Նոր սերունդն ուզում է ինստիտուտներ, ոչ թե հեղինակություններ․ Ստեփանակերտում ակցիաների մասին
Ապրիլն (2016֊ի) ահագին բան փոխել է Արցախի երիտասարդների մտածելակերպում։ Այս մասին Արցախի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստին հայտարարել է ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Խանումյանը։ Նա խոսել է վերջին օրերին Ստեփանակերտում ընթացող բողոքի ակցիաների մասին։
«Եթե նախկինում ավագ սերունդը առանձնակի հարգանք էր վայելու, քանի որ ազատագրել է հայրենիքը, ապա հիմա հայրենիքի համար կռվել են նաև երիտասարդները։ Ապրիլին երիտասարդ սերունդը գնացել ա սահման, նոր իրողություններ են եղել։ Նոր սերունդը ասում ա՝ տղեք, ես էլ եմ կռվել, ես էլ եմ հայրենիք ազատագրել։ Կռվելը քիչ ա, պիտի ազատ ապրենք, պիտի ազնիվ ապրենք, պիտի ոչ մեկի նկատմամբ ճնշումներ չգործադրվեն, պիտի չլինի այն ամեն ինչը, որ Երևանում բերեց հայտնի իրողություններին, ինչի մթնոլորտը նաև ծնեց էս ամենը, կարծում եմ»,֊ ասել է Խանումյանը։
Ըստ պատգամավորի՝ նոր սերունդն այլևս չի ուզում ապրել հեղինակություններով, այլ հստակ սկզբունքներով և հստակ գործող ինստիտուտներով։
Խանումյանի խոսքով՝ բողոքին միանում եմ Արցախի տարբեր շրջաններից, այդ թվում՝ պայմանագրային զինծառայողներ։
«Ռուսաստանից զանգում են նախագահին՝ ասում են, որոշում կայացրու, չի կարելի։ Ռուսաստանից հարյուր հոգի զանգում են, այդ թվում՝ մեծահարուստներ, ասում են՝ մենք այդտեղ ենք էս֊էս մարդկանց պատճառով։ Էդ անունները պետք է տրվեն, էս փաստերը պետք է վերլուծվի, կարող ա պարզում ենք՝ Հադրութում ֆեոդալական կամ կիսաֆեոդալական համակարգ ա, որտեղ ամեն քայլի զանգվածաբար մարդկանց իրավունքներն են ոտնահարվում՝ ազատ ձեռներեցությամբ զբաղվելու իրավունքից, մինչև արժանապատվության ոտնահարումը։ Հստակ երկու անուն է հնչել՝ Գագիկ Սարգսյան՝ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ, որից երիտասարդությունը զզված է։ Էդ մարդու անվտանգությունը մենք պետք է պաշտպանենք, որովհետև կարողա պաշտոնից հանեն, իրեն ոտի տակ տան։ Իրա տղան չգիտեմ ինչեր ա անում քաղաքում։ Կամո Աղաջանյան՝ ոստիկանապետ և իրա եղբայրները։ Կատարում են տարատեսակ ապօրինություններ։ Էս երկու անունները հստակ են։ էդ մարկանց պետք է կանգնեցնեն էս փաստերը ասողների առջև»,֊ նշել է Խանումյանը։

Home / Police / New Generation Wants Institutions, Not Authorities: About Protests in Stepanakert
April (of 2016) has changed the mindset of Artsakh youth quite a bit. Opposition MP Hayk Khanumyan announced this during a special session of the Artsakh National Assembly. He talked about the recent protests in Stepanakert.
“If, in the past, the older generation enjoyed special respect because they had liberated our homeland, now the youth has also fought for it. The young generation was at the frontline in April, new realities have taken place. The new generation says – boys, I have also fought, I have also defended the homeland. It’s not enough to fight, we need to live freely, we need to live fairly, no one should be oppressed. We shouldn’t have the things that led to the well-known events in Yerevan, the atmosphere of which has caused all this.”, Khanumyan said.
According to the MP, the new generation no longer wants to live in accordance with authority. Instead it wants clear principles and functional institutions.
Khanumyan says that people from all over Artsakh are joining the protests, including contract servicemen.
“They call the president from Russia and tell him – make a decision, this isn’t acceptable. Hundreds of people call from Russia, including rich ones. They say they are there because of this or that person. These names should be announced. These facts should be analyzed. We might find out that there is a feudal or semi-feudal system in Hadrut, with mass violations of people’s rights on every step – from deprivation of the right to free entrepreneurship to violation of their dignity. Two names have been clearly revealed. First is Gagik Sargsyan, Deputy Director of the National Security Service, who the youth despises. We need to ensure this man’s safety, because they might make him leave his office and beat him up. His son does I don’t know what in town. The second is Kamo Aghajanyan – the chief of police and his brothers. They commit all sorts of unlawful actions. These two names are clear. These persons should be brought in front of people saying these facts”, said Khanumyan.