Ընտրությունների գնման գործընթացը Ղարաբաղում վաղուց է մեկնարկել
Ընտրությունների վրա Ղարաբաղում այսօր աննախադեպ գումարներ են ծախսվում։ Այդպիսի գումարներ Հայաստանում երբեք չեն ծախսվել մեկ ձայնի հաշվով։ Թեև քարոզարշավը դեռ չի մեկնարկել, տարբեր հիմնադրամների և կազմակերպությունների միջոցով գնում է ժողովրդի տոտալ կաշառում: Կազմակերպվում են ուսանողների կամ նրանց դասախոսների ճամբարներ դեպի Դիլիջան, Երևան կամ Սև ծովի ափեր։  ․․․Հիմնադրամներ են բացվում, որոնք մարդկանց անտոկոս վարկեր են առաջարկում կամ փոքր տոկոսներով փոխառություններ, և այլն։ Նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի կամ նրան համակրող հիմնադրամների միջոցով այդ ամենն արդեն վաղուց իրականացվում է։ «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում այս մասին հրապարակայնորեն պատմում է Ղարաբաղի «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ, ԼՂ Ազգային ժողովի ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Խանումյանը։
Նրա խոսքով՝ վտանգը, որ 2020 թվականի գարնանը անցկացվելիք ընտրություններն Արցախում խախտումներով կարող են անցնել, մշտապես կա․ «Ամեն պահի, երբ որ հնարավորություն ունենան Արցախի իշխանությունները կամ իշխանական ուժերը, կեղծելու են ընտրությունը»։ Պատգամավորի կարծիքով՝ եթե Երևանը ջանքեր գործադրի, մեծաթիվ դիտորդների ներկայության շնորհիվ հնարավոր է, որ բուն ընտրությունների օրը կեղծիքներ տեղի չունենան, սակայն քարոզարշավի մեկնարկից ամիսներ առաջ ծավալվող «ձայների գնման» այս գործընթացին իրավական գնահատական դժվար թե տրվի։
Այս համատեքստում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հերթական անդրադարձը գալիք ընտրություններին Խանումյանը տեղին է համարում։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 1-ին Ղարաբաղի նախագահ Բակո Սահակյանի և գալիք նախագահական ընտրություններին իրենց թեկնածությունն առաջադրած որոշ գործիչների հետ հանդիպմանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկին կարևորեց Ղարաբաղում 2020 թվականի գարնանը կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների ազատ, արդար, թափանցիկ և միջազգային չափանիշներին համապատասխան անցկացումը և վերահաստատեց, որ Հայաստանի կառավարությունն այդ գործում ամեն կերպ աջակցելու է Ղարաբաղի իշխանություններին:
Փաշինյանի հետ հանդիպմանը մասնակցում էին «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԼՂ նախկին վարչապետ, խոշոր ձեռնարկատեր Արայիկ Հարությունյանը, «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության» ղեկավար, Ազգային ժողովի գործող նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանը: Ներկա էր նաև «Դաշնակցության» Արցախի կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ Դավիթ Իշխանյանը, ով, ի տարբերություն մյուսների, ընտրություններին մասնակցելու մասին հայտարարություններ դեռևս չի արել։
Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, Հայաստանի նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի աջակից, 2018-ի հեղափոխության աջակիցներին և Նիկոլ Փաշինյանին սպառնացող Վիտալի Բալասանյանը, ով նույնպես հայտարարել է գալիք ընտրություններում առաջադրելու մասին, հանդիպմանը չի հրավիրվել։ Վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանն այս որոշումը մեկնաբանել է հետևյալ կերպ․ «Հայաստանի վարչապետի համար կարևոր է եղել, որ Արցախի սիրելի հայրենակիցներն իմանան, որ վարչապետն ու նրան սատարող, աջակցող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները Բալասանյանի վերջին ամիսներին ծավալած գործունեությունը Հայաստանի և Արցախի ազգային անվտանգության տեսակետից համարում են քայքայիչ»։
Կիրակի օրվա հանդիպմանը չի հրավիրվել նաև Հայկ Խանումյանը, ով ևս մտադիր է նախագահի պաշտոնում թեկնածություն առաջադրել։ Ինքը՝ Խանումյանը, դա արտառոց չի համարում․ - «Նախ, վարչապետը չի հանդիպել՝ վարչապետն ու Բակո Սահակյանն են հանդիպել։ Հանդիպել են Բակո Սահակյանի թիմակիցների հետ, այսինքն՝ մարդկանց, ովքեր աջակցել են Բակո Սահակյանին երրորդ՝ ապօրինի ժամկետում առաջադրվելու հարցում: Մենք քննադատել ենք այդ գործիչներին։ Նրանց հետ նույն ձևաչափով քննարկումներին, բնականաբար, ես ներկա լինել չէի կարող», - ասում է պատգամավորը։
Վարչապետի հետ հանդիպմանը չէին հրավիրվել նաև թեկնածություն առաջադրած Ռուսլան Իսրայելյանը և Քրիստինե Բալայանը։
2020-ի ապրիլին Լեռնային Ղարաբաղում միաժամանակ տեղի են ունենալու խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններ։ Ընտրություններից անմիջապես հետո Ղարաբաղում ամբողջությամբ ուժի մեջ է մտնելու 2017 թվականի փետրվարին ընդունված Սահմանադրությունը, որով Ղարաբաղը կիսանախագահական կառավարման համակարգից անցում կկատարի նախագահական համակարգի։ Կվերացվի վարչապետի ինստիտուտը, նախագահը կդառնա կառավարության ղեկավար։
Գալիք ընտրություններին առաջադրվելու վերջնաժամկետը 2020-ի փետրվարն է։ Այս պահին նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու մասին հայտարարել են Արայիկ Հարությունյանը, Վիտալի Բալասանյանը, Աշոտ Ղուլյանը, Մասիս Մայիլյանը, Հայկ Խանումյանը, Ռուսլան Իսրայելյանը և Քրիստինե Բալայանը։
Նախկին հրամանատար և նորաստեղծ «Միասնական հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Սամվել Բաբայանը նախագահական ընտրություններին մասնակցելու իրավունքից զրկվեց վերջին հինգ տարում Ղարաբաղի քաղաքացիություն չունենալու և մշտական բնակության պահանջը չբավարարելու պատճառով։ Նրա ղեկավարած քաղաքական ուժը կմասնակցի միայն խորհրդարանական ընտրություններին։

В Карабахе давно стартовал процесс подкупа к выборам-2020
Сегодня на выборы в Карабахе тратятся беспрецедентные суммы. В Армении такие деньги никогда не тратились на душу населения. И хотя предвыборная кампания еще не началась, тотальный подкуп народа происходит через различные организации и фонды. Организуются лагеря по направлению Дилижан, Ереван или к берегам Черного моря.
Открываются фонды, предлагающие людям кредиты без процентов или займы с низкими процентами. Все это уже давно проделывается через принадлежащие бывшему премьеру Араику Арутюняну или симпатизирующие ему фонды. Об этом в беседе с радиостанцией «Свобода» рассказал председатель партии «Национальное возрождение», оппозиционный карабахский депутат Айк Ханумян.
По его словам, угроза того, что намеченные на 2020 год выборы пройдут с нарушениями, есть всегда: «Власти Арцаха или провластные силы будут фальсифицировать выборы при всяком удобном случае». Если Ереван приложит усилия, с присутствием большого числа наблюдателей можно добиться того, чтобы в день голосования нарушений не было, однако вряд ли будет дана правовая оценка процессу «покупки голосов», развернувшемуся за несколько месяцев до начала кампании, считает депутат.
В этом контексте Ханумян назвал уместным очередное упоминание премьер-министром Армении о предстоящих выборах.
1 декабря на встрече с президентом Карабаха Бако Саакяном и некоторыми кандидатами в президенты Никол Пашинян снова сказал о важности проведения президентских и парламентских выборов в соответствии с международными стандартами, отметив, что в этом правительство Армении будет всячески содействовать карабахским властям.
На встрече присутствовали лидер партии «Свободная Родина», бывший премьер Карабаха, крупный предприниматель Араик Арутюнян, руководитель Демократической партии Арцаха, спикер парламента Ашот Гулян и глава МИД Масис Маилян, а также представитель Центрального комитета «Дашнакцутюн» в Арцахе Давид Ишханян, он, в отличие от остальных, пока не делал заявлений об участии в выборах.
На встречу не был приглашен бывший секретарь Совбеза Арцаха, соратник экс-президента Армении Сержа Саргсяна, Виталий Баласанян - автор угроз в адрес сторонников прошлогодней смены власти в Армении и лидера протестов. Баласанян также намерен участвовать в гонке за президентское кресло. Пресс-секретарь премьера Армении Владимир Карапетян прокомментировал это так: «Для премьер-министра было важно, чтобы дорогие соотечественники в Арцахе знали, что с точки зрения национальной безопасности Армении и Арцаха премьер и поддерживающие его граждане Республики Армения считают разлагающей деятельность Баласаняна последних месяцев».
На встрече не было и Айка Ханумяна, который также может выдвинуть свою кандидатуру на пост президента. Сам он не видит в этом ничего странного: «Во-первых, встретился не премьер-министр, встретились премьер и Бако Саакян.
Встретились с членами команды Бако Саакяна, то есть с теми, кто содействовал в вопросе незаконного выдвижения Саакяна на третий срок. Мы раскритиковали этих деятелей. Естественно, я не мог присутствовать в обсуждениях вместе с ними», - заявил оппозиционер.
Отсутствовали также кандидаты Руслан Исраелян и Кристинэ Балаян.
В апреле 2020 года в Карабахе состоятся парламентские и президентские выборы, сразу после которых вступит в силу принятая в 2017 Конституция, обеспечивающая переход от полупрезидентской к президентской системе правления. Институт премьер-министра прекратит свое существование, в роли главы правительства будет выступать президент.
Крайний срок для выдвижения кандидатур — февраль 2020 года. В настоящее время желание участвовать в выборах изъявили семеро: Араик Арутюнян, Виталий Баласанян, Ашот Гулян, Масис Маилян, Айк Ханумян, Руслан Исраелян и Кристинэ Балаян.
Бывший командующий Армией обороны Карабаха, лидер партии «Единая родина» Самвел Балаян лишился права участвовать в выборах по причине отсутствия гражданства в течение последних пяти лет и невыполнения требования о постоянном проживании. Возглавляемая им политическая сила примет участие в парламентских выборах.