Զինհաշմանդամին «առողջացնում» են գումար տնտեսելու համար
2016 թվականի ապրիլյան քառօրյայի ժամանակ վիրավորված Հայկ Թորոսյանի հաշմանդամության 1-ին կարգը իջեցրել են և դարձրել 2-րդ։ Epress.am-ի հետ զրույցում Թորոսյանը պատմել է, որ կարգն իջեցնելը պատճառաբանել են, որ նա կազդուրվել է և կարող է որոշ աշխատանք անել։ Հայկի ձախ կողմը, սակայն, ամբողջությամբ թուլացած է, մոտ ժամանակներս նա գլխի բարդ վիարահատության է ենթարկվելու։
Հայկը վիրավորվել է 2016 թվականի ապրիլի 2-ին Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանում։ Չնայած 3 ամսվա ծառայող է եղել, նրան ուղարկել են սահման․ «Այն ժամանակ ես չգիտեի, որ ինձ իրավունք չունեն տանել սահմանագիծ»։
Ղարաբաղում Հայկը վարորդ է եղել։ Երբ տագնապի ազդանշանից հետո զինվորներին տարել են առաջնագիծ, փորձել է թաքցնել զինվորական մեքենան, այդ ժամանակ էլ վիրավորում է ստացել գլխի շրջանում։
«Հրաշքով եմ փրկվել, գրեթե հույս չէին տալիս», - պատմում է Հայկը։ Նա 4 օր անգիտակից վիճակում է եղել։ Չնայած հիմա քայլում է, սակայն ձախ կողմը ընդհանրապես չի զգում․ «Ոնց որ իմ մի մասը չլինի»։
Հայկի խոսքով՝ առաջին կարգ տվել են հիմնականում նրանց, որոնք անդամատված էին․«Ի՞նչ է, պետք է կտրվա՞ծ լինի, որ հավատան»։
Առաջին կարգ ունեցողները ստանում են 91 հազար դրամ, իսկ 2-րդ կարգի դեպքում՝ 74 հազար դրամ։
Երբ երկու տարին լրացել է, Հայկը նորից գնացել է փորձաքննության, որտեղ նրա կարգը իջեցրել են․ «Դե, ասում են՝ արդեն քայլում եմ։ Դա է պատճառը։ Այսինքն՝ շարժունակ եմ։ Թղթերի մեջ էլ գրել են, որ վնասվածքի հետևանքները խիստ արտահայտված չեն։ Ձեռքս ու ոտքս չի աշխատում, ուրեմն կտրվա՞ծ լինեին։ Գրել էին՝ մասնակի ֆիզիկական աշխատանք կարող եմ անել։ Բայց այդպիսի գործը չգիտեմ՝ որն է։ Ասում ես գործ, ասում են՝ զավոդում գնաս զապչաստ դնես աջից ձախ, ձախից աջ։ Բայց տենց գործ Հայաստանում դեռ չեմ հանդիպել»։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից ասել են, որ իջեցրել են չափորոշիչները, դրա համար էլ նրա կարգը ևս փոխվել է։
Թորոսյանի տեղեկություններով՝ ապրիլյանի ժամանակ զինհաշմանդամություն ունեցողներից էլի մարդիկ կան, ում կարգը իջեցրել են․«Մարդիկ կան, որ անգամ առողջ են ճանաչել։ Օրինակ՝ մարդ կա՝ թոքի կեսը չկա ու առողջ են ճանաչել»։

Экономят на военном инвалиде
Айку Торосяну, раненому в ходе четырехдневной эскалации в Карабахе в апреле 2016 года, изменили группу инвалидности с первой на вторую. Он рассказал Epress.am, что это решение объяснили его выздоровлением и способностью выполнять кое-какую работу. При этом левая сторона тела Айка полностью парализована, в ближайшее время ему сделают сложную операцию на голове.
Торосян получил ранение 2 апреля 2016 года в Мартакертском районе Карабаха. И хотя на тот момент он отслужил только три месяца, его отправили на границу: «Тогда я не знал, что они не имели на это права».
В армии Айк был водителем. Когда после объявления тревоги военнослужащих повезли на передовую, он пытался скрыть военное авто, тогда и был ранен в голову.
«Я спасся чудом, почти не давали надежды», - рассказывает собеседник. 4 дня он был без сознания. Сейчас в состоянии ходить, но, говорит, левую сторону совсем не чувствует: «Будто она мне не принадлежит».
Первую группу инвалидности в основном, по словам Торосяна, давали тем, кто перенес ампутацию: «Нужно, чтоб было отрезано, чтобы поверили?».
Люди с инвалидностью первой группы получают 91 000 драмов, люди со второй — 74 000 (порядка $154).
По истечении двух лет Торосян снова отправился на экспертизу, в результате которой ему и изменили группу: «Ну, говорят, мол, уже ходишь. Причина в этом. То есть я подвижен. А в бумагах сделали запись о неярко выраженных последствиях ранения. Рука и нога не действуют. Так что, они должны были быть отрезаны? Написали, что частично я могу выполнять физическую работу. Но я не знаю, что это за работа. Когда спрашиваю, говорят: можешь перекладывать за заводе запчасти — слева направо, справа налево. Но такой работы в Армении я еще не встречал».
В министерстве труда и социальных вопросов изменение группы инвалидности объяснили изменениями критериев ее установления.
По данным Торосяна, группу инвалидности изменили и другим участникам боевых действий 2016-ого: «Есть такие, которых даже признали здоровыми. Например, у одного нет пол-легкого, его признали здоровым».