջինս համոզված է, որ ընկերությունը չի կատարելու խոստումը։ Հանքավայրի շահագործման համար Թեղուտ ՓԲԸ-ն հատել էր 357 հեկտար անտառ և պարտավորվել կրկնակի ծավալի ծառեր տնկել։ Այդ պարտականությունն էլ մինչև հիմա չի արվել։
Տեղացի․ «Մի փոքր տեղ լավ ռեդկի եղևնիներ էին տնկել ու կպել էին, հետո ստուգողների համար տեղը փոխեցին ու էդ ծառերը չորացան։ Մի քանի տարվա գորցը ջուրը գցին»։
ՇՄԱԳ եզրակացության համաձայն՝ պոչամբարի ընդհանուր ծավալը ընդունած է 174մլն. խմ, որը 7մլն. տ. արտադրության դեպքում ֆաբրիկայի աշխատանքների համար կծառայեր մոտ 28 տարի: Փաստորեն, Թեղուտ ՓԲԸ֊ն ավելի շատ է արդյունահանել, ինչի պատճառով պոչամբարը լցվել է ընդամենը 3 տարում։ Հանքն աշխատել է 2014 թվականի դեկտեմբերից։
Դեռևս 2016 թ-ին Համաշխարհային բանկի հանձնարարությամբ պատրաստված զեկույցը գնահատել էր, որ Թեղուտի պոչամբարը շատ արագ է լցվում և չի համապատասխանում բնապահպանական և անվտանգության չափանիշներին:
Ալավերդի բերող վարորդը մյուս օրը Ղարաբաղ էր գնում՝ որդու երդումնակալության՝ պրիսյագի արարողությանը մասնակցելու․ «Զինվորներին քարտեր են բաժանել, որ նասկու, շորի համար գումարը հեշտ ուղարկենք․․․ Առաջներում բանակ գնալը էսքան սարսափ չէր։ Հիմա ծնողները խանգարվում են։ Մեր Այրումում մի քանի հոգի շաշվեց էդ հողի վրա մինչև էրեխեքը տուն էկան»։

Жители Севера Армении продолжают оставаться заложниками недр
На прошлой неделе корреспонденты Epress.am вместе с Ани Хачатрян из Армянского экологического фронта посетили город Алаверди в Лорийской области. Мы знали, что 24 января ЗАО «Тегут» заявила о приостановлении на неопределенный срок эксплуатации медно-молибденового месторождения в Тегутском лесу и увольнении порядка 1200 сотрудников. В качестве официальной причины отмечается подготовка к расширению горнопромышленности.
Сотрудница гостиницы, догадавшись о цели нашего визита, стала жаловаться на проект строительства ГЭС, по которому будет изменено направление реки Дебед. «На митинги я никогда не ходила. Не выходила и ради Карабаха, но ради Дебеда пойду». На стене висел портрет убитого в армии сына.
Ее супруг говорил о премьер-министре, «которого подсунули нам в качестве нового человека»: «А в чем он виноват? Заприметил место для грабежа и сам стал воровать».
Жители сел Тегут и Шнох, а также экологи отрицают версии эксплуататоров рудника: причина его закрытия заключается в том, что ЗАО «Тегут» встало перед реальными финансовыми проблемами, когда две датские компании забрали обратно кредит на сумму $62 миллиона после журналистского материала, разоблачающего экологические риски.
Местные организовали сбор подписей, требуя от депутатов Национального Собрания признать недействительной лицензию компании-эксплуататора рудника, отменить ложные сделки о присвоении земель и зданий/строений.
Житель Шноха: «Это не сельчане . У них нет земли, нет скота. Как только их уволят, они должны будут эмигрировать. Подписей могли собрать в несколько раз больше. Многие были готовы. Но мы отказывались от подписей тех, хоть один член семьи которых все еще работает на месторождении».
По словам местных, месторождение закрыли в том числе из-за давления с их стороны. Оно эксплуатировалось, нещадно отравляя обе реки — Шнох и Дебед. Это происходило в течение всех трех лет эксплуатации рудника. В конце концов они провели сбор подписей и потребовали либо нормальной эксплуатации, либо закрытия рудника.
Местный житель: «Чего они только ни вытворяли. А потом говорят о турках. На данный момент мне неизвестно столько врагов-турок. Когда мой отец тяжело болел, его 800-тысячные лекарства каждый месяц присылал из Москвы друг-азербайджанец».
Руководство рудника не упускает момента уволить людей. Был случай, когда сотрудник рудника в нерабочий день отвез экологов в лес на своей машине, а на следующий день был уволен с работы.
«Действуют законы концлагерей. Представьте, если сотрудник не позвонил и не настучал на товарища, его увольняют. Неужели не было даже такого, чтобы твой друг не курил в неположенное время?».
На берегу реки рассказали такой анекдот: «Вторая мировая война, концентрационный лагерь. Газовые камеры заполняют заложниками. Через какое-то время, когда все уже должны были быть мертвы, слышатся голоса. Камеру открывают и видят, как двое алавердийцев ссорятся из-за сигареты».
Экологические проблемы стали беспокоить и местных фермеров, которые понесли миллионные убытки из-за загрязнения воды и теперь надеются на помощь экологов-добровольцев. Они говорили, что проблемы увеличились особенно в 2017-ом. Если прежде загрязненная вода из хвостохранилища лилась в Шнох, то в последний год эта вода через возвратный трубопровод отправлялась и в Дебед, более крупную реку, водой из которой поливаются сады шнохцев. Агроном Ара Бабаян рассказывает, как по запаху загрязненной воды обнаружил ночью трубу от хвостохранилища до реки Дебед.
Местный: «В свое время приезжали из Еревана и говорили, мол, вы, что, не мужчины? Почему позволяете вырубать свои леса? А где вы были, когда людей бульдозерами выгоняли из своих домов ради Северного проспекта ? А движение 2008-ого началось благодаря этому гневу в связи с Тегутом».
Житель Шноха Лева Алиханян: «Их дело строится на лжи, передовой опыт, то-се... Но в Армении умники уничтожили горнопромышленность. Ни в каком другом месте население не допустит эксплуатации рудника, не потому, что они непорядочны, а по примеру ЗАО «Тегут», потому что никто не умеет так хорошо давать обещания, как эти.
Это первый рудник, который находится в лесу. Лес постоянно создает воду. Подумали, мол, Дебед крупнее, отравленные материалы скорее растворятся, будут незаметны. Но мы задыхаемся от запаха».
За время работы на литейной фабрике водитель такси приобрел болезнь позвоночника. «Когда возвращаюсь после заработков заграницей, становится дурно. Нужно время, чтобы снова привыкнуть к местному воздуху и воде. С утра до вечера за рулем, в 7 выхожу из дому, возвращаюсь в час. Дети думают, что я все еще в России».
Труба, по которой вода из хвостохранилища попадает в Дебед, предусмотрена для аварийных ситуаций, однако через нее она течет в реку 25 дней в месяц, говорит агроном Ашот Адамян: в загрязнении, которое длится месяцами, он видит не «аварию, а умысел».
По причине загрязненности засохли плодоносные сады фермеров Ара Бабаяна и Ашота Адамяна, массово умирали рыбы в Дебеде. Бабаяну удалось заснять это не телефон. Свой сад он купил за 60 млн. драмов (порядка $125 000). В этом году урожая у него не было, корольки попадали с деревьев. Теперь на нем задолженность по кредиту.
Адамян говорит, что не выдерживают особенно персиковые деревья: «Был засушливый год, мы как назло много поливали. Урожай портился на деревьях, сами деревья желтели, мы все повырубали. Мне фактически нанесли 40-миллионный ущерб, но они даже не хотят вести переговоры о компенсации».
Его заверили, что он включен в программу о посадке деревьев ЗАО «Тегут». Адамян уверен, что компания не выполнит обещания. Ради эксплуатации рудника она срубила 357 га леса и обязалась посадить вдвое больше деревьев, чего не сделала до сих пор.
Местный житель: «На небольшом участке посадили хорошие редкие ели, они прижились, потом из-за проверок пересадили их и деревья засохли. Труд нескольких лет — коту под хвост».
Согласно Оценке воздействия на окружающую среду, общий объем хвостохранилища принят в размере 174млн. кубометров, который в случае производства 7 млн. тонн послужил бы для работ фабрики в течение 28 лет. Фактически, объем добычи ЗАО «Тегут» больше, потому хвостохранилище заполнилось всего за 3 года. Рудник работал с декабря 2014-ого.
Еще в 2016-ом подготовленный по поручению Всемирного банка доклад оценил, что тегутское хвостохранилище заполняется очень быстро и не соответствует экологическим стандартам и нормам безопасности.
Доставивший нас в Алаверди щофер на следующий день должен был отбыть в Карабах на присягу сына. «Солдатам раздали банковские карты, чтобы нам проще было переводить деньги для покупки носков, одежды... Раньше призыв в армию не был таким кошмаром. Теперь родители сходят с ума. В нашем Айруме на этой почве спятили несколько человек, пока дети демобилизовались».