Հոկտեմբերի 4-14-ը Լեռնային Ղարաբաղում կիրականացվի ԵԱՀԿ առաքելություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի շրջանակներում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ հանդիպումներից հետո հանդես են եկել պաշտոնական հայտարարությամբ:
Ինչպես հաղորդում է ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքը, ՄԽ համանախագահները Էդվարդ Նալբանդյանին և Էլմար Մամեդյարովին տեղեկացրել են Դաշտային գնահատման առաքելության շուրջ տարվող նախապատրաստական աշխատանքների մասին: Առաքելությունն իրականացվելու է հոկտեմբերի 4-14-ը Լեռնային Ղարաբաղի հարակից տարածքներում:
Համանախագահները դիմել են ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի փորձագետներին` առաքելությանը մասնակցելու հրավերով:
Համանախագահները նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարներին են ներկայացրել առաջիկա ամիսների իրենց աշխատանքային ծրագիրը, այդ թվում` Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները:

OSCE to Conduct Mission in Nagorno-Karabakh from Oct. 4–14
After meeting with the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan in New York on the sidelines of the 65th session of the UN Generaly Assembly, the OSCE Minsk Group Co-Chairs issued the following official statement:
"The OSCE Minsk Group Co-Chairs held separate meetings on September 23 in New York on the margins of the UN General Assembly session with the Minister of Foreign Affairs of Armenia, Edward Nalbandian, and of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov. The OSCE Personal Representative of the Chairman-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk, attended both discussions.
”The Co-Chairs informed both Ministers about the preparations for their upcoming Field Assessment Mission. The Co-Chairs will conduct the Mission from October 4-14, 2010, in the territories around Nagorno-Karabakh.
”Following on their preliminary contacts with UN officials in Geneva and New York, the Co-Chairs formally invited UNDP and UNHCR experts to participate in the Mission.
”In addition, the Co-Chairs confirmed to the Ministers their working plan for the following months, including preparations for the OSCE Summit in Astana."