Հակա«ստամբուլյան» Չախալյանը տարեցների է ծեծել․ քննիչը կոծկում է գործը
«Ստամբուլյան կոնվենցիայի» վավերացման դեմ ստորագրահավաք իրականացնող «Կամք» նախաձեռնության անդամները՝  հիմնադիր Վահագն Չախալյանի գլխավորությամբ, 2019 թվականի սեպտեմբերի 6-ին բռնության են ենթարկել Սպիտակի մի խումբ բնակիչների: Դեպքի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել։ Տուժածները, սակայն, քննության ընթացքից դժգոհ են։ Նրանց խոսքերով, գործը քննող քննիչը կողմնակալ է և ջանքեր չի գործադրում օբյեկտիվ քննություն իրականացնելու ուղղությամբ:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ (ՀՔԱՎ) իրավապաշտպան կազմակերպությունը հաղորդմամբ, 2019 թվականի սեպտեմբերի 6-ին «Կամք» նախաձեռնության հիմնադիր Վահագն Չախալյանը և նրա համախոհները ստորագրահավաք էին նախաձեռնել Սպիտակ կենտրոնում՝ մշակույթի տան մոտակայքում:
Ստորագրահավաքին մասնակցել չցանկացող 2 կանանց նրանք փորձել են համոզել ստորագրել: Տեսնելով դա՝ Սպիտակի բնակիչ, 75-ամյա Հրաչիկ Թումանյանը միջամտել է՝ ասելով. «Ինչու՞ եք պարտադրում, եթե չեն ուզում՝ թող չստորագրեն»: Ի պատասխան՝ Վահագն Չախալյանը տարեց տղամարդուն վիրավորել է՝ ասելով «ապուշ», և բռունցքով հարվածել նրա դեմքին: Բռնության է ենթարկվել նաև 70-ամյա Ռուդիկ Դարչինյանը․ բռնության հետևանքով նրա մոտ առաջացել է ծանրալսություն:
Տուժածները պնդում են՝ գործը քննող Սպիտակի քննչական բաժնի հատկապես կարևոր գործերով ավագ քննիչ Արգիշտի Տոնոյանը կողմնակալ է և ակնհայտորեն ջանքեր չի գործադրում՝ օբյեկտիվ քննություն իրականացնելու ուղղությամբ: Բնակիչները կասկածներ ունեն, որ ամիսներ ձգվող առերեսումները նոր ցուցմունքներ կորզելու միջոցով հին ցուցմունքները փոխելու նպատակ են հետապնդում:
5 ամիս շարունակվող քրեական գործը, քաղաքացիների տեղեկացմամբ, կարճվել է՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով, ինչն էլ հարուցել է նրանց դժգոհությունը:

Members of the "Kamq" initiative waging a campaign against the Istanbul Convention to Combat Domestic Violence, inflicted physical violence against residents of Spitak town on September 6, 2019 headed by their founder Vahagn Chakhalyan. A criminal investigation commenced. The victims of the assault, however, are dissatisfied with the results of the investigation contending that the investigator on the matter has been biased and was not exerting efforts to carry out an objective investigation.
As reported by Helsinki Citizen's Assembly of Vanadzor (HCAV) human rights organization, Vahagn Chackalyan, founder of "Kamq" Initiative and his fellows were on their petition campaign in Spitak town, collecting signatures near Spitak Culture House on September 6, 2019.
During their action, they attempted to persuade two women who did not wish to join the petition. Another resident of the town, 75-year-old Hrachik Tumanyan intervened and asked them why they were forcing the women to sign if they did not wish to do so. In response, Vahagn Chakhalyan insulted the old man, calling him "stupid" and punched him in the face. Another elderly man, Rudik Darchinyan aged 70 also received kicks in the head due to which he developed hearing problems.
The victims insist that Argishti Tonoyan, senior investigator of particularly important cases of Spitak Investigative Department, is biased and was not enthusiastic to carry out an objective investigation. They fear that repeated face-to-face interrogations aimed at retrieving new evidence in reality pursued the aim to have the earlier testimonies changed. In the end, the criminal investigation closed after 5 months due to "lack of criminal evidence", a reason for their dissatisfaction with the handling of the case.