Սյունիքում ուրանի հանքերի անխնա շահագործման դեմ ցույց կանցկացնեն
Վաղը Սյունիքի մարզում բողոքի ցույց է կազմակերպվելու ուրանի հանքերի շահագործման դեմ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին տեղեկացրել է «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող Տիգրան Խզմալյանը: Նա հավելել է, որ Երևանից նույնպես մի խումբ մարդիկ են գնալու սյունիքցիներին աջակցելու համար:
Տիգրան Խզմալյանը և դերասան, ռեժիսոր Երվանդ Մանարյանը նշել են, որ «չի կարելի թույլ տալ ուրանի շահագործումը նման ձևով իրականացնել»: Նրանց խոսքով` Սյունիքում ուրանի հանքերն անխնա շահագործվում են:
Նրանք անդրադարձել են նաև Սյունիքի մարզում ուրան հետազոտող մեքենայի այրման փաստին:
«10 օր առաջ Սյունիքի մարզում ուրան հետազոտող մեքենան կասկածելի պայմաններում այրվել է: Մեր տեղեկություններով` արդեն մարդիկ են հրավիրվում ոստիկանական բաժանմունք, և նրանցից փորձում են կեղծ ցուցմունքներ կորզել: Ասում էին` կայծակն է եղել պատճառը, հետո էլ պարզվեց, որ «կայծակ» մականունով մեկն է արել դա»,- ներկայացրել է Տիգրան Խզմալյանը:
«Ես եմ արել դա, այստեղից պուլտը սեղմել եմ, ու մեքենան այրվել է»,- կատակում Էր Երվանդ Մանարյանը:
Տիգրան Խզմալյանն էլ ասել է, որ քանի որ այդ «հանցագործությունը» Երվանդ Մանարյանը չէր կարող մենակ իրականացնել, ապա նրան է միացել նաև ինքը և «Սարդարապատ» շարժումը:
«Այդ իսկ պատճառով, մենք այսօրվանից ստորագրահավաք ենք սկսում` ի պաշտպանություն սյունիքցիների և ընդդեմ ուրանի հանքավայրերի նման շահագործման: Մենք թույլ չենք տա, որ նման բան տեղի ունենա»,- ասել է բանախոսը:

Demo Against Exploitation of Uranium Mines in Syunik Tomorrow
In Syunik marz (province) tomorrow, a demonstration is going to take place against the exploitation of uranium mines, said Sardarapat Movement member Tigran Khzmalyan, speaking to journalists today, adding that a group of Yerevan residents will be going to support Syunik residents tomorrow.
Khzmalyan and actor, filmmaker Yervand Manaryan said, "the exploitation of uranium in such a way cannot be allowed." According to the activists, uranium mines in Syunik are carelessly exploited.
"Ten days ago, a uranium exploration vehicle burned under suspicious circumstances in Syunik marz. We have learned that people are already being asked to go to police division and there are attempts to extract false testimonies from them. They were saying, the lighting was the reason, then it became clear that someone with the surname 'lighting' had done it," said Khzmalyan.
"I did it, I operated the remote control from here and the car blew up," said Manaryan jokingly.
Since Manaryan couldn't commit the "crime" alone, said Khzmalyan, so also he (Khzmalyan) and the Sardarapat Movement joined him.
"For this reason, we have begun a petition from today in support of Syunik resident and against such exploitation of uranium mines. We won't allow for such a thing to take place," he said.