Լեհաստանը Ղարաբաղի հարցում «հոտառություն» չունի
Վերջերս Լեռնային Ղարաբաղ այցելած և արդյունքում Ադրբեջանում «պերսոնա նոն գրատա» հայտարարված Եվրոպական Խորհրդարանի լեհաստանցի պատգամավոր Թոմաշ Պորեմբան գտնում է, որ զեկուցման լիարժեքության համար նրան անհրաժեշտ էր Ստեփանակերտ այցելել:
«Որպես Եվրոպական Խորհրդարանի զեկուցող` ես պետք է զեկույց գրեմ Հայաստանի վերաբերյալ: Առանց Ղարաբաղ այցելելու զեկույցս օբյեկտիվ չէր ստացվի: Հուսով եմ, որ ինձ կհաջողվի հանդիպել նաև Ադրբեջանի իշխանությունների հետ` նրանց տեսակետներին ծանոթանալու համար»,- Rzeczpospolita պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է պատգամավորը: Նա նաև նշել է, որ իր այցելությունը ոչ պաշտոնական բնույթ էր կրում, հաղորդում է Regnum-ը:
Ադրբեջանի իշխանություններին հանգստացնելու համար Բաքվում Լեհաստանի դեսպանատունը հայտարարությամբ է հանդես եկել, որում նշել է, որ, միջազգային իրավունքի համաձայան, Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի անբաժանելի մասն է համարվում»: Ղարաբաղի ԱԳ նախարարը, ի պատասխան այս հայտարարության, բողոք է արտահայտել վերոնշյալ կարծիքի վերաբերյալ:
Փորձագետ Ադամ Բալցերը նշում է, որ այն բոլոր երկրները, որոնք հարաբերություններ ունեն Ադրբեջանի հետ, ընդունում են դրա տարածքային ամբողջականությունը: «Սակայն տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ վեճերում լեհական կողմին քաղաքական հոտառություն է պակասում»,- նշել է նա:
«Մեր պաշտոնյաները պետք է սովորեն հակամարտող կողմերից որևէ մեկին պաշտպանելու մեղադրանքների համար առիթ չստեղծել: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայքարում մենք կարող էինք հաջող միջնորդի դեր ստանձնել, քանի որ երկու կողմերի հետ էլ լավ հարաբերություններ ունենք: Դա այնքան էլ հաճախ հանդիպող երևույթ չէ: Չի կարելի փչացնել դրանք»,- հայտարարել է փորձագետը:

Польше «не хватает нюха» в вопросе Карабаха
Польский евродепутат Томаш Поремба, посетивший недавно Нагорный Карабах и ставший из-за этого персоной нон грата в Азербайджане, считает, что для полноты доклада по Армении ему было необходимо отправиться в Степанакерт. «Как докладчик Европейского парламента я буду писать доклад по Армении. Он не был бы объективным без моего визита в Карабах. Надеюсь, что мне удастся также встретиться с властями Азербайджана, чтобы ознакомиться с их точкой зрения», - заявил он в интервью газете Rzeczpospolita. Он подчеркнул, что визит его носил неофициальный характер, передает ИА Regnum.
Для того, чтобы успокоить власти Азербайджана, посольство Польши в Баку выступило с заявлением, в котором отметило, что «согласно международному праву, Нагорный Карабах является неотъемлемой частью Азербайджана». МИД Карабаха в свою очередь  выступил с протестом в связи с указанным заявлением.
Эксперт Адам Балцер отмечает, что все страны, которые поддерживают отношения с Азербайджаном, признают его территориальную целостность. «Но Польше, в случае с территориальными спорами, не хватает нюха», - отметил он. Балцер напомнил, как в 2004 году польский монетный двор напечатал деньги для Приднестровья, что вызвало острую реакцию Украины и Молдавии.
«Наши чиновники должны научиться не создавать поводов для обвинений в том, что поддерживают одну из сторон. В споре Азербайджана и Армении мы могли бы лучше играть посредника, поскольку имеем хорошие отношения с обеими сторонами. Это не столь частое явление. Его не стоит портить», - заявил он.