Հայաստանում ոտնահարվում են քաղաքական ազատությունները. Freedom House
Հայաստանում դավանանքի ազատությունը հիմնականում հարգված է, թեև Հայ Առաքելական եկեղեցին որոշակի արտոնություններ ունի, իսկ կրոնական  փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները երբեմն խտրականության խնդրի առջև են կանգնում: Այս մասին ասված է Freedom House միջազգային կազմակերպության «Ազատությունն աշխարհում 2010» զեկույցի` Հայաստանին վերաբերող հատվածում:
2009թ. վերջի դրությամբ 76 Եհովայի վկաներ եղել են բանտարկված, քանի որ հրաժարվել են ծառայել հայկական բանակում:
Ըստ զեկույցի` Հայաստանի կառավարությունը հիմնականում չի սահմանափակում ակադեմիական ազատությունները: Նշվում է, որ հանրակրթական դպրոցներում պարտադիր ուսուցանվում է Եկեղեցու պատմությունը, ինչպես նաև ցուցադրված են երկրի նախագահի և Հայ Առաքելական եկեղեցու առաջնորդի նկարները:
Ինչ վերաբերում է քաղաքական ազատություններին, ապա Freedom House-ը նշում է, որ Հայաստանի կառավարությունը սահմանափակում է հավաքներ անցկացնելու ազատությունը: 2009թ. ընթացքում քաղաքապետարանը հիմնականում մերժել է ընդդիմության` հավաքներ անցկացնելու մասին հայտերը: Իսկ հանրահավաքների օրերին դեպի քաղաք տանող ճանապարհներն արգելափակվում էին: Ոստիկանությունը շարունակում է բռնություն կիրառել հանրահավաքների մասնակիցների հանդեպ:
Զեկույցում անդրադարձ է կատարվում նաև Հայաստանի դատական համակարգին, որը, ըստ զեկուցի հեղինակների, գտնվում է գործադիր իշխանության ճնշման տակ և աչքի է ընկնում կաշառակերության դեպքերով: Ոստիկանությունն առանց ծանուցման ձերբակալություններ է իրականացնում, ձերբակալման կամ հարցաքննության ընթացքում դիմում ծեծի ու բռնության: Բանտերում իրավիճակը նույնպես խղճուկ է:
Երկրում փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները հազվադեպ են տեղյակ պահում խտրականության դեպքերի մասին, սակայն բողոքում են, որ հնարավորություն չունեն կրթություն ստանալ իրենց մայրենի լեզվով: Եզդիների համայնքի ներկայացուցիչները երբեմն հայտնել են ոստիկանության կամ տեղական իշխանություների կողմից խտրականության դրսևորման դեպքերի մասին:

Власти Армении ограничивают политическую свободу – доклад
В Армении, в основном, право на вероисповедание уважается, несмотря на то, что Армянская Апостольская Церковь имеет некоторые привилегии, а представители религиозных меньшинств иногда сталкичаются с дискриминацией. Об этом говорится в статье об Армении из доклада «Свобода в Мире 2010» мнеждународной организации Freedom House.
На момент конца 2009 года 76 свидетелей Иеговы находились в тюрьмах, так как отказывались служить в армянской армии.
Согласно данным доклада, правительство Армении в основном не ограничивает академические свободы. Отмечается, что в общеобразовательных школах в обязательном порядке преподают историю Церкви, а также в школьных помещениях вывешены портреты президента Армении и лидера ААЦ.
Что касается политической свободы, то Freedom House отмечает, что армянское правительство ограничивает право на проведение митингов. В течение 2009 года мэрия Еревана в основном отклоняла заявки оппозиции на проведение митингов, а в день проведения мероприятий блокировались дороги, ведущие в столицу.
Сотрудники полиции продолжают применять насилие по отношению к участникам митингов.
В докладе также говорится о системе судопроизводства в Армении, которая, согласно авторам доклада, находится под давлением исполнительной власти. Полицейские без повесток проводят аресты, на допросах применяются пытки и побои. В тюрьмах ситуация также неутешительна.
В Армении представители меньшинств редко сообщают о случаях дискриминации, однако жалуются, что лишены возможности получить образование на родном языке. Представители езидской общины изредка сообщали о случаях насилия и дискриминации со стороны полиции или местных властей.