Հեղափոխական ընտրություններ. Հայկ Մարությանը՝ Երևանի քաղաքապետ
Սեպտեմբերի 23-ին կայացած Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններում «Իմ քայլը» դաշինքը ԿԸՀ֊ի նախնական տվյալներով հավաքել է 81,06 տոկոսը (294 109 ձայն): Դաշինքը, որին սատարում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, բացարձակ մեծամասնություն է կազմելու Երևանի ավագանիում, իսկ ցուցակի առաջին համարը՝ Հայկ Մարությանը, ստանձնելու է Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը։
Հավաքած քվեների թվով երկրորդն է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը՝ 6,95 տոկոս (25 219 ձայն)։ Երրորդը՝ «Լույս» դաշինքն է՝ 4,99 տոկոս (18 112 ձայն)։ «Լույսը» չի հաղթահարել դաշինքների համար սահմանված 8 տոկոսը, բայց կհայտնվի ավագանիում, քանի որ օրենքի պահանջ է առանվազն 3 ուժ ունենալ ավագանիում։
Մյուս ուժերը չեն հաղթահարել անգամ 2 տոկոսի սահմանը։ Այսպես՝ ՀՅԴ֊ն հավաքել է 1,62 տոկոս, «Երկիր ծիրանի» կուսակցությունը՝ 1.39, «Օրինաց երկիրը»՝ 1.09, «Երևանցիներ» կուսակցությունների դաշինքը՝ 0,82, «Ժառանգություն» կուսակցությունը՝ 0,75, «Երևանի հանրություն» կուսակցությունների դաշինքը՝ 0,69, Ռեֆորմիստների և «Ժողովրդական ուղի» կուսակցությունները՝ 0.22֊ական, «Հայք» կուսակցությունը՝ 0,19։
Սեպտեմբերի 23-ի ընտրություններն անցել են առանց լուրջ ընտրախախտումների, նվազագույն ահազանգերով ընտրատեղամասերից, ինչի մասին փաստել են տեղական դիտորդները։ Ընտրությունների ընթացքում քվեարկել է երևանցիների 43,65 տոկոսը։ Դա ավելի շատ է, քան 2017 թվականի մայիսի 14-ին կայացած Երևանի ավագանու ընտրություններում, որին մասնակցել էր քվեարկության իրավունք ունեցողների 40,99 տոկոսը։

In the snap elections of the Municipal Council of Yerevan held on September 23, “My Step” Coalition received 81.06 percent (294 109) of the votes, according to the preliminary results of the Central Electoral Committee. The Coalition that enjoys the support of Prime-Minister Pashinyan, will make up an overwhelming majority in the Municipal Council of Yerevan, while the leader of the candidates list, Hayk Marutyan, will take up the post of Yerevan’s Mayor.
“Prosperous Armenia” party came second in the number of received votes, with 6,95 percent (25 219) of the total votes cast for this party. “Louys” coalition did not overcome the threshold of 8 percent for coalitions, however it will be represented at the Council owing to the requirement of the law that at least 3 political forces need to be represented at the Council.
The other political forces participating in the elections did not overcome even the 2 percent threshold. The Armenian Revolutionary Federation (ARF) received 1,62 percent of the total votes, “Yerkir Tsirani” party received 1.39 percent, “Rule of Law” party - 1.09%, “Yerevantsis” coalition of parties - 0,82%, “Heritage” party - 0,75%, “Public of Yerevan” coalition of parties - 0,69%, “Reformers” and “Democratic Path” parties by 0.22% each, “Hayk” party - 0,19%.
Election observers report that the elections of September 23 were held without outstanding violations, there were minimal alerts sent from electoral precincts. 43,65 percent of registered Yerevan voters participated in the elections, a number exceeding the 40,99 percent of population voting at the municipal elections of May 14, 2017.