Հայաստանը կվճարի Եհովայի վկաներին դատելու համար
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) հրապարակել է «Աղայանն ու մյուսներն՝ ընդդեմ Հայաստանի» գործով դատավճիռը, որով պարտավորեցնում է Հայաստանին 242,000 եվրո վճարել 22 Եհովայի վկաներին, որոնք 2012 թվականին դատապարտվել են զինվորական և այլ քաղաքացիական ծառայություն իրականացնելուց հրաժարվելու համար։
Գործը հարուցվել է 2012 թվականին զինվորական ծառայությունից խուսափելու համար դատապարտված Սերգեյ Աղայանի և ևս 21 հայտատուների դիմումների հիման վրա։ Դատարանը հաստատել է, որ քրեական դատավարության ընթացքում խախտվել են հայտատուների իրավունքները, որոնք ամրագրված են Կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածով (Մտքի, խղճի և կրոնի ազատություն):
ՄԻԵԴ-ը Հայաստանին պարտավորեցրել է երեքամսյա ժամկետում հայտատուներից յուրաքանչյուրին վճարել 10 հազար եվրո՝ որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում և 1000-ական եվրո (պահանջվող 2000 եվրոյի փոխարեն)՝ որպես դատական և այլ ծախսերի փոխհատուցում:

Армения выплатит компенсации свидетелям Иеговы
Евросуд по правам человека огласил вердикт по делу «Агаян и другие против Армении», в рамках которого обязал страну выплатить 242 000 евро 22 свидетелям Иеговы, осужденным в 2012-м за отказ от прохождения военной и альтернативной гражданской службы.
Дело было заведено в 2012 году на основании заявлений осужденных за уклонение от службы Сергея Агаяна и еще 21 заявителя. Суд подтвердил, что в ходе уголовного судопроизводства были нарушены права истцов, закрепленные в девятой статье Конвенции (свобода мысли, совести и религии).
ЕСПЧ обязал Армению в течение трех месяцев выплатить каждому истцу по 10 000 евро в качестве компенсации морального вреда и по 1000 евро (вместо запрошенных 2000) на возмещение судебных издержек и иных расходов.