Հայտնաբերվել է ԱԱԾ նախկին պետի դին․ «Ոչ օլիգարխ էր, ոչ կերակրաթաշտից լափող»
Քիչ առաջ Երևան քաղաքի Պարույր Սևակի փողոցի բնակարաններից մեկում հայտնաբերվել է ԱԱԾ նախկին պետ Գեորգի Կուտոյանի դին՝ հրազենային վիրավորումով: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Նաիրա Հարությունյանը։
«ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանի հանձնարարությամբ այս պահին դեպքի վայր են մեկնում ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետ Արթուր Մելիքյանը, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Վ.Մեսրոպյանը։ Դեպքի վայրում աշխատում են ՀՀ ՔԿ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների քննչական բաժնի քննիչները՝ քննչական բաժնի պետ Հ. Գևորգյանի գլխավորությամբ», - գրել է Հարությունյանը:
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ղեկավար Դանիել Իոաննիսյանն, արձագանքելով լուրին, ֆեյսբուքում գրել է․ «Գեորգի Կուտոյանը ոչ օլիգարխ էր, ոչ կերակրաթաշտից լափող: Չուներ անձնական թշնամիներ, համեստ կյանքով էր ապրում: Բայց Գեորգին շատ բան գիտեր Սերժ Սարգսյանի և ԱԱԾ-ի մասին: Շատ-շատ բան»:
Հիշեցնենք, որ Կուտոյանը ԱԱԾ պետ էր նշանակվել 2016 թվականին։ Պաշտոնից ազատվել էր 2018 թվականի հեխափոխությունից հետո։

PM on Georgy Kutoyan's Death
"The Government of Armenia will use all possible leverage available in order to find out all the details around the criminal investigation opened in relation to Georgy Kutoyan's death and in relation to the rest of cases," announced Prime-Minister Nikol Pashinyan during a Q/A session at the National Assembly.
Former head of Armenia's National Security Service, Georgy Kutoyan, also a former adviser to Armenia's third President Serj Sargsyan, was found shot on January 17, 2020 in his apartment. According to the preliminary hypothesis, he committed a suicide.
In the meanwhile, Prime Minister Pashinyan expressed hope that Kutoyan's family members would cooperate with the investigative bodies. "I think Mr. Kutoyan's family members must be the most motivated people in having the circumstances fully investigated. They must fully cooperate with the investigative body, so that the truth is fully found out."