ՀՀԿ֊ականները վերադառնում են նախկին պաշտոններին
Այս տարվա փետրվարին Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավար նշանակվեց Թելման Թադևոսյանը։ «Փաստերի ստուգման հարթակը»՝ fip.am-ը, բացահայտել է, որ նախկինում Թադևոսյանը կապեր է ունեցել ՀՀԿ-ականների հետ և այժմ թաղապետարանի տարբեր հաստիքներում նշանակում է կոռուպցիայի համար դատապարտված, խաղաղ ցուցարարների ծեծուջարդին մասնակցած ու ՀՀԿ-ական կադրերի:
«Փաստերի ստուգման հարթակի» պարզաբանումը վերատպում ենք չնչին կրճատումներով․
2020 թ. ապրիլին Թելման Թադևոսյանի տեղակալ է նշանակվել Գևորգ Բադեյանը։ Վերջինիս տղան` Երեմ Բադեյանը, Թադևոսյանի նշանակմամբ ևս աշխատում է նույն թաղապետարանի բաժիններից մեկում՝ որպես առաջատար մասնագետ։ Այսինքն՝ թաղապետի կատարած նշանակումների արդյունքում որդին հոր ենթական է, ինչը փաստացի շահերի բախում է: Սակայն հայրը, որդին ու թաղապետը նաև այլ կապեր ունեն:
Այսպես, Թելման Թադևոսյանին նախկինում պատկանած «Զառա» ՍՊԸ-ն 2013 թվականին Երևանի մետրոպոլիտենի հետ 25 տարով տարածքի վարձակալության պայմանագիր էր կնքել՝ վարձակալելով «Սասունցի Դավիթ» կայարանի 38․4մ² մակերեսով նախասրահը։ Ընդ որում, «Զառա» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել էր այդ պայմանագրի կնքումից 18 օր առաջ։
Թեև ստեղծման պահին «Զառա» ՍՊԸ-ի բաժնեմասերի 100 տոկոսը պատկանում էր Թելման Թադևոսյանին, սակայն հետագայում 50 տոկոսն օտարվել էր մետրոպոլիտենի աշխատակից Գուրգեն Մինասյանին, իսկ 2018 թ․ հուլիսին Թելման Թադևոսյանը մնացած 50 տոկոս բաժնեմասը օտարել էր հենց վերը նշված Երեմ Գևորգի Բադեյանին։
Հատկանշական է, որ Թելման Թադևոսյանի նորանշանակ տեղակալ Գևորգ Բադեյանը ևս ներգրավված է եղել մետրոպոլիտենի տարածքների վարձակալության սխեմայի մեջ: Բադեյանը, ըստ կառավարության էլեկտրոնային ռեգիստրի տվյալների, 2005 թվականից հանդիսանում է «Դիադին» ՍՊԸ-ի տնօրենը: Իսկ այդ ՍՊԸ-ն մետրոպոլիտենի «Հանրապետության Հրապարակ» կայարանի ստորգետնյա անցումում ընդամենը 262 հազար դրամով վարձակալում է 130 մ² տարածք, որը (հավանաբար՝ շատ ավելի թանկ գնով) վերավարձակալությամբ տալիս է այլ տնտեսվարողների: Ի դեպ, Բադեյանի՝ քաղաքապետարանի կայքում տեղադրված կենսագրությունում նշվում է, որ վերջինս «Դիադին» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն է եղել 2001-2003 թթ.-ին, մինչդեռ, ինչպես վերը նշեցինք, ըստ կառավարության էլեկտրոնային ռեգիստրի, նա այս պաշտոնը զբաղեցնում է 2005-ից մինչ օրս։
Ընդ որում, «Դիադին» ՍՊԸ-ին տրամադրված գինն իրապես արտոնյալ է և մոտ 40 տոկոսով էժան է 2011 թվականին մետրոպոլիտենի տնօրենների խորհրդի կողմից սահմանված սակագնից: Արդյունքում, Երևան համայնքին պատկանող մետրոպոլիտենը զրկվել է միլիոնավոր դրամների եկամուտից:
Այպիսով, Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավարը տարբեր պաշտոնների է նշանակում իր հետ միասին Երևանի մետրոպոլիտենից «արտոնյալ» գնով տարածք վարձակալելու սխեմաների մասնակցած անձանց:Թադևոսյանի մյուս տեղակալը` Կարեն Մկրտչյանը, որը նշանակվել է այս պաշտոնին 2020 մարտին, նույնպես նախկին հանրապետական է, որը 2017-2019 թվականներին եղել է Վարդենիսի քաղաքապետի տեղակալը, իսկ 2017-ի ընտրությունների ժամանակ ակտիվ աշխատել է ՀՀԿ-ի համար:
Բացի նրանցից, նոր թաղապետի կողմից տարբեր բաժիններում նշանակվել են նաև այլ նախկին հանրապետականներ: Օրինակ, Եկամուտների հաշվառման և հավաքագրման բաժնի նորանշանակ պետ Վարազդատ Ահարոնյանը հեղափոխությունից առաջ ղեկավարում էր ՀՀԿ-ի Աջափնյակի երիտթևը և աշխատում էր թաղապետարանում: 2019 թվականին նա հեռացվեց աշխատանքից, սակայն նոր թաղապետի կողմից նորից նշանակվեց, այն էլ՝ ավելի բարձր պաշտոնի (եթե նախկինում տեսուչ էր, ապա այժմ՝ բաժնի պետ):
Թաղապետարանում վերջերս գործի է ընդունվել նաև Արամայիս Ավետիսյանը, որը 2016 թվականի հուլիսի 29-ին՝ «Սասնա ծռերի» դեպքերի ժամանակ, մասնակցել է Սարի Թաղում ցուցարարների վրա հարձակումներին: Նա հենց այն քաղաքացիական հագուստով անձանցից էր, որոնք, ոստիկաններից առաջ ընկնելով, ծեծ ու ջարդի էին ենթարկում խաղաղ ցուցարարներին:
Այդ ժամանակ Արամայիս Ավետիսյանը, որպես բաժնի պետ, աշխատում էր քաղաքապետարանում և 2016 թվականի դեկտեմբերին կաշառք ստանալիս բռնվել, ապա 2017 թ. մայիսին դատարանի կողմից մեղավոր էր ճանաչվել, սակայն պատիժը պայմանականորեն չէր կիրառվել և սահմանվել էր փորձաշրջան 1 տարի ժամկետով: Արդյունքում՝ Արամայիս Ավետիսյանը դատարանի դահլիճից ազատ էր արձակվել: Այս որոշումն ուշագրավ է հատկապես նրանով, որ 2017 թ. ապրիլին կայացած ԱԺ ընտրությունների քարոզարշավին աչքի էր ընկել Արամայիս Ավետիսյանի եղբայրը՝ Գուրգեն Ավետիսյանը, որը խոչընդոտել էր «Ելք» դաշինքի ու Նիկոլ Փաշինյանի քարոզարշավն Աջափնյակում:
Թելման Թադևոսյանի հայրը` Ֆելիքս Թադևոսյանը, հեղափոխությունից հետո 2018 թ. հունիսին նշանակվել էր վարչապետի խորհրդական, սակայն մոտ մեկ տարի անց ազատվել էր զբաղեցրած պաշտոնից:

In February 2020, Telman Tadevosyan was appointed head of Ajapnyak district of Yerevan from an equivalent post in Nubarashen District to which he was appointed in October, 2018. Fact investigation platform (fip.am) has investigated that Tadevosyan, born in 1986, had close ties with the Republican Party members in the past and is currently appointing former Republican apparatus members to various posts at the district administration. These include people who have been indicted for corruption, who have participated in beating peaceful protesters during the reign of the former authorities.
In April 2020, Telman Tadevosyan appointed Gevorg Badeyan as his deputy. He has also appointed Badeyan's son, Yerem Badeyan, as a senior specialist in one of the departments of Ajapnyak administration. The father is the supervisor of the son, an apparent conflict of interests.
The three, however, have other ties too.
Rental Business Scheme
In 2013, Telman Tadevosyan set up "Zara" LLC. Interestingly, there is no mention of Zara LLC in Telman Tadevosyan’s official biography.
“Zara” LLC has a lease agreement with Yerevan Metro since 2013. This company rents the foyer of the Sasuntsi David station – 38.4 m², for which it pays about 134.500 AMD per month. The lease contract was signed in March 2013 for a term of 25 years.
At the time of setting up the company, 100% of its shares belonged to the current head of Ajapnyak administrative district Telman Tadevosyan. Afterwards, 50% of the shares were divested to Gurgen Minasyan, "Yerevan Metro" midlevel executive. In July 2018, Telman Tadevosyan divested the remaining 50% of the shares to Yerem Badeyan, the same person he has now hired to work at Ajapnyak administration. Yerem's father, Telman's deputy Gevorg Badeyan is also engaged in leasing public spaces and re-renting them. Gevorg Badeyan, has been the director of Diadin LLC since 2005. The company has been leasing (allegedly for purposes of re-renting at much higher prices) more than 130 m² of underground passage of the Republic Square metro station since 2012. According to the contract, the rent for this area was set at 262,000 AMD, that is, 2000 AMD/m², much lower than the minimum rent fee set by the Metro Board of Directors in 2011 (3500 AMD/m²), thus resulting in significant losses of income for the Metro (more on abuses related to the Metro, here).
Outstanding Republicans
Telman Tadevosyan's second deputy, appointed in March 2020, is Karen Mkrtchyan, a former Republican, deputy of Vardenis town Mayor between 2017 and 2019, an ardent supporter of the Republican Party during 2017 parliamentary elections working for Republican victory.
Another midlevel  head newly appointed at Ajapnyak administration is Varazdat Aharonyan, head of the Income Registration and Collection Department. An ardent former Republican, he was leading the youth wing of the Republican party before the Revolution and was an employee of Ajapnyak administration holding a lower post. He was dismissed from work in 2019, but was reappointed by Telman Tadevosyan months later, to a higher post.
Aramayis Avetisyan, is yet another outstanding Republican recently hired to work at Ajapnyak administration. On July 29, 2016, he became known during "Sasna Tsrer" uprising by his violent behavior against peaceful protestors in Sari Tagh. In civilian clothing, he preceded the police in beating peaceful protesters in Sari Tagh. He was a public servant, heading one of Yerevan municipality's departments at that time. In December 2016, Avetisyan was caught over a bribery crime, indicted in May 2017 by the Court, however he was conditionally released on a 1-year probation and never experienced imprisonment. His brother, Gurgen Avetisyan, was prominent during the parliamentary elections in 2017 by impeding "Yelq" party's and Nikol Pashinya's election rally in Ajapnyak district.