Ընտրությունների գնման գործընթացը Ղարաբաղում վաղուց է մեկնարկել
Ընտրությունների վրա Ղարաբաղում այսօր աննախադեպ գումարներ են ծախսվում։ Այդպիսի գումարներ Հայաստանում երբեք չեն ծախսվել մեկ ձայնի հաշվով։ Թեև քարոզարշավը դեռ չի մեկնարկել, տարբեր հիմնադրամների և կազմակերպությունների միջոցով գնում է ժողովրդի տոտալ կաշառում: Կազմակերպվում են ուսանողների կամ նրանց դասախոսների ճամբարներ դեպի Դիլիջան, Երևան կամ Սև ծովի ափեր։  ․․․Հիմնադրամներ են բացվում, որոնք մարդկանց անտոկոս վարկեր են առաջարկում կամ փոքր տոկոսներով փոխառություններ, և այլն։ Նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի կամ նրան համակրող հիմնադրամների միջոցով այդ ամենն արդեն վաղուց իրականացվում է։ «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում այս մասին հրապարակայնորեն պատմում է Ղարաբաղի «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ, ԼՂ Ազգային ժողովի ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Խանումյանը։
Նրա խոսքով՝ վտանգը, որ 2020 թվականի գարնանը անցկացվելիք ընտրություններն Արցախում խախտումներով կարող են անցնել, մշտապես կա․ «Ամեն պահի, երբ որ հնարավորություն ունենան Արցախի իշխանությունները կամ իշխանական ուժերը, կեղծելու են ընտրությունը»։ Պատգամավորի կարծիքով՝ եթե Երևանը ջանքեր գործադրի, մեծաթիվ դիտորդների ներկայության շնորհիվ հնարավոր է, որ բուն ընտրությունների օրը կեղծիքներ տեղի չունենան, սակայն քարոզարշավի մեկնարկից ամիսներ առաջ ծավալվող «ձայների գնման» այս գործընթացին իրավական գնահատական դժվար թե տրվի։
Այս համատեքստում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հերթական անդրադարձը գալիք ընտրություններին Խանումյանը տեղին է համարում։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 1-ին Ղարաբաղի նախագահ Բակո Սահակյանի և գալիք նախագահական ընտրություններին իրենց թեկնածությունն առաջադրած որոշ գործիչների հետ հանդիպմանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին կարևորեց Ղարաբաղում 2020 թվականի գարնանը կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների ազատ, արդար, թափանցիկ և միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացումը և վերահաստատեց, որ Հայաստանի կառավարությունն այդ գործում ամեն կերպ աջակցելու է Ղարաբաղի իշխանություններին:
Փաշինյանի հետ հանդիպմանը մասնակցում էին «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԼՂ նախկին վարչապետ, խոշոր ձեռնարկատեր Արայիկ Հարությունյանը, «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության» ղեկավար, Ազգային ժողովի գործող նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը: Ներկա էր նաև «Դաշնակցության» Արցախի կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ Դավիթ Իշխանյանը, ով, ի տարբերություն մյուսների, ընտրություններին մասնակցելու մասին հայտարարություններ դեռևս չի արել։
Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, Հայաստանի նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի աջակից, 2018-ի հեղափոխության աջակիցներին և Նիկոլ Փաշինյանին սպառնացող Վիտալի Բալասանյանը, ով նույնպես հայտարարել է գալիք ընտրություններում առաջադրելու մասին, հանդիպմանը չի հրավիրվել։ Վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանն այս որոշումը մեկնաբանել է հետևյալ կերպ․ «Հայաստանի վարչապետի համար կարևոր է եղել, որ Արցախի սիրելի հայրենակիցներն իմանան, որ վարչապետն ու նրան սատարող, աջակցող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները Բալասանյանի վերջին ամիսներին ծավալած գործունեությունը Հայաստանի և Արցախի ազգային անվտանգության տեսակետից համարում են քայքայիչ»։
Կիրակի օրվա հանդիպմանը չի հրավիրվել նաև Հայկ Խանումյանը, ով ևս մտադիր է նախագահի պաշտոնում թեկնածություն առաջադրել։ Ինքը՝ Խանումյանը, դա արտառոց չի համարում․ - «Նախ, վարչապետը չի հանդիպել՝ վարչապետն ու Բակո Սահակյանն են հանդիպել։ Հանդիպել են Բակո Սահակյանի թիմակիցների հետ, այսինքն՝ մարդկանց, ովքեր աջակցել են Բակո Սահակյանին երրորդ՝ ապօրինի ժամկետում առաջադրվելու հարցում: Մենք քննադատել ենք այդ գործիչներին։ Նրանց հետ նույն ձևաչափով քննարկումներին, բնականաբար, ես ներկա լինել չէի կարող», - ասում է պատգամավորը։
Վարչապետի հետ հանդիպմանը չէին հրավիրվել նաև թեկնածություն առաջադրած Ռուսլան Իսրայելյանը և Քրիստինե Բալայանը։
2020-ի ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում միաժամանակ տեղի են ունենալու խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններ։ Ընտրություններից անմիջապես հետո Ղարաբաղում ամբողջությամբ ուժի մեջ է մտնելու 2017 թվականի փետրվարին ընդունված Սահմանադրությունը, որով Ղարաբաղը կիսանախագահական կառավարման համակարգից անցում կկատարի նախագահական համակարգի։ Կվերացվի վարչապետի ինստիտուտը, նախագահը կդառնա կառավարության ղեկավար։
Գալիք ընտրություններին առաջադրվելու վերջնաժամկետը 2020-ի փետրվարն է։ Այս պահին նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու մասին հայտարարել են Արայիկ Հարությունյանը, Վիտալի Բալասանյանը, Աշոտ Ղուլյանը, Մասիս Մայիլյանը, Հայկ Խանումյանը, Ռուսլան Իսրայելյանը և Քրիստինե Բալայանը։
Նախկին հրամանատար և նորաստեղծ «Միասնական հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Սամվել Բաբայանը նախագահական ընտրություններին մասնակցելու իրավունքից զրկվեց վերջին հինգ տարում Ղարաբաղի քաղաքացիություն չունենալու և մշտական բնակության պահանջը չբավարարելու պատճառով։ Նրա ղեկավարած քաղաքական ուժը կմասնակցի միայն խորհրդարանական ընտրություններին։

"Unprecedented amounts of money are spent on the upcoming elections in Nagorno Karabakh. Such amounts per vote have never been spent in Armenia. Although the official election race has not started, a total vote buying is underway through various foundations and organizations. Events, such as student or professor camps in Dilijan, Yerevan or even Black Sea are organized. Foundations open and offer interest-free loans or low-interest credits to people among other things. Former Prime-Minister Arayik Harutyunyan and foundations aiding him have long started all of this," said Hayk Khanumyan, President of National Renaissance Party, oppositional member of the NK Parliament in an interview to Radio Liberty
Hayk Khanumyan warns that the upcoming elections in the spring of 2020 may be held in violations. The risk is always there. "The moment, the Artsakh authorities see the opportunity, they will falsify the elections." The MP believes that if Yerevan exerts efforts, for example, through the presence of large election monitoring groups, large-scale electoral fraud may be prevented on the day of the elections, however it is unlikely that a legal characterization will be given to the process of "vote buying" preceding the elections long before.
Khanumyan finds Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan's remarks on the upcoming elections in NK to the point. To remind the context, on December 1 2019, Pashinyan held a meeting with NK President Bako Sahakyan and other presidential candidates, including former Prime Minister and a large businessman of NK, Arayik Harutunyan, current speaker of the Parliament, Ashot Ghulyan, current Foreign Minister, Masis Mayilyan. During the meeting Pashinyan emphasized that both the presidential and parliamentary elections of 2020 need to be free, fair, transparent and need to meet international standards for which the government of Armenia will provide all necessary support.
Another possible candidate, Vitaliy Balasanyan, former Secretary of NK Security Council and a supporter of former president of Armenia, Serj Sargsyan, was not invited to the meeting. Balasanyan is known for explicitly threatening the supporters of 2018 revolution and Nikol Pashinyan, and this had been taken into account by not inviting "a person whose recent political activities are deemed shattering Armenia's and NK's national security" as was put by Pashinyan's Press Speaker, Vladimir Karapetyan.
Hayk Khanumyan himself was not invited to the meeting, despite having expressed intentions to run for the presidential elections. Khanumyan, in any case would not have attended the meeting, as it was attended by Bako Sahakyan's aides who supported Bako run for the 3rd, illegal round, according to him.
There are two other candidates that have declared of running: Rouslan Israyelyan and Kristine Balayan. Their names add to the currently known candidates: Arayik Harutyunyan, Vitaliy Balasanyan, Ashot Ghulyan, Masis Mayilyan, Hayk Khanumyan.
Samvel Babayan, a former military commander and head of the newly-created "United Homeland" Party did not qualify to run for the elections due to lacking residence and citizenship of NK for the past 5 years. His party, however, intends to run for parliamentary elections.
The 2020 presidential and parliamentary elections will mark the full enactment of the constitutional reforms of 2017 by which NK will transition from a semi-presidential system to a parliamentary system of governance.