Հայաստանում ոտնահարվում են քաղաքական ազատությունները. Freedom House
Հայաստանում դավանանքի ազատությունը հիմնականում հարգված է, թեև Հայ Առաքելական եկեղեցին որոշակի արտոնություններ ունի, իսկ կրոնական  փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները երբեմն խտրականության խնդրի առջև են կանգնում: Այս մասին ասված է Freedom House միջազգային կազմակերպության «Ազատությունն աշխարհում 2010» զեկույցի` Հայաստանին վերաբերող հատվածում:
2009թ. վերջի դրությամբ 76 Եհովայի վկաներ եղել են բանտարկված, քանի որ հրաժարվել են ծառայել հայկական բանակում:
Ըստ զեկույցի` Հայաստանի կառավարությունը հիմնականում չի սահմանափակում ակադեմիական ազատությունները: Նշվում է, որ հանրակրթական դպրոցներում պարտադիր ուսուցանվում է Եկեղեցու պատմությունը, ինչպես նաև ցուցադրված են երկրի նախագահի և Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդի նկարները:
Ինչ վերաբերում է քաղաքական ազատություններին, ապա Freedom House-ը նշում է, որ Հայաստանի կառավարությունը սահմանափակում է հավաքներ անցկացնելու ազատությունը: 2009թ. ընթացքում քաղաքապետարանը հիմնականում մերժել է ընդդիմության` հավաքներ անցկացնելու մասին հայտերը: Իսկ հանրահավաքների օրերին դեպի քաղաք տանող ճանապարհներն արգելափակվում էին: Ոստիկանությունը շարունակում է բռնություն կիրառել հանրահավաքների մասնակիցների հանդեպ:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվում նաև Հայաստանի դատական համակարգին, որը, ըստ զեկուցի հեղինակների, գտնվում է գործադիր իշխանության ճնշման տակ և աչքի է ընկնում կաշառակերության դեպքերով: Ոստիկանությունն առանց ծանուցման ձերբակալություններ է իրականացնում, ձերբակալման կամ հարցաքննության ընթացքում դիմում ծեծի ու բռնության: Բանտերում իրավիճակը նույնպես խղճուկ է:
Երկրում փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները հազվադեպ են տեղյակ պահում խտրականության դեպքերի մասին, սակայն բողոքում են, որ հնարավորություն չունեն կրթություն ստանալ իրենց մայրենի լեզվով: Եզդիների համայնքի ներկայացուցիչները երբեմն հայտնել են ոստիկանության կամ տեղական իշխանություների կողմից խտրականության դրսևորման դեպքերի մասին:

Home / Armenia / Armenian Government Imposes Restrictions on Freedom of Assembly: Freedom House Report
Armenian Government Imposes Restrictions on Freedom of Assembly: Freedom House Report
Freedom of religion is generally respected, though the dominant Armenian Apostolic Church enjoys certain exclusive privileges, and members of minority faiths sometimes face societal discrimination, reads the Armenia country profile in the 2010 Freedom in the World report published by US-based watchdog Freedom House.
Further, the report adds, at the end of 2009, there were 76 Jehovah’s Witnesses serving prison terms for refusing to participate in either military service or the military-administered alternative service for conscientious objectors.
The government generally does not restrict academic freedom. Public schools are required to display portraits of the president and the head of the Armenian Apostolic Church, and to teach the Church’s history.
According to the 2010 report, in the aftermath of the violence following the 2008 presidential election, the Armenian government imposed restrictions on freedom of assembly. The majority of opposition requests to hold demonstrations in 2009 were rejected, and the authorities allegedly restricted road access to the capital ahead of planned opposition rallies. Police also reportedly continued to use force to disperse some opposition gatherings.
Further, Armenia’s judicial branch is subject to political pressure from the executive branch and suffers from considerable corruption. Police make arbitrary arrests without warrants, beat detainees during arrest and interrogation, and use torture to extract confessions. Prison conditions in Armenia are poor, and threats to prisoner health are significant.
Although members of the country’s tiny ethnic minority population rarely report cases of overt discrimination, they have complained about difficulties in receiving education in their native languages. Members of the Yezidi community have sometimes reported discrimination by police and local authorities.
In conclusion, the latest Freedom House report on “Freedom in the World,” giving Armenia a political rights score of 6 and a civil liberties score of 4, determined Armenia to be “partly free.”
Freedom House, partly funded by the US government (through USAID and the State Department), is an independent watchdog organization that supports democratic change, monitors the status of freedom around the world, and advocates for democracy and human rights.