Քննիչը ստել է ամուսնու հետ առերեսման մասին, Կոմիտեն՝ կեղծել կնոջ առևանգման փաստը
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի» անդամ «Կանանց աջակցման կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը բաց նամակ է հրապարակել՝ ուղղված ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանին և այլ պաշտոնատար անձանց։
Ա.Մ.-ն հանդիսանում է «Կանանց Աջակցման Կենտրոն» հասարակական կազմակերպության (այսուհետ նաև՝ Կենտրոն) շահառուն, ով ընտանիքի անդամի՝ ամուսնու կողմից մշտապես ենթարկվել է դաժան ֆիզիկական և հոգեբանական բռնությունների:
Կենտրոնի կողմից Ա.Մ.-ին տրամադրվել է համապատասխան աջակցություն, այդ թվում՝ ժամանակավոր կացարան՝ ապաստարան:
2019 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի մարզային բաժնի քննիչի կողմից Ա.Մ.-ն որպես տուժող քրեական գործի շրջանակում հրավիրվել է քննչական բաժին՝ հարցաքննություն կատարելու նպատակով:
Արդեն քննչական բաժնում պարզվել է, որ քննիչը կանչել է Ա.Մ.-ին բռնարար ամուսնու հետ առերես հարցաքննելու համար:
Առերես հարցաքննությունից հետո, երբ շահառուն ցանկացել է Կենտրոնի փաստաբանի և սոցիալական աշխատողի ուղեկցությամբ հեռանալ քննչական բաժնից, նրա ամուսինը և որդին քննիչների ներկայությամբ կիրառել են բռնություն և ֆիզիկական ուժ Կենտրոնի աշխատողների և Ա.Մ.-ի նկատմամբ, վերջինիս քաշքշել են և հարկադրաբար, կամքին հակառակ տարել իրենց հետ:
Քննիչները դրսևորել են անգործություն և որևէ միջոց չեն ձեռնարկել:
Նշվածի կապակցությամբ անմիջապես հաղորդում է ներկայացվել ոստիկանության տարածքային բաժին, որի կողմից Ա.Մ-ն հայտնաբերվել է, և նրա նկատմամբ նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն՝ մարմնական վնասվածքներ պատճառված լինելը պարզելու համար:
Դեպքի առնչությամբ՝ առանց տիրապետելու գործի փաստերին, կեղծ տեղեկություն է տարածել ՀՀ քննչական կոմիտեն՝ պաշտոնապես հայտարարելով, որ կինն ինքնակամ է նստել ամուսնու մեքենան և մեկնել, առևանգման, բռնության կամ կնոջ կամքին հակառակ որևէ գործողության մասին ահազանգ չի եղել:
Ստացվում է, որ իրավապահ համակարգը ներկայացնող պետական կառույցը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն, իր գործողություններով, այդ թվում՝ հրապարակային արտահայտած դիրքորոշմամբ ոչ միայն պարտակում է կատարված հանցավոր արարքը՝ խրախուսելով այն կատարած անձի անօրինական վարքագիծը և կեղծում է իրական փաստերը, այլև քննիչի դրսևորած ոչ պրոֆեսիոնալ վարքագծի և կողմնակալ մոտեցման արդյունքում կինը հերթական անգամ ենթարկվում է բռնության ընտանիքի անդամների կողմից:
Նման պարագայում ակնհայտ է, որ կատարված դեպքի մասով ոստիկանության կողմից նախապատրաստված նյութերով (օրինակ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ մարդուն առևանգելը) հետագայում քննիչը պատշաճ և օբյեկտիվ քննություն չի իրականացնի, քանի որ կաշկանդված կլինի քննչական կոմիտեի արտահայտած դիրքորոշմամբ:
Բացի այդ, նախաքննական մարմինը ճիշտ տեղեկություն չի տրամադրել Կենտրոնին կատարվելիք քննչական գործողության վերաբերյալ: Քննիչը ծանուցել է բռնության ենթարկված անձին հարցաքննելու մասին, մինչդեռ, իրականում, կատարել է առերես հարցաքննություն բռնություն գործադրած անձի հետ՝ անտեսելով կրկնակի զոհականացման արգելքի պահպանման, նոր բռնության կիրառման վտանգի կամ իրական սպառնալիքի բացառման պահանջները:
Վերոգրյալի համատեքստում՝ արձանագրում ենք, որ խնդրահարույց և խտրական է ոչ միայն ընտանիքում բռնության դեպքերով քրեական հետապնդման իրականացման և գործի քննության հատուկ ընթացակարգերի բացակայությունը (օրինակ, դատավարական գործողությունները քրեական հետապնդման մարմնի գտնվելու վայրում կատարելը, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձին և բռնություն գործադրած անձին առերես հարցաքննելը և այլն), այլև ի դեմս պետական մարմնի կամ պաշտոնյաների՝ ընտանիքում բռնության դեպքերը հովանավորելու և կոծկելու քաղաքականություն վարելը:
Նշվածի հիման վրա՝ խնդրում ենք հանձնարարել ուսումնասիրել սույն գործի փաստերը, միջոցներ ձեռնարկել Կենտրոնի շահառու Ա.Մ-ի՝ օրենքով ամրագրված իրավունքների խախտումներն արձանագրելու համար և պատասխանատու անձանց նկատմամբ կիրառել պատասխանատվության միջոցներ:

Следователь солгал об очной ставке женщины с мужем-насильником, а СК Армении покрывает преступление
Общественная организация «Центр содействия женщинам» (состоит в Коалиции Против насилия над женщинами) опубликовала открытое письмо на имя премьер-министра Армении Никола Пашиняна, вице-премьра Тиграна Авиняна и других должностных лиц.
А.М. - интересант общественной организации «Центр содействия женщинам», она постоянно подвергалась жестокому физическому и психологическому насилию со стороны супруга.
Центр оказал А.М. соответствующую помощь, а также предоставил временное жилье.
12 декабря следователь областного управления СК Армении пригласил А.М. в следственное управление на допрос в качестве пострадавшей в рамках уголовного дела.
Уже на месте выяснилось, что следователь вызвал ее для проведения очной ставки с супругом-насильником.
После очной ставки, когда женщина хотела покинуть управление в сопровождении адвоката и соцработника Центра, ее муж и сын, в присутствии следователей, применили к ним насилие и физическую силу, после чего силой, против ее воли, увели женщину с собой.
Следователи бездействовали и не приняли никаких мер.
В связи со случившимся была незамедлительно подана жалоба в полицию, которая установила местонахождение А.М., женщину подвергнут судмедэкспертизе для установления наличия телесных повреждений.
СК Армении, не владея фактами уголовного дела, распространил ложную информацию об инциденте, официально заявив, что женщина добровольно села в машину мужа, никакого сообщения о похищении, насилии или какого-либо действия, совершенного вопреки ее воле, не было.
Выходит, что госструктура, представляющая правоохранительную систему, своими действиями, в том числе — публично выраженной позицией, покрывает преступление, поощряя незаконное поведение того, кто его совершил, и искажает реальные факты, а в результате непрофессионализма и предвзятого отношения следователя женщина в очередной раз подвергается насилию со стороны членов семьи.
Очевидно, что впоследствии следователь не станет проводить надлежащее и объективное следствие на основании подготовленных полицией материалов (к примеру, по признакам статьи 131 УК Армении — похищение человека), так как его будет сковывать выраженная СК позиция.
Кроме того, орган предварительного следствия не предоставил Центру информацию о проводимых следственных действиях. Следователь оповестил жертву насилия о допросе, между тем, на самом деле провел очную ставку с участием лица, применившего насилие, он пренебрег требованием соблюдения запрета на повторную виктимизацию, исключения повторения или реальной угрозы насилия.
Авторы письма, в частности, просят поручить изучить факты данного дела, принять меры для того, чтобы были зафиксированы нарушения закрепленных законом прав А.М., и привлечь к ответственности виновных.