«Առավոտ». Հայաստանը ԵԽԽՎ-ում նոր համազեկուցող ունեցավ
Երեկ Փարիզում գումարվել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստը, որի օրակարգում 7-րդ հարցը Հայաստանի հարցով նոր համազեկուցողի ընտրությունն էր` Գորան Լինդբլադի փոխարեն:
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը երեկ նիստից հետո պատասխանելով «Առավոտի» հարցերին` ասաց, որ նոր համազեկուցող Ակսել Ֆիշերն ազգությամբ գերմանացի է: Նոր համազեկուցողի հետ հայաստանյան պատվիրակության շփումը երեկ շատ կարճ է եղել: «Ես ընդամենը շնորհավորեցի նրան», - ասաց Դավիթ Հարությունյանը:
Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստում հայաստանյան խորհրդարանական ընդդիմությունը ներկայացնող պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը ընդդիմության անունից խնդրել է, որ իրենց ներկայացրած «Ընտրական օրենսգրքի» նախագիծը ևս ուղարկվի Վենետիկի հանձնաժողով` մոնիտորինգի հանձնաժողովի անունից: Որոշվեց, որ կուղարկվի:

The Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), during its meeting in Paris yesterday, discussed the 7th item on its agenda: replacing chair of the PACE Swedish delegation, co-rapporteur Göran Lindblad, reports local daily Aravot ("Morning").
Head of the Armenian delegation to PACE Davit Harutyunyan, responding to a question by Aravot after yesterday's meeting, said the new co-rapporteur Axel Fischer is German and the Armenian delegation's contact with Fischer yesterday was very brief. "I simply congratulated him," said Harutyunyan.
During the meeting of the Monitoring Committee (also known as the Committee on Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe), Armen Rustamyan, representing the opposition in Armenia's parliament, asked, on behalf of the opposition, that the bill on the Electoral Code which they put forth to be sent again to the Venice Commission, on behalf of the Monitoring Committee. It was agreed to re-send the bill.