Քննիչը ստել է ամուսնու հետ առերեսման մասին, Կոմիտեն՝ կեղծել կնոջ առևանգման փաստը
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի» անդամ «Կանանց աջակցման կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը բաց նամակ է հրապարակել՝ ուղղված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանին և այլ պաշտոնատար անձանց։
Ա.Մ.-ն հանդիսանում է «Կանանց Աջակցման Կենտրոն» հասարակական կազմակերպության (այսուհետ նաև՝ Կենտրոն) շահառուն, ով ընտանիքի անդամի՝ ամուսնու կողմից մշտապես ենթարկվել է դաժան ֆիզիկական և հոգեբանական բռնությունների:
Կենտրոնի կողմից Ա.Մ.-ին տրամադրվել է համապատասխան աջակցություն, այդ թվում՝ ժամանակավոր կացարան՝ ապաստարան:
2019 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի մարզային բաժնի քննիչի կողմից Ա.Մ.-ն որպես տուժող քրեական գործի շրջանակում հրավիրվել է քննչական բաժին՝ հարցաքննություն կատարելու նպատակով:
Արդեն քննչական բաժնում պարզվել է, որ քննիչը կանչել է Ա.Մ.-ին բռնարար ամուսնու հետ առերես հարցաքննելու համար:
Առերես հարցաքննությունից հետո, երբ շահառուն ցանկացել է Կենտրոնի փաստաբանի և սոցիալական աշխատողի ուղեկցությամբ հեռանալ քննչական բաժնից, նրա ամուսինը և որդին քննիչների ներկայությամբ կիրառել են բռնություն և ֆիզիկական ուժ Կենտրոնի աշխատողների և Ա.Մ.-ի նկատմամբ, վերջինիս քաշքշել են և հարկադրաբար, կամքին հակառակ տարել իրենց հետ:
Քննիչները դրսևորել են անգործություն և որևէ միջոց չեն ձեռնարկել:
Նշվածի կապակցությամբ անմիջապես հաղորդում է ներկայացվել ոստիկանության տարածքային բաժին, որի կողմից Ա.Մ-ն հայտնաբերվել է, և նրա նկատմամբ նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն՝ մարմնական վնասվածքներ պատճառված լինելը պարզելու համար:
Դեպքի առնչությամբ՝ առանց տիրապետելու գործի փաստերին, կեղծ տեղեկություն է տարածել ՀՀ քննչական կոմիտեն՝ պաշտոնապես հայտարարելով, որ կինն ինքնակամ է նստել ամուսնու մեքենան և մեկնել, առևանգման, բռնության կամ կնոջ կամքին հակառակ որևէ գործողության մասին ահազանգ չի եղել:
Ստացվում է, որ իրավապահ համակարգը ներկայացնող պետական կառույցը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն, իր գործողություններով, այդ թվում՝ հրապարակային արտահայտած դիրքորոշմամբ ոչ միայն պարտակում է կատարված հանցավոր արարքը՝ խրախուսելով այն կատարած անձի անօրինական վարքագիծը և կեղծում է իրական փաստերը, այլև քննիչի դրսևորած ոչ պրոֆեսիոնալ վարքագծի և կողմնակալ մոտեցման արդյունքում կինը հերթական անգամ ենթարկվում է բռնության ընտանիքի անդամների կողմից:
Նման պարագայում ակնհայտ է, որ կատարված դեպքի մասով ոստիկանության կողմից նախապատրաստված նյութերով (օրինակ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ մարդուն առևանգելը) հետագայում քննիչը պատշաճ և օբյեկտիվ քննություն չի իրականացնի, քանի որ կաշկանդված կլինի քննչական կոմիտեի արտահայտած դիրքորոշմամբ:
Բացի այդ, նախաքննական մարմինը ճիշտ տեղեկություն չի տրամադրել Կենտրոնին կատարվելիք քննչական գործողության վերաբերյալ: Քննիչը ծանուցել է բռնության ենթարկված անձին հարցաքննելու մասին, մինչդեռ, իրականում, կատարել է առերես հարցաքննություն բռնություն գործադրած անձի հետ՝ անտեսելով կրկնակի զոհականացման արգելքի պահպանման, նոր բռնության կիրառման վտանգի կամ իրական սպառնալիքի բացառման պահանջները:
Վերոգրյալի համատեքստում՝ արձանագրում ենք, որ խնդրահարույց և խտրական է ոչ միայն ընտանիքում բռնության դեպքերով քրեական հետապնդման իրականացման և գործի քննության հատուկ ընթացակարգերի բացակայությունը (օրինակ, դատավարական գործողությունները քրեական հետապնդման մարմնի գտնվելու վայրում կատարելը, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձին և բռնություն գործադրած անձին առերես հարցաքննելը և այլն), այլև ի դեմս պետական մարմնի կամ պաշտոնյաների՝ ընտանիքում բռնության դեպքերը հովանավորելու և կոծկելու քաղաքականություն վարելը:
Նշվածի հիման վրա՝ խնդրում ենք հանձնարարել ուսումնասիրել սույն գործի փաստերը, միջոցներ ձեռնարկել Կենտրոնի շահառու Ա.Մ-ի՝ օրենքով ամրագրված իրավունքների խախտումներն արձանագրելու համար և պատասխանատու անձանց նկատմամբ կիրառել պատասխանատվության միջոցներ:

On December 12 2019, women's rights defender, Communications officer of the Coalition to Stop Violence against Women, Zara Hovhannisyan decried on her Facebook page, the malicious inaction of the Investigative Committee's local office in Artik, Shirak region, where the victim of domestic violence, a beneficiary of the Women's Support Center who received a shelter at the Center was abducted by her former husband, husband's brother and adult son after the face to face interrogation over her domestic violence report. She was forcefully kidnapped in front of the investigators, who made no efforts to stop the violence from happening.
The Women's Support Center's staff, including the beneficiary woman's lawyer, the Human Rights Defender's office reported to the police, who shortly after found the woman and initiated a new investigation and ordered forensic examinatin of the bruises the woman received during her kidnapping.
In the meanwhile, the Yerevan office of the Investigative Committee, only a few hours after Zara Hovhannisyan's post on December 12, released a statement, by which it stated that no case of abducation was in place, in reality the women willfully wished to visit her son and went to visit him. The son in the matter is an adult man who actively writes in social media that the information about the woman's reported suffering as a result of domestic violence was a lie and she was only visiting him (a  participant of the abduction).
In a press conference on December 16 2019, representatives of the Women's Support Center and the Ombudsmen's office criticized the practices of the Investigative Committee and shed light on the details of the incident.
Artik department of the Investigative Committee's investigators did not inform victim A.M. that she was invited for a face to face interrogation with her abuser husband, instead, A.M. together with lawyers from the Women's Support Center traveled to Artik to provide information necessary for the investigation. By virtue of good conduct and legal requirements, investigators are obliged to protect claimants, especially victims of domestic violence not only from any act of violence but also from instances of double victimization. At the press conference, social worker Ruzanna Aslikyan said, that the investigators neglected their request to provide police escort, as they already felt that the former husband of their beneficiary and his relatives were waiting at the exit of the building. A.M. was snatched, lifted from the ground, hit and forcefully put in a car, and carried away. Anna Hakobyan, expert on Criminal Justice at the Human Rights Defender's office presented data on similar cases, when the investigative bodies do not carry out their obligation of ensuring the safety of claimants and victims of crimes.
On December 16, 2019, the Coalition to Stop Violence Against Women issued an open letter to the Prime Minister, Nikol Pashinyan; Minister of Social Issues, Zaruhi Batoyan; Chairperson of the Committee on Women's Issues, Tigran Avinyan; Chairperson of the Standing Committee on Human Rights of the National Assembly, Naira Zohrabyan; Human Rights Defender, Arman Tatoyan. The Coalition demanded a full investigation of the inactions of the investigators and distortion of the facts by the Investigative Committee.