Դավութօղլուն խոստանում է ուշադրության կենտրոնում պահել «սառեցված հակամարտությունները»
Թուրքիան` որպես Եվրախորհրդի նախարարների կոմիտեի գլխավոր քարտուղար, ուշադրության կենտրոնում է պահելու «Սառեցված հակամարտությունները»: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Եվրոխորհրդի գլխավոր քարտուղար Յագլանդ Թորբյորնի և Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Անտոնիո Միլոշոսկու հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Լրագրողի այն հարցին, թե ինչ ներդրում կարող է ունենալ Թուրքիան «սառեցված հակամարտությունների» լուծման հարցում, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, Դավութօղլուն պատասխանել է. «Որպես Կոմիտեի գործող գլխավոր քարտուղար` մենք, իհարկե, փորձելու ենք ուշադրության կենտրոնում պահել, այսպես կոչված, «սառեցված հակամարտությունները» : Բնականաբար, Եվրախորհրդի քաղաքականությունն ու գործունեությունն ուղղված կլինեն այդ հակամարտությունների լուծմանը»:
Հիշեցնենք, որ 2010թ. նոյեմբերի 10-ին Եվրախորհրդի քարտուղարությունը Մակեդոնիայից անցել է Թուրքիային: Թուրքիան ղեկավարելու է կազմակերպությունը 6 ամիս` մինչև 2011թ. մայիսի 11-ը:

Turkey to Keep An Eye on 'Frozen Conflicts': Davutoglu
As chair country of the Committee of Ministers of the Council of Europe, Turkey will keep its attention on "frozen conflicts," said Turkey's Foreign Minister Ahmet Davutoglu on Wednesday at a joint press conference with Council of Europe (CoE) Secretary General Thorbjørn Jagland and Macedonia's Foreign Minister Antonio Milošoski, reports Baku-based Trend News Agency.
"As the current chair country of the Committee of Ministers of the Council of Europe, certainly we will keep the focus on so-called 'frozen conflicts.' Naturally, policies and activities of the CoE will cover these conflicts," Davutoglu said, responding to a reporter's question about what contribution Turkey can make to the resolution of frozen conflicts, including Nagorno-Karabakh, during the country's chair of the Committee of Ministers.
Note that on Nov. 10, the Chairmanship of the Committee of Ministers for six months (until May 11, 2011) was passed to Turkey from Macedonia.