Լեհաստանը Ղարաբաղի հարցում «հոտառություն» չունի
Վերջերս Լեռնային Ղարաբաղ այցելած և արդյունքում Ադրբեջանում «պերսոնա նոն գրատա» հայտարարված Եվրոպական Խորհրդարանի լեհաստանցի պատգամավոր Թոմաշ Պորեմբան գտնում է, որ զեկուցման լիարժեքության համար նրան անհրաժեշտ էր Ստեփանակերտ այցելել:
«Որպես Եվրոպական Խորհրդարանի զեկուցող` ես պետք է զեկույց գրեմ Հայաստանի վերաբերյալ: Առանց Ղարաբաղ այցելելու զեկույցս օբյեկտիվ չէր ստացվի: Հուսով եմ, որ ինձ կհաջողվի հանդիպել նաև Ադրբեջանի իշխանությունների հետ` նրանց տեսակետներին ծանոթանալու համար»,- Rzeczpospolita պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է պատգամավորը: Նա նաև նշել է, որ իր այցելությունը ոչ պաշտոնական բնույթ էր կրում, հաղորդում է Regnum-ը:
Ադրբեջանի իշխանություններին հանգստացնելու համար Բաքվում Լեհաստանի դեսպանատունը հայտարարությամբ է հանդես եկել, որում նշել է, որ, միջազգային իրավունքի համաձայան, Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի անբաժանելի մասն է համարվում»: Ղարաբաղի ԱԳ նախարարը, ի պատասխան այս հայտարարության, բողոք է արտահայտել վերոնշյալ կարծիքի վերաբերյալ:
Փորձագետ Ադամ Բալցերը նշում է, որ այն բոլոր երկրները, որոնք հարաբերություններ ունեն Ադրբեջանի հետ, ընդունում են դրա տարածքային ամբողջականությունը: «Սակայն տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ վեճերում լեհական կողմին քաղաքական հոտառություն է պակասում»,- նշել է նա:
«Մեր պաշտոնյաները պետք է սովորեն հակամարտող կողմերից որևէ մեկին պաշտպանելու մեղադրանքների համար առիթ չստեղծել: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայքարում մենք կարող էինք հաջող միջնորդի դեր ստանձնել, քանի որ երկու կողմերի հետ էլ լավ հարաբերություններ ունենք: Դա այնքան էլ հաճախ հանդիպող երևույթ չէ: Չի կարելի փչացնել դրանք»,- հայտարարել է փորձագետը:

When it Comes to Karabakh, Poland Has No 'Sense of Smell'
Polish Member of European Parliament (MEP) Tomasz Poreba, who recently visited the de-facto Nagorno-Karabakh Republic and has since been deemed a persona non grata in Azerbaijan, found that in order for his report on Armenia to be complete, he had to visit the capital of Karabakh, Stepanakert.
"As a rapporteur for the European Parliament, I have to write a report on Armenia. It would not have been objective without my visiting Karabakh. I hope that I will also be able to meet with Azerbaijani authorities in order to familiarize myself with their point of view," he said in an interview with the newspaper Rzeczpospolita, stressing that his visit was unofficial, reports Regnum news agency.
In order to reassure Azerbaijani officials, the Polish Embassy in Baku issued a statement in which it said that "under international law, Nagorno-Karabakh is an inseparable part of Azerbaijan." Karabakh's acting foreign ministry, in turn, protested the statement.
Polish analyst Adam Baltser notes that all those countries that maintain relations with Azerbaijan recognize the country's territorial integrity. "But in the debates on territorial integrity, Poland's sense of smell was lacking," he said.
"Our officials should learn not to make room for allegations that they support either conflicting party. In the dispute between Azerbaijan and Armenia, we would better able take on the role of mediator, since we have good relations with both sides. It's not a phenomena that you come across frequently; it's not worth spoiling," he said.