«Առավոտ». Հայաստանը ԵԽԽՎ-ում նոր համազեկուցող ունեցավ
Երեկ Փարիզում գումարվել է ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստը, որի օրակարգում 7-րդ հարցը Հայաստանի հարցով նոր համազեկուցողի ընտրությունն էր` Գորան Լինդբլադի փոխարեն:
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը երեկ նիստից հետո պատասխանելով «Առավոտի» հարցերին` ասաց, որ նոր համազեկուցող Ակսել Ֆիշերն ազգությամբ գերմանացի է: Նոր համազեկուցողի հետ հայաստանյան պատվիրակության շփումը երեկ շատ կարճ է եղել: «Ես ընդամենը շնորհավորեցի նրան», - ասաց Դավիթ Հարությունյանը:
Մոնիտորինգի հանձնաժողովի նիստում հայաստանյան խորհրդարանական ընդդիմությունը ներկայացնող պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը ընդդիմության անունից խնդրել է, որ իրենց ներկայացրած «Ընտրական օրենսգրքի» նախագիծը ևս ուղարկվի Վենետիկի հանձնաժողով` մոնիտորինգի հանձնաժողովի անունից: Որոշվեց, որ կուղարկվի:

«Аравот». У Армении появился новый содокладчик в ПАСЕ
10 декабря в Париже состоялось заседание Мониторинговой комиссии ПАСЕ. На повестеке заседания 7-м вопросом были выборы нового содокладчика по Армении на место Горана Линдблада.
Руководитель армянской делегации в ПАСЕ, член правящей РПА Давид Арутюнян накануне вечером после заседания, отвечая на вопросы «Аравот», заявил, что новым содокладчиком избран немец Аксел Фишерн. Общение армянской делегации с новым содокладчиком было весьма коротким. «Я лишь поздравил его», - отметил Давид Арутюнян.
На заседании Мониторинговой комиссии в качестве парламентской оппозиции представлен член «Дашнакцутюн», депутат Армен Рустамян. От лица оппозиции он попросил, чтобы представленный ими проект «Избирательного законодательства» в Армении также было направлено в Венецианскую комиссию от имени Мониторинговой комиссии. Просьба была удовлетворена.