Ադրբեջանը վիսկի է արտադրելու
Կովկասի տարածքում Ադրբեջանն առաջին պետությունն է, որ սկսում է վիսկի արտադրել, գրում է Fineko/abc.az-ը: Товуз-Балтия ընկերության գլխավոր տնօրեն Նայիգ Մամեդհասանովի խոսքով` վիսկիի արտադրությունը սկսելը շոտլանդական կողմի նախաձեռնությունն է:
«Մինչ ընթացիկ տարվա ավարտը 15 հազար շիշ խմիչք է արտադրվելու, իսկ հետագա արտադրությունը կախված կլինի շուկայի արձագանքից: Միաժամանակ գերմանական արտադրողներն արդեն իսկ հետաքրքրված են մեր վիսկիով: Նրանց խոսքով`իրենց մոտ արդեն իսկ վիսկիի հնդկական արտադրության պահանջարկ կա»,-ասել է Մամեդհասանովը:
Այժմ Товуз-Балтия ընկերությունն ադրբեջանական շուկայում իրացնում է իր արտադրանքի 20%-ը: 80%-ը արտահանում են ԱՊՀ և Եվրամիության երկրներ:

Azerbaijan to Begin Producing Whiskey
In the Caucasus region, Azerbaijan is the first country to begin producing whiskey, reports Fineko/abc.az. According to Tovuz-Baltiya General Director Naig Mammadhasanov, it was the Scots’ idea.
“Until the end of the year, 15,000 bottles will be produced, while future production will depend on the market reaction. At the same time, German producers are already interested in our whiskey. According to them, they even have a demand for Indian production of whiskey,” he said.
Currently. only 20% of Tovuz-Baltiya’s products are available in the Azerbaijani market, while 80% is exported to CIS and EU countries.