ՀՀԿ֊ականները վերադառնում են նախկին պաշտոններին
Այս տարվա փետրվարին Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավար նշանակվեց Թելման Թադևոսյանը։ «Փաստերի ստուգման հարթակը»՝ fip.am-ը, բացահայտել է, որ նախկինում Թադևոսյանը կապեր է ունեցել ՀՀԿ-ականների հետ և այժմ թաղապետարանի տարբեր հաստիքներում նշանակում է կոռուպցիայի համար դատապարտված, խաղաղ ցուցարարների ծեծուջարդին մասնակցած ու ՀՀԿ-ական կադրերի:
«Փաստերի ստուգման հարթակի» պարզաբանումը վերատպում ենք չնչին կրճատումներով․
2020 թ. ապրիլին Թելման Թադևոսյանի տեղակալ է նշանակվել Գևորգ Բադեյանը։ Վերջինիս տղան` Երեմ Բադեյանը, Թադևոսյանի նշանակմամբ ևս աշխատում է նույն թաղապետարանի բաժիններից մեկում՝ որպես առաջատար մասնագետ։ Այսինքն՝ թաղապետի կատարած նշանակումների արդյունքում որդին հոր ենթական է, ինչը փաստացի շահերի բախում է: Սակայն հայրը, որդին ու թաղապետը նաև այլ կապեր ունեն:
Այսպես, Թելման Թադևոսյանին նախկինում պատկանած «Զառա» ՍՊԸ-ն 2013 թվականին Երևանի մետրոպոլիտենի հետ 25 տարով տարածքի վարձակալության պայմանագիր էր կնքել՝ վարձակալելով «Սասունցի Դավիթ» կայարանի 38․4մ² մակերեսով նախասրահը։ Ընդ որում, «Զառա» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել էր այդ պայմանագրի կնքումից 18 օր առաջ։
Թեև ստեղծման պահին «Զառա» ՍՊԸ-ի բաժնեմասերի 100 տոկոսը պատկանում էր Թելման Թադևոսյանին, սակայն հետագայում 50 տոկոսն օտարվել էր մետրոպոլիտենի աշխատակից Գուրգեն Մինասյանին, իսկ 2018 թ․ հուլիսին Թելման Թադևոսյանը մնացած 50 տոկոս բաժնեմասը օտարել էր հենց վերը նշված Երեմ Գևորգի Բադեյանին։
Հատկանշական է, որ Թելման Թադևոսյանի նորանշանակ տեղակալ Գևորգ Բադեյանը ևս ներգրավված է եղել մետրոպոլիտենի տարածքների վարձակալության սխեմայի մեջ: Բադեյանը, ըստ կառավարության էլեկտրոնային ռեգիստրի տվյալների, 2005 թվականից հանդիսանում է «Դիադին» ՍՊԸ-ի տնօրենը: Իսկ այդ ՍՊԸ-ն մետրոպոլիտենի «Հանրապետության Հրապարակ» կայարանի ստորգետնյա անցումում ընդամենը 262 հազար դրամով վարձակալում է 130 մ² տարածք, որը (հավանաբար՝ շատ ավելի թանկ գնով) վերավարձակալությամբ տալիս է այլ տնտեսվարողների: Ի դեպ, Բադեյանի՝ քաղաքապետարանի կայքում տեղադրված կենսագրությունում նշվում է, որ վերջինս «Դիադին» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն է եղել 2001-2003 թթ.-ին, մինչդեռ, ինչպես վերը նշեցինք, ըստ կառավարության էլեկտրոնային ռեգիստրի, նա այս պաշտոնը զբաղեցնում է 2005-ից մինչ օրս։
Ընդ որում, «Դիադին» ՍՊԸ-ին տրամադրված գինն իրապես արտոնյալ է և մոտ 40 տոկոսով էժան է 2011 թվականին մետրոպոլիտենի տնօրենների խորհրդի կողմից սահմանված սակագնից: Արդյունքում, Երևան համայնքին պատկանող մետրոպոլիտենը զրկվել է միլիոնավոր դրամների եկամուտից:
Այպիսով, Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավարը տարբեր պաշտոնների է նշանակում իր հետ միասին Երևանի մետրոպոլիտենից «արտոնյալ» գնով տարածք վարձակալելու սխեմաների մասնակցած անձանց:Թադևոսյանի մյուս տեղակալը` Կարեն Մկրտչյանը, որը նշանակվել է այս պաշտոնին 2020 մարտին, նույնպես նախկին հանրապետական է, որը 2017-2019 թվականներին եղել է Վարդենիսի քաղաքապետի տեղակալը, իսկ 2017-ի ընտրությունների ժամանակ ակտիվ աշխատել է ՀՀԿ-ի համար:
Բացի նրանցից, նոր թաղապետի կողմից տարբեր բաժիններում նշանակվել են նաև այլ նախկին հանրապետականներ: Օրինակ, Եկամուտների հաշվառման և հավաքագրման բաժնի նորանշանակ պետ Վարազդատ Ահարոնյանը հեղափոխությունից առաջ ղեկավարում էր ՀՀԿ-ի Աջափնյակի երիտթևը և աշխատում էր թաղապետարանում: 2019 թվականին նա հեռացվեց աշխատանքից, սակայն նոր թաղապետի կողմից նորից նշանակվեց, այն էլ՝ ավելի բարձր պաշտոնի (եթե նախկինում տեսուչ էր, ապա այժմ՝ բաժնի պետ):
Թաղապետարանում վերջերս գործի է ընդունվել նաև Արամայիս Ավետիսյանը, որը 2016 թվականի հուլիսի 29-ին՝ «Սասնա ծռերի» դեպքերի ժամանակ, մասնակցել է Սարի Թաղում ցուցարարների վրա հարձակումներին: Նա հենց այն քաղաքացիական հագուստով անձանցից էր, որոնք, ոստիկաններից առաջ ընկնելով, ծեծ ու ջարդի էին ենթարկում խաղաղ ցուցարարներին:
Այդ ժամանակ Արամայիս Ավետիսյանը, որպես բաժնի պետ, աշխատում էր քաղաքապետարանում և 2016 թվականի դեկտեմբերին կաշառք ստանալիս բռնվել, ապա 2017 թ. մայիսին դատարանի կողմից մեղավոր էր ճանաչվել, սակայն պատիժը պայմանականորեն չէր կիրառվել և սահմանվել էր փորձաշրջան 1 տարի ժամկետով: Արդյունքում՝ Արամայիս Ավետիսյանը դատարանի դահլիճից ազատ էր արձակվել: Այս որոշումն ուշագրավ է հատկապես նրանով, որ 2017 թ. ապրիլին կայացած ԱԺ ընտրությունների քարոզարշավին աչքի էր ընկել Արամայիս Ավետիսյանի եղբայրը՝ Գուրգեն Ավետիսյանը, որը խոչընդոտել էր «Ելք» դաշինքի ու Նիկոլ Փաշինյանի քարոզարշավն Աջափնյակում:
Թելման Թադևոսյանի հայրը` Ֆելիքս Թադևոսյանը, հեղափոխությունից հետո 2018 թ. հունիսին նշանակվել էր վարչապետի խորհրդական, սակայն մոտ մեկ տարի անց ազատվել էր զբաղեցրած պաշտոնից:

Глава ереванского района возвращает на должности бывших республиканцев
В феврале главой административного района Ачапняк в Ереване был назначен Тельман Тадевосян. «Платформа проверки фактов» установила, что в прошлом у Тадевосяна были связи с членами отстраненной от власти Республиканской партии Армении, и теперь он назначает на должности в районной администрации осужденных за коррупцию, участвовавших в избиении мирных демонстрантов и других кадров республиканцев.
В апреле 2020 года заместителем Тельмана Тадевосяна был назначен Геворг Бадеян. Его сына Ерема Бадеяна Тадевосян назначил на должность в одном из отделов администрации в качестве ведущего специалиста. То есть в результате назначений сын стал подчиненным отца, налицо столкновение интересов. Однако этих троих связывает и нечто другое, говорится в исследовании.
«Принадлежавшее прежде Тельману Тадевосяну ООО «Зара» в 2013 году заключило с ереванским метрополитеном договор об аренде территории на 25 лет, арендовав фойе на станции «Сасунци Давид» - 38.4 кв.м. Причем, компания была основана за 18 дней до заключения договора.
И хотя на момент основания 100% акций «Зара» принадлежали Тельману Тадевосяну, впоследствии 50% были отчуждены в пользу сотрудника метрополитена Гургена Минасяна, а в июле 2018 года остальная половина была отчуждена Тадевосяном в пользу вышеупомянутого Ерема Бадеяна.
Примечательно, что новый заместитель Геворг Бадеян также был вовлечен в схему аренды территорий метрополитена. Согласно электронному регистру правительства, с 2005 года он занимает должность директора ООО «Диадин». А эта компания всего за 262 000 драмов арендует в подземном переходе у станции метро «Площадь Республики» 130 кв.м. территории, которую (вероятно, по более высокой цене) сдает в аренду другим бизнес-субъектам.
В биографии Бадеяна, размещенной на сайте мэрии, говорится, что он был исполнительным директором «Диадин» в 2001-2003 годах, а, как отмечалось выше, согласно электронному регистру правительства, эту должность Бадеян занимает с 2005 года по сей день.
Причем, цена, по которой территория предоставлена компании, действительно льготная и примерно на 40% ниже тарифов, установленных Советом директоров метрополитена в 2011 году. В результате принадлежащий общине Ереван метрополитен лишился миллионных доходов.
Таким образом, глава административного района Ачапняк назначает на различные должности лиц, участвовавших вместе с ним в схемах аренды территорий по «льготным ценам».
Другой его заместитель Карен Мкртчян, назначенный в марте 2020 года, также состоял в Республиканской партии Армении, в 2017-2019 гг. был заместителем мэра города Варденис, а на выборах 2017 года активно работал на Республиканскую партию.
Кроме того, новый глава назначил и других бывших республиканцев на должности в различных отделах. К примеру, новоназначенный начальник отдела Расчета и сбора доходов Вараздат Агаронян до революции руководил молодежным крылом РПА в Ачапняке и работал в районной администрации. В 2019 году его уволили, однако новый глава района вернул его, причем, назначив на должность повыше: если прежде он был инспектором, то теперь он начальник отдела.
Недавно на работу в администрации был принят и Арамаис Аветисян. 29 июля 2016 года, во время действий «Сасна црер», он участвовал в атаках на демонстрантов в районе Сари Тах. Это был один из тех людей в штатском, которые, опережая полицейских, избивали мирных демонстрантов.
Тогда Аветисян работал начальником отдела в мэрии, в 2016 году был пойман на получении взятки, в мае 2017 был признан судом виновным, однако было назначено условное наказание и установлен испытательный срок в 1 год. Его освободили в зале суда. Данное решение примечательно тем, что в ходе предвыборной кампании в апреле 2017 года отметился его брат Гурген Аветисян: он препятствовал кампании блока «Выход» и Никола Пашиняна в Ачапняке.
После революции, в июне 2018 года отец Тельмана Тадевосяна Феликс Тадевосян был назначен советником премьер-министра, однако почти через год его освободили от занимаемой должности».