ԱՄՆ դեսպանատունը պատրաստ է բանակցել ադրբեջանական ֆիլմերի ցուցադրության համար
Երբ Հայաստանում ԱՄՆ Դեսպանատունը որևէ նախագիծ իրականացնելու համար դրամաշնորհ է տրամադրում, ապա դրամաշնորհ ստացողը պատասխանատու է ծրագրի իրականացման համար: Պատասխանելով Epress.am-ի հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ դեսպանատունը պատրաստվում է որևէ կերպ միջամտել ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոնի անցկացման գործընթացին, որն արդեն մի քանի անգամ հետաձգվել է, իրավիճակն այսպես է ներկայացրել դեսպանատան մամուլի խոսնակ Քերըն Ռոբլին:
Միևնույն ժամանակ, Ռոբլին նշել է, որ երբ դրամաշնորհ ստացողը խնդիրների առջև է կանգնում` խոսքի ազատության և ազատ հավաք կազմակերպելու իրավունքները կյանքի կոչելիս, ապա ԱՄՆ դեսպանատունը կարող է նրա անունից բանակցել պաշտոնական կառույցների հետ:
«Այս դեպքում հենց այդպես էլ արել ենք և շարունակելու ենք նույն կերպ վարվել այն դեպքերում, երբ խոսքի ազատությունը և ազատորեն հավաք անցկացնելու իրավունքները ոտնահարվում են: Մենք հասկանում ենք, որ հայերից շատերը կարող են չհամաձայնել նման փառատոնի անցկանցման փաստի հետ: Նրանք կարող են ընտրություն կատարել և չմասնակցել փառատոնին: Հույս ունեինք, որ նրանք, ովքեր այս ֆիլմերի ցուցադրումը վիճարկելի էին համարում, զսպվածություն կցուցաբերեին իրենց կարծիքն արտահայտելիս և կհարգեին կազմակերպիչների կարծիքը:
Ցավոք սրտի, կազմակերպիչները սուր քննադատության են ենթարկվել, և անգամ հատուկ արշավ էր կազմակերպվել այդ ամենը կանխելու նպատակով: Ցավում ենք դրա համար », - ասել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան ներկայացուցիչը:

Azerbaijani Film Festival in Yerevan: US Embassy Will Continue to Advocate for Free Speech
“When the Embassy provides a grant for a project, the recipient of the grant is responsible for the project’s implementation," said US Embassy in Armenia Public Affairs Officer Karen Robblee when asked by Epress.am for clarification in the embassy's role and whether the embassy, as a sponsor, is preparing to intervene in the process of holding an Azerbaijani film festival, which has been postponed on numerous occasions, in Yerevan.
"However, when a grantee finds its right to freely assemble or its right to free speech infringed upon, we may advocate on behalf of the grantee with the authorities," continued Robblee.
"We have done so in this case, as we have done and will continue to do in other cases where the rights to free assembly and free speech are infringed. We understand that many Armenians may not agree with the notion of such a festival. They, of course, can choose not to attend. But we would hope that those who find the presentation of these films objectionable would restrict themselves to peacefully expressing their opinions, while respecting the right of the festival organizers to express theirs. Unfortunately in this case, the organizers have been subjected to intimidation, and an apparent organized campaign to deprive them of a venue. We find that regrettable, and have made that known," she concluded.