Դավութօղլուն խոստանում է ուշադրության կենտրոնում պահել «սառեցված հակամարտությունները»
Թուրքիան` որպես Եվրախորհրդի նախարարների կոմիտեի գլխավոր քարտուղար, ուշադրության կենտրոնում է պահելու «Սառեցված հակամարտությունները»: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Եվրոխորհրդի գլխավոր քարտուղար Յագլանդ Թորբյորնի և Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Անտոնիո Միլոշոսկու հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Լրագրողի այն հարցին, թե ինչ ներդրում կարող է ունենալ Թուրքիան «սառեցված հակամարտությունների» լուծման հարցում, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, Դավութօղլուն պատասխանել է. «Որպես Կոմիտեի գործող գլխավոր քարտուղար` մենք, իհարկե, փորձելու ենք ուշադրության կենտրոնում պահել, այսպես կոչված, «սառեցված հակամարտությունները» : Բնականաբար, Եվրախորհրդի քաղաքականությունն ու գործունեությունն ուղղված կլինեն այդ հակամարտությունների լուծմանը»:
Հիշեցնենք, որ 2010թ. նոյեմբերի 10-ին Եվրախորհրդի քարտուղարությունը Մակեդոնիայից անցել է Թուրքիային: Թուրքիան ղեկավարելու է կազմակերպությունը 6 ամիս` մինչև 2011թ. մայիսի 11-ը:

Глава МИД Турции обещает держать в центре внимания «замороженные конфликты»
Турция, как председатель Комитета министров Совета Европы, будет держать в центре внимания "замороженные конфликты". Об этом сказал министр иностранных дел Турции Ахмед Давутоглу на совместной пресс-конференции с Генсеком Совета Европы Ягландом Торбьерном и главой МИД Македонии Антонио Милошоски.
"В качестве действующего председателя Комитета министров Совета Европы мы, конечно же, будем держать в центре внимания так называемые "замороженные конфликты". Естественно, политика и деятельность СЕ будут охватывать эти конфликты", - сказал Давутоглу, отвечая на вопрос журналиста, о том, какой вклад Турция может внести в разрешение "замороженных конфликтов", в том числе нагорно-карабахского, в период своего председательства в Комитете министров СЕ.
Отметим, что 10 ноября председательство в Комитете министров Совета Европы перешло от Македонии к Турции. Турция будет руководить организацией шесть месяцев - до 11 мая 2011 года.