Միջազգային կառույցները միացել են հայ բնապահպաններին` ընդդեմ Դելֆինարիումի
«Վայրի բնությունից կտրված են դելֆինները, մինչև 100 կիլոմետր է իրենց օրական լողալու չափը, սակայն հիշեցնեմ, որ Երևանի Դելֆինարիումի ավազանն ընդամենը 18 մետր է, 5 մետր խորություն, քլորաջուր է, և հայտնի չէ, թե որ լաբորատոր պայմաններում են դարձնում աղի ջուր, չկա իրենց համար առանձին ավազան, ընդամենը ատրակցիոնների համար նախատեսված ավազանն է, ու վերջ»,- Epress.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով նախորդ տարվա դեկտեմբերին Երևանում բացված Դելֆինարիումի խնդրին` ասել է «Էկոդար» հ/կ-ի նախագահ Հրայր Սավզյանը:
Նա նշել է, որ երբ հայկական բնապահպանական կազմակերպությունները համապատեղ նամակ են հղել ՀՀ նախագահին, ՄԻՊ պաշտպանին և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, «Վայրի Բնություն և կենդանիներ» ամերիկյան բնապահպանական կազմակերպությունն տարածել է այն, և ամերիկյան ու եվրոպական մոտ 50 բնապահպանական կազմակերպություններ միացել են այդ նամակին: Մասնավորապես, աջակիցների թվում են` Կետազգիների պաշտպանության միջազգային կազմակերպության նախագահ Ուիլիամ Ու. Ռոսիթերը, «Ո´չ կետազգիների անազատությանը» կոալիցիայի նախագահ Աննելիս Սորգը, Սաքե Հեմմին «Էլսա» բնության պահպանությանն կազմակերպությունից (Ճապոնիա), Վանեսա ՄքՄեյնը` Կանադայի հումանիտար միությունից, Նաոմի Ա. Ռոուսը` Միջազգային հումանիտար միությունից և  այլն:
«Ի միջի այլոց, արդեն մեկ ամիս է` ոչ մի կառույցից պատասխան կամ արձագանք չենք ստացել»,- հավելել է բնապահպանը` նկատի ունենալով հայաստանյան ատյաններին ուղղված իրենց նամակը:
Էկոլոգիական-հասարակական դաշինքի համակարգող Սիլվա Ադամյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասել է, որ քանի որ որևէ արձագանք չկա Հայաստանի իշխանությունների կողմից, իրենք դատական հայց են պատրաստում Դելֆինարիումի դեմ:
«Այս պահին մենք ունենք իրավաբան, ով փաստեր է հավաքում, և շուտով կդիմենք դատարան: Որովհետև այնպիսի անօրեն գործունեություն, ինչպիսին է Դելֆինարումի կառուցումն է Երևանի տարածքում, և էսպիսի լռություն` դա աննախադեպ է: Էսպիսի լկտիության հասնող անտարբերությունն աննախադեպ է»,- հայտարարել է մեր զրուցակիցը:

Армянские экологи готовят судебный иск против ереванского дельфинария
«Дельфины оторваны от своей стихии, в день они должны плавать до 100 километров, а в ереванском дельфинарии всего лишь 18-метровый бассейн глубиной в 5 метров, вода хлорирована. Неизвестно, в каких лабораторных условиях воду превращают в морскую. Также нет отдельного бассейна для их отдыха», - в беседе с Epress.am заявил руководитель общественной организации «Экодар» Грайр Савзян, говоря об открытом в декабре прошлого года Ереванском дельфинарии.
Он отметил, что, как сообщила американская экологическая организация «Дикая Природа и животные», когда армянские экологи направили письмо президенту Армении, Омбудсмену и другим высокопоставленным должностным лицам, к нему присоединились около 50 экологических организаций. В частности, в числе сторонников президент Международной организации по защите семейства китовых Уилиам У. Руситер, президент коалиции «Нет неволе семейству китовых» Аннелис Сорг, Саке Хемми из организации по защите природы «Элса» (Япония), Ванесса МакМейн из канадского гуманитарного союза, Наоми А. Роус из Международного гуманитарного союза и другие.
«Кстати, вот уже месяц мы ждем ответа, но все структуры молчат», - добавил эколог.
Координатор общественно-экологического союза Сильва Адамян сообщила, что готовят судебный иск против дельфинария, так как они пока не получили ответа армянских властей.
«На данный момент наш юрист собирает факты, и очень скоро мы обратимся в суд, потому что строительство незаконного дельфинария и такое молчание – беспрецедентны. Беспрецедентно также равнодушие, граничащее с наглостью», - подытожила Адамян.