«Խղճի հետ հաշտ». նախարարը հերքում է Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության փաստը
Իրավական տեսանկյունից Հայաստանում նման տերմինոլոգիա չկա, դա կար Խորհրդային Միության ժամանակ, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը` պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանում կան քաղբանտարկյալներ: Epress.am-ը խնդրել է նախարարին հստակեցնել` կա՞ն արդյոք Հայաստանում քաղաքական հայացքների համար դատապարտված անձինք:
«Ոչ», - հայտարարել է Հրայր Թովմասյանը: Epress.am-ի թղթակցի դիտարկմանը, թե ըստ միջազգային կառույցների` Հայաստանում նման մարդիկ կան, նախարարը պատասխանել է.
«Ճիշտ եք ասում, կան քաղաքական կազմակերպությունների արձագանքներ, բայց իրավական կառույցներից նման արձագանք չի հնչել», - ասել է Թովմասյանը:
Հիշեցնենք, որ, մասնավորապես, 2008 թվականին ընդունված ԵԽԽՎ-ի 1609 բանաձևում նշված է, որ «ԵԽԽՎ-ն դատապարտում է բազմաթիվ անձանց, այդ թվում` ընդդիմության ավելի քան հարյուր համախոհների և խորհրդարանի երեք անդամների ձերբակալումը և շարունակվող կալանավորումն այնպիսի մեղադրանքների հիման վրա, որոնցից մի մասը առերևույթ արհեստական են և պայմանավորված քաղաքական շարժառիթներով: Սա նշանակում է իշխանությունների կողմից ընդդիմության փաստացի հետապնդում»:
Բանաձևում նաև պահանջ էր ներկայացված, որ «այն անձինք, ովքեր կալանավորվել են առերևույթ արհեստական և քաղաքական շարժառիթներ ունեցող մեղադրանքներով կամ նրանք, ովքեր անձնապես չեն կատարել որևէ բռնի գործողություն կամ դրա հետ կապված լուրջ հանցանքներ, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն»:
Լրագրողները շարունակել են տվյալ թեմայով հարցեր ուղղել Թովմասյանին:
«Ի՞նչ եք կարծում` Նիկոլ Փաշինյանը քրեական հանցագո՞րծ է» հարցին նախարարը նույնպես հարցով է հակադարձել.
«Ի՞նչ է, ուզում եք Վճռաբեկ դատարանի որոշումը վիճարկե՞մ»:
Ըստ նախարարի` կա նաև Եվրոպական դատարան, և պետք է սպասել այդ դատարանի վճռին:
Ի դեպ, նշենք, որ Հրայր Թովմասյանն ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ «ինչ էլ անեմ, խղճիս հետ հաշտ եմ լինելու»: Նախարարը բացատրեց, որ արտահայտությունը պատկանում է ակադեմիկոս Ռաֆայել Ղազարյանին, ով այդ խոսքերն ասել է մահվանից առաջ:

Justice Minister Denies Existence of Political Prisoners in Armenia
From a legal perspective, no such terms exist in Armenia, they existed during the Soviet era, said RA Minister of Justice Hrair Tovmasyan, when asked by a journalist at a press conference in Yerevan today whether there are political prisoners in Armenia. Epress.am then asked the minister to confirm whether there are individuals in Armenia who have been imprisoned for their political views.
"No," said Tovmasyan.
To a comment by a Epress.am journalist that, according to international agencies, there are such individuals in Armenia, the justice minister said, "You're right, there are reactions by political organizations, but there has been no such response from legal bodies."
Recall that Article 4 of the 2008 PACE (Parliamentary Assembly of the Council of Europe) Resolution 1609 reads: "The Assembly condemns the arrest and continuing detention of scores of persons, including more than 100 opposition supporters and three members of parliament, some of them on seemingly artificial and politically motivated charges. This constitutes a de facto crackdown on the opposition by the authorities."
Further, in the same resolution, PACE notes, "the persons detained on seemingly artificial and politically motivated charges or who did not personally commit any violent acts or serious offences in connection with them should be released as a matter of urgency."
In today's press conference, journalists asked the justice minister, "What do you think, is Nikol Pashinyan a criminal?" To which Tovmasyan responded, "What, you want me to dispute the ruling by the Court of Appeals?"
According to the minister, there is also the European Court and we must wait for that court's ruling.