Վաշաձեն չգիտի` ինչ է Ջավախքը և վիրահայերի կրթական խնդիրները
«Ես չգիտեմ, թե ինչ խնդիրների մասին եք դուք խոսում, որովհետև չեմ սիրում, երբ ասում են. “Վերջին շրջանում խնդիրներ կան Ջավախքում”», այսօր Երևանում հայտարարել է Վրաստանի ԱԳ ղեկավար Գրիգոլ Վաշաձեն` պատասխանելով Տարածաշրջանային լեզուների կոնվենցիան չվավերացնելու և Ջավախքում վերջին շրջանում առկա կրթական և լեզվական խնդիրների մասին լրագրողի հարցին:
«Առաջին հերթին, ես չգիտեմ, թե ինչ է Ջավախքը, նման վայր աշխարհագրական քարտեզի վրա չկա, համենայնդեպս Վրաստանում», - բավական նյարդային ձայնով ասել է Վաշաձեն` նկատի ունենալով, որ վրացերեն այդ տարածաշրջանի անունը հնչում է «Ջավախեթիա»:
«Երկրորդը` երբ մենք խոսում ենք, այսպես կոչված, կրթական խնդիրների մասին, ես ցանկանում Ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ 103 հայկական դպրոց է վերանորոգվել Վրաստանի կառավարության ծրագրով, և դրանք վերանորոգվել են նույն տարածքում գտնվող վրացական դպրոցներից շատ առաջ», - հայտարարել է Վաշաձեն` հավելելով, որ բոլոր հայկական դպրոցները հագեցվել են համակարգիչներով:
ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ հայկական դպրոցների ուսուցիչների վերապատրաստումն իրականացվել է Հայաստանի և Վրաստանի կրթության նախարարությունների համատեղ ջանքերով:
«Ես շատ զգացված եմ, որ Վրաստանի կրթության նախարարությունը շնորհակալական նամակ է ստացել Հայաստանի կրթության նախարարությունից», - ասել է Վաշաձեն:
Նա հիշեցրել է նաև Վրաստանի կառավարության մեկ այլ հատուկ ծրագրի մասին, համաձայն որի Վրաստանում հայերը հնարավորություն ունեն բուհերում հիմնական առարկայի քննությունը հանձնել հայերեն լեզվով և հետո ֆինանսավորում ստանան կառավարության կողմից` մեկ տարի վրացերենի դասընթացներ անցնելու նպատակով:

"I don't know what kind of problems you are referring to because I don't like when something is described 'recently there were problems in Javakhq'," said Georgian Minister of Foreign Affairs Grigol Vashadze in Yerevan today, responding to a question by a journalist concerning Georgia not ratifying the European Charter for Regional and Minority Languages and the recent educational and language issues in Javakhq.
"First of all, I don't know what is Javakhq, there is no such a place on a geographical map — even less so in Georgia," continued the Georgian FM. The region in Georgia which Armenians refer to as "Javakhq" is known as "Javakheti" in Georgian.
"Second, when we're speaking about educational problems, so-called educational problems, I would like to draw your kind attention that 103 Armenian schools were repaired in the special state program. And they were repaired well ahead of the Georgian schools of the same region," said Vashadze, adding that the Armenian schools have received computers.
Continuing, he said that "the re-qualification of teachers of the Armenian schools were conducted together by the Ministry of Education for Georgia and Ministry of Education of Armenia. And I'm very pleased that our Ministry of Education got gratitude of their colleagues from Armenia."
Concluding his response to the journalist's question, Vashadze recalled a now fully implemented Georgian state program in which the country's ethnic minorities can pass university entrance exams in their native language:
"One more thing: every student of Georgia from Samtskhe-Javakheti, every citizen of Georgia of Armenian origin will be passing exams in our institutes and universities in Armenian... exam for basic knowledge will be in Armenian. After that, all students will be financed to have one year of extensive studies in Georgian, and after that, they will start learning their profession. Trust me, Georgia is paying good share of its educational budget to give all the possibilities and equal possibilities to our Armenian co-citizens, thank you."