Փաշինյանն Արցախում ավելի մեծ հեղինակություն ունի, քան Արցախի ողջ իշխող էլիտան միասին վերցրած․ ընդդիմադիր
Բակո Սահակյանի ողջ ելույթի ժամանակ հարյուրավոր մարդիկ սուլում էին նրան, վանկարկում էին «Բակո, հեռացիր»: Սահակյանը մի կերպ կարողացավ ավարտել իր ելույթը: Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասել է ղարաբաղյան՝ «Ազգային Վերածնունդ» կուսակցության գործադիր մարմնի անդամ Տիգրան Գրիգորյանը։
Գնահատելով Հայաստանի վարչապետի ելույթը, նա ասաց․
- Կարծում եմ` լավ ելույթ էր: Մի շարք կարևոր ուղերձներ հնչեցին: Սակայն է՛լ ավելի կարևոր էր այն, թե ինչպես արցախյան հասարակությունն ընդունեց Փաշինյանին: Բազմաթիվ քարոզչական միֆեր պայթեցին: Ակնհայտ դարձավ, որ Փաշինյանը Արցախում շատ ավելի մեծ հեղինակություն ունի, քան Արցախի ողջ իշխող էլիտան միասին վերցրած: Դա երևի անակնկալ էր նաև Փաշինյանի համար: Այդ փաստի գիտակցումը կօգնի նրան ավելի համարձակ գործել Արցախի հետ կապված հարցերում:
- Պարոն Գրիգորյան, իր ելույթում պարոն Փաշինյանը նշեց, որ հեղափոխությունը տեղի է ունեցել, բայց չի ավարտվել, որովհետև արժեքների հաստատումը, ամրագրումը, մարսումը տևական քաղաքական պրոցես է, որը շարունակվում է և դեռ պիտի շարունակվի Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում։ Հեղափոխությունը հասե՞լ է Արցախի Հանրապետություն։
- Արցախում մեկ տարի է արդեն նախահեղափոխական վիճակ է: Տեղի է ունեցել ժողովրդավարական բացում և հաջորդ տրամաբանական զարգացումը պետք է ժողովրդավարական անցումը լինի: Անցումը, սակայն, անխուսափելի գործընթաց չէ, և արցախյան հասարակությունը լուրջ ջանքեր պետք է գործադրի այդ նպատակին հասնելու համար:
- Կիսո՞ւմ եք վարչապետ Փաշինյանի այն տեսակետը, որ Արցախը Հայաստան է և վերջ։
– Արցախը, անշուշտ, Հայաստան է: Ես միշտ նշում եմ, որ չնայած մենք ունենք տարբեր քաղաքական համակարգեր, բայց մենք գտնվում ենք միևնույն քաղաքական տարածության մեջ: Ինչպես նաև տնտեսական ու ռազմական: Մոտակա տարիներին պետք է էլ ավելի խորացնել դե ֆակտո ինտեգրացիան և նախադրյալներ ստեղծել արդեն դե յուրե միավորումը կյանքի կոչելու համար:

Пашинян в Арцахе пользуется гораздо большим авторитетом, чем вся местная правящая элита — оппозиционер
В ходе всего выступления президента Карабаха Бако Саакяна сотни людей освистывали его, скандировали «Бако, уходи». Саакян с трудом сумел завершить свое выступление. Об этом в беседе с «А1+» заявил член исполнительного органа партии «Национальное Возрождение» Тигран Григорян. Давая оценку выступлению премьера Армении, он отметил:
- Думаю, это было хорошее выступление. Прозвучало несколько важных посланий. Однако важнее было то, как арцахское общество приняло Пашиняна. Многочисленные агитационные мифы взорвались. Стало очевидно, что Пашинян пользуется в Арцахе гораздо большим авторитетом, чем вся правящая элита Арцаха вместе взятая. Это, наверное, стало сюрпризом и для Пашиняна. Осознание этого факта поможет ему действовать увереннее в вопросах, связанных с Арцахом.
- В своем выступлении Пашинян отметил, что революция произошла, но не завершилась, потому что утверждение, укрепление, переваривание ценностей – длительный политический процесс, который продолжается и еще должен продолжаться в Армении, Арцахе и Диаспоре. Революция добралась до Арцахской Республики?
- В Арцахе уже год как дореволюционная ситуация. Произошло демократическое открытие и следующим логическим развитием должен быть демократический переход. Переход, однако, не является неизбежным процессом, и арцахское общество должно приложить серьезные усилия для достижения этой цели.
- Господин Григорян, вы разделяете точку зрения премьер-министра Пашиняна, что Арцах – это Армения, и все?
-- Арцах это, бесспорно, Армения. Я всегда отмечаю, что, несмотря на то, что у нас разные политические системы, мы находимся в одном политическом пространстве. А также экономическом и военном. В ближайшие годы нужно еще более углубить де факто интеграцию и создать предпосылки уже для объединения де юре.