Հեղափոխական ընտրություններ. Հայկ Մարությանը՝ Երևանի քաղաքապետ
Սեպտեմբերի 23-ին կայացած Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններում «Իմ քայլը» դաշինքը ԿԸՀ֊ի նախնական տվյալներով հավաքել է 81,06 տոկոսը (294 109 ձայն): Դաշինքը, որին սատարում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, բացարձակ մեծամասնություն է կազմելու Երևանի ավագանիում, իսկ ցուցակի առաջին համարը՝ Հայկ Մարությանը, ստանձնելու է Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը։
Հավաքած քվեների թվով երկրորդն է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը՝ 6,95 տոկոս (25 219 ձայն)։ Երրորդը՝ «Լույս» դաշինքն է՝ 4,99 տոկոս (18 112 ձայն)։ «Լույսը» չի հաղթահարել դաշինքների համար սահմանված 8 տոկոսը, բայց կհայտնվի ավագանիում, քանի որ օրենքի պահանջ է առանվազն 3 ուժ ունենալ ավագանիում։
Մյուս ուժերը չեն հաղթահարել անգամ 2 տոկոսի սահմանը։ Այսպես՝ ՀՅԴ֊ն հավաքել է 1,62 տոկոս, «Երկիր ծիրանի» կուսակցությունը՝ 1.39, «Օրինաց երկիրը»՝ 1.09, «Երևանցիներ» կուսակցությունների դաշինքը՝ 0,82, «Ժառանգություն» կուսակցությունը՝ 0,75, «Երևանի հանրություն» կուսակցությունների դաշինքը՝ 0,69, Ռեֆորմիստների և «Ժողովրդական ուղի» կուսակցությունները՝ 0.22֊ական, «Հայք» կուսակցությունը՝ 0,19։
Սեպտեմբերի 23-ի ընտրություններն անցել են առանց լուրջ ընտրախախտումների, նվազագույն ահազանգերով ընտրատեղամասերից, ինչի մասին փաստել են տեղական դիտորդները։ Ընտրությունների ընթացքում քվեարկել է երևանցիների 43,65 տոկոսը։ Դա ավելի շատ է, քան 2017 թվականի մայիսի 14-ին կայացած Երևանի ավագանու ընտրություններում, որին մասնակցել էր քվեարկության իրավունք ունեցողների 40,99 տոկոսը։

Революционные выборы. Актер Айк Марутян стал мэром Еревана
По данным ЦИК, блок «Мой шаг» набрал на прошедших в воскресенье внеочередных выборах в Совет старейшин Еревана 81.06% (294 109 голосов). Первый номер в списке блока, который поддерживает премьер Никол Пашинян, займет кресло мэра. Им будет актер Айк Марутян.
На втором месте по набранным голосам партия «Процветающая Армения» - 6.95% (25 219 голосов). Блок «Луйс» («Свет») набрал 4.99% (18 112 голосов). И хотя эта сила не преодолела установленные для блоков 8%, он попадет в в Совет старейшин, так как по закону этот орган должен состоять минимум из 3 сил.
Остальные не преодолели даже 2-процентный рубеж. Так, «Дашнакцутюн» набрала 1.62%, «Страна абрикоса» - 1.39, «Оринац еркир» - 1.09%, блок партий «Ереванцы» - 0.82%, партия «Наследие» - 0.75%, блок партий «Общественность Еревана» - 0.69%, партии реформистов и «Народный путь» - 0.22%, «Айк» - 0.19%.
Серьезных нарушений в ходе голосования не зафиксировано. Местные наблюдатели заявили о минимальном числе сигналов о нарушениях, поступавших с избирательных участков. В выборах приняли участие 43.65% жителей столицы. Это больше показателя 2017 года: тогда проголосовало 40.99% избирателей.