Հետհեղափոխական ոստիկանության կողմից խոշտանգված Ծատինյանի գործը հասավ ՄԻԵԴ
2019 թ.-ի ապրիլի 8-ին հետհեղափոխական Հայաստանի ոստիկանների կողմից խոշտանգվելու, այնուհետև՝ «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում պատշաճ բուժօգնություն չստանալու հետևանքով մահացել էր Երևանի բնակիչ, 37-ամյա Էդգար Ծատինյանը: Ծատինյանի մահվան հանգամանքները մինչ օրս չեն բացահայտվել։ Փաստաբանների փոխանցմամբ՝ գործի քննությունն առաջ չի շարժվում, իսկ տուժող կողմի բողոքները շարունակաբար անտեսվում են։ Գործի վերաբերյալ տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչը գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունների եվրոպական դատարան՝ կայնքի իրավունքի և դատավարական իրավունքի խախտման հիմքով։
Նոր Նորքի բաժնի ոստիկանները Ծատինյանին բերման էին ենթարկել սպանություն կատարելու կասկածանքով։ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի փաստաբանների և Էդգարի հարազատների փոխանցմամբ՝ «հարցաքննության» ընթացքում Ծատինյանը դաժան ծեծի է ենթարկվել ոստիկանատան աշխատակիցների կողմից, որոնք ցուցմունք կորզելու համար սպառնացել են թմրանյութ («Կրիստալ») գցել նրա գրպանն ու «փակել» թմրամիջոցների շրջանառության հոդվածքով: Ծատինյանը, գիտակցելով դրա հնարավոր հետևանքները, պոլիէթիլենային տոպրակով թմրանյութը (մոտ 3 գրամ) ոստիկանական բաժանմունքում կուլ է տվել, ինչից հետո տեղափոխվել է, նախ, «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» հիվանդանոց (որտեղ նրան հրաժարվել են ընդունել), հետո՝ «Արմենիա» ԲԿ։ Բշկական կենտրոնում պատշաճ բուժօգնություն նրան չի ցուցաբերվել։ Էդգար Ծատինյանը մահացել է հիվանդանոցում։
Խոշտանգման դեպքի առիթով 2019 թ. ապրիլի 15-ին Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննությունն ընթացքի մեջ է: Մեկ ամիս անց հայտնի է դարձել երկրորդ քրեական գործի մասին՝ հարուցված Քննչական կոմիտեում ոչ պատշաճ բժշկական օգնության տրամադրման հիմքով։
Ծատինյանի մոր՝ Լարիսա  Եթարյանի շահերի ներկայացուցիչ, ՀՔԱՎ գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանը անմիջապես դիմել է Գլխավոր դատախազություն՝ երկրորդ քրեական գործը ողջ ծավալով տուժող կողմին տրամադրելու և Հատուկ քննչական ծառայություն փոխանցելու խնդրանքով։ Գլխավոր դատախազությունը, սակայն, քրեական գործերը միացնելու և Հատուկ քննչական ծառայությունում քննելու «անհրաժեշտություն չէր տեսել»:
ՀՔԱՎ գրասենյակի փոխանցմամբ, Ծատինյանին ոչ պատշաճ բուժօգնություն տրամադրելու փաստի առթիվ հարուցված քրգործի շրջանակում մինչ օրս ոչ մեկին մեղադրանք չի առաջադրվել։ Մեկ տարուց ավելի ընթացող քննությունը սահմանափակվել է ընդամենն առկա դատաբժշկական փորձաքննական եզրակացությամբ ու նշանակված դատաբժշկական համալիր փորձաքննությամբ, որը մինչ այժ ավարտված չէ, արդյունքները դեռևս չկան:
«Նախաքննության մարմինը ջանասիրություն չի ցուցաբերում այս գործը լիարժեք քննելու հարցում: Եթե գործն արդեն 2 տարի  քննում են ու ոչինչ չեն արել, սպասում են փորձագետի եզրակացությանը, որ նոր քննություն սկսեն, ոչ մի արդյունավետություն չի կարող լինել։ Փորձաքննությունը պայմանավորված չէ քննչական գործողություններով», - պնդում է փաստաբան Արայիկ Զալյանը:
Քննություն իրականացնող մարմնի անաչառության մասին նրա բազմաթիվ բացարկները, բողոքներն ու անվստահությունը, ըստ ՀՔԱՎ-ի, շարունակաբար մերժվել ու անտեսվել են:
Զալյանը՝ արձագանքելով պետության անգործությանը, գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ պետության կողմից Եթարյանի որդու կյանքի իրավունքի երաշխավորման պարտավորությունը չկատարելու հիմքով: Ըստ նրա՝ խախտվել են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված մի շարք իրավունքներ:
Պետությունը, մասնավորապես, խախտել է իր պոզիտիվ պարտավորությունը՝ սահմանված Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով (կյանի իրավունքը), որով երաշխավորվում է, որ  պաշտոնատար անձինք և պետական մարմինները պետք է քայլեր ձեռնարկեն անձանց կյանքն ու առողջությունը պաշտպանելու ուղղությամբ՝ անկախ նրանից, թե ում կողմից է եղել դրանց հանդեպ ոտնձգությունը:
Իր գանգատում Զալյանն անդրադարձել է նաև նրան, որ պետությունը՝ խախտելով Կոնվենցիայով սահմանված դատավարական իրավունքը, այդպես էլ չի իրականացրել  Ծատինյանի մահվան հանգամանքների ամբողջական քննություն: Հարցերին՝ ինչ հանգամանքներում է պետության հսկողության տակ հայտնված անձի մոտ հայտնվել թմրանյութը և ինչու բուժհաստատությունը՝ տեղյակ լինելով, որ պացիենետը թմրանյութ է կուլ տվել, չի տրամադրել պատշաճ բուժօգնություն, մինչ օրս պատշաճ պատասխաններ և բացատրություններ չեն տրվել:  Ավելին՝ հարուցված քրեական գործի մասին տուժողի հարազատներն իմացել են  փաստաբան Արայիկ Զալյանի՝ Գլխավոր դատախազին դիմելուց հետո միայն:
«Արդյունքում՝ պետությունը չի կարողացել ապահովել Էդգար Ծատինյանի կյանքի բավարար ու ողջամիտ պաշտպանությունը, ինչն ամրագրված էր Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով»,- գանգատը եզրափակել է փաստաբանը:

ECHR to Hear Torture Case Conducted by Post-Revolutionary Police
On April 8, 2019, Edgar Tsatinyan, aged 37, died as a result of torture by the post-revolutionary police officers in Armenia, compounded by not receiving adequate medical care at "Armenia" hospital. Tsatinyan's lawyers claim that investigation over his death is stuck, their motions are repeatedly put on hold and up until now the circumstances of his death are not investigated. Representatives of Edgar Tsatinyan's legal successors have submitted a complaint to the European Court for Human Rights claiming that his rights to life and justice have been violated.
In April 2019, Edgar Tsatinyan was detained by Nor Nork police officers with a suspicion of murder. Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor (HCAV) human rights organization and Edgar's relatives claim that during the interrogation, Tsatinyan was severely beaten by the police officers, was threatened to confess to the crime, otherwise they would "drop crystal into his pocket" and "lock him up" for good for narco circulation. Tsatinyan simply swallowed the 3-gram narcotic drug in a plastic bag at the police station, after which he was taken to "St Gregory Illuminator" hospital, which refused to admit him and then to "Armenia" hospital. After hours of not receiving proper medical assistance, Tsatinyan died at the hospital.
On April 17, 2019, a criminal case opened at the Special Investigative Service of Armenia over Tsatinyan's torture. A second criminal case opened at the Investigative Committee against the hospital.
HCAV lawyer Arayik Zalyan, representative of Tsatinyan's legal successor, immediately applied to the Prosecutor General's office with a request to provide the full case documentation of the medical institution's failure and transfer it to the Special Investigative Committee to merge with the case investigated over torture. This request was, however, rejected.
Over the criminal investigation for improper medical assistance to Tsatinyan, up until now nobody has been charged with an offence. In the course of the one-year investigation, only forensic examination has been conducted, which, by the way, is not even complete and the results are not ready. "The pretrial investigative body is not making an effort to fully investigate the case. We're entering the second year, however they are still investigating and have done nothing, they are waiting for the conclusion of the experts, in order to continue the investigation. However one is not a necessary precondition for the other," claims lawyer Zalyan.
The numerous objections, complaints and expression of mistrust towards the impartiality of the investigative body have been repeatedly rejected and ignored.
In response to state inaction, Zalyan lodged a complaint with the European Court for Human Rights, claiming that the state failed carrying out its obligation of safeguarding Tsatiryan's right to life (Article 2, Right to Live, safeguarded by state officials and bodies). He also claimed that Tsatiryan's several rights enshrined in the European Human Rights Convention were violated.
Zalyan also claimed that the state did not conduct a full investigation of the circumstances of Tsatiryan's death. Questions on how narcotic drugs were found with Tsatiryan when such substances were not found at the moment of his detention when he was being searched, as well as why the medication institution did not immediately intervene being aware that Tsatiryan swallowed narcotic drugs in a plastic bag, have not been properly investigated and explained. Tsatiryan's relatives were not even informed of the criminal files opened in relation to failure to provide medical assistance. "In the end, the state failed to ensure Edgar Tsatiryan's life's protection, as is required by Article 2 of the Convention," claims Tsatiryan's successor's lawyer.