Դպրոցը դպրոց չէ, այլ վարժական կենտրոն. Մկրտչյան
Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսին նման պնդումներով հանդես եկավ «Զանգակ-97» հրատարակչության տնօրեն Սոկրատ Մկրտչյանը` խոսելով այսօրվա դպրոցին մատակարարվող դասագրքերի մասին: Այն, որ շատերը բողոքում են դասագրքերի բարդ և անըմբռնելի լինելուց, Սոկրատ Մկրտչյանը բացատրեց մեր հասարակության մեջ ընդունված չափորոշիչներով.
«Մեր ծնողները ցանականում են, որ բոլոր երեխաները գերազանց սովորեն դպրոցում, իսկ դասագրքերը, քանի որ նախատեսված են եռաչափ ուսուցման համար, համապատասխան մակարդակի գիտելիքներ ունեցող աշակերտին կարող են տալ իր մակարդակի գիտելիք»:
Սոկրատ Մկրտչյանը նաև հավելեց, որ իրենք ամեն շաբաթ ուսուցիչների համար դասընթացներ են կազմակերպելու, որպեսզի նրանք ծանոթանան նոր լույս տեսնող դասագրքերին և հետագայում կարողանան համապատասխան մեթոդներ կիրառել ուսուցումը կազմակերպելու համար:
Ի պատասխան Epress.am-ի հարցին, թե ինչով է պայմանավորված այն փաստը, որ, ունենալով չափորոշիչներին համապատասխանող դասագրքեր և վերապատրաստված ուսուցիչներ, աշակերտները բուհ ընդունվելու համար դիմում է կրկնուսույցներին, Սոկրատ Մկրտչյանը նշեց, որ խնդիրը կայանաում է նրանում, որ մեր դպրոցները, կարծես, առաջին դասարանից աշակերտներին պատրաստում են քննությունների:
«Թողած իրենց բուն նպատակը` աշակերտներին գիտելիք հաղորդելը, դպրոցը դարձրել ենք վարժական կենտրոն»,- ասաց Սոկրատ Մկրտչյանը:

School textbooks correspond to criteria and three-dimensional learning is applied in schools, said Zangak-97 Publishing House President Sokrat Mkrtchyan at a press conference today, speaking about textbooks in today's schools. That many complain that the textbooks are complex and incomprehensible, the publicist said:
"Our parents want that all children to study well in school, and textbooks, since they're planned for three-dimensional learning, can provide a level of knowledge to the student who has that corresponding level of knowledge."
Mkrtchyan added that they'll be organizing courses for teachers every week, so that educators can become familiar with newly published textbooks and prepare corresponding curricula in the near future.
Asked by Epress.am why, by having textbooks that correspond to criteria and trained teachers, students turn to tutors to get accepted into university, Mkrtchyan said that schools in Armenia prepare students from the very first grade for examinations.
"Having left their original purpose (to pass on knowledge to students), schools have been turned into training centers," said Mkrtchyan.