«Խղճի հետ հաշտ». նախարարը հերքում է Հայաստանում քաղբանտարկյալների առկայության փաստը
Իրավական տեսանկյունից Հայաստանում նման տերմինոլոգիա չկա, դա կար Խորհրդային Միության ժամանակ, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը` պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք Հայաստանում կան քաղբանտարկյալներ: Epress.am-ը խնդրել է նախարարին հստակեցնել` կա՞ն արդյոք Հայաստանում քաղաքական հայացքների համար դատապարտված անձինք:
«Ոչ», - հայտարարել է Հրայր Թովմասյանը: Epress.am-ի թղթակցի դիտարկմանը, թե ըստ միջազգային կառույցների` Հայաստանում նման մարդիկ կան, նախարարը պատասխանել է.
«Ճիշտ եք ասում, կան քաղաքական կազմակերպությունների արձագանքներ, բայց իրավական կառույցներից նման արձագանք չի հնչել», - ասել է Թովմասյանը:
Հիշեցնենք, որ, մասնավորապես, 2008 թվականին ընդունված ԵԽԽՎ-ի 1609 բանաձևում նշված է, որ «ԵԽԽՎ-ն դատապարտում է բազմաթիվ անձանց, այդ թվում` ընդդիմության ավելի քան հարյուր համախոհների և խորհրդարանի երեք անդամների ձերբակալումը և շարունակվող կալանավորումն այնպիսի մեղադրանքների հիման վրա, որոնցից մի մասը առերևույթ արհեստական են և պայմանավորված քաղաքական շարժառիթներով: Սա նշանակում է իշխանությունների կողմից ընդդիմության փաստացի հետապնդում»:
Բանաձևում նաև պահանջ էր ներկայացված, որ «այն անձինք, ովքեր կալանավորվել են առերևույթ արհեստական և քաղաքական շարժառիթներ ունեցող մեղադրանքներով կամ նրանք, ովքեր անձնապես չեն կատարել որևէ բռնի գործողություն կամ դրա հետ կապված լուրջ հանցանքներ, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն»:
Լրագրողները շարունակել են տվյալ թեմայով հարցեր ուղղել Թովմասյանին:
«Ի՞նչ եք կարծում` Նիկոլ Փաշինյանը քրեական հանցագո՞րծ է» հարցին նախարարը նույնպես հարցով է հակադարձել.
«Ի՞նչ է, ուզում եք Վճռաբեկ դատարանի որոշումը վիճարկե՞մ»:
Ըստ նախարարի` կա նաև Եվրոպական դատարան, և պետք է սպասել այդ դատարանի վճռին:
Ի դեպ, նշենք, որ Հրայր Թովմասյանն ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ «ինչ էլ անեմ, խղճիս հետ հաշտ եմ լինելու»: Նախարարը բացատրեց, որ արտահայտությունը պատկանում է ակադեմիկոս Ռաֆայել Ղազարյանին, ով այդ խոսքերն ասել է մահվանից առաջ:

В Армении нет политзаключенных, уверен министр юстиции
С правовой точки зрения в Армении нет подобного термина, он был во времена Советского Союза, заявил на встрече с журналистами 17 января министр юстиции Армении Грайр Товмасян, отвечая на вопрос журналистов о том, есть ли в стране политзаключенные. Корреспондент Epress.am попросил министра уточнить, есть ли в Армении лица, осужденные за политические убеждения.
«Нет», - ответил Товмасян. На замечание корреспондента Epress.am о том, что, согласно международным структурам, в Армении есть осужденные по политическим мотивам, Товмасян отметил: «Вы правы, есть реакция некоторых политических организаций, однако правовые структуры подобных характеристик не давали», - заявил министр.
Напомним, что в принятой в 2008 году ПАСЕ резолюции 1609 отмечено, что «ПАСЕ осуждает арест граждан, в том числе, более чем сотни сторонников оппозиции, а также трех членов парламента, которые осуждены по ложным обвинениям и политическим мотивам. Это означает фактическое преследование оппозиции властями».
В резолюции также требовалось незамедлительно освободить все тех, кто арестован и осужден по политическим мотивам.
«А как по вашему, Никол Пашинян уголовник?», - поинтересовались у Товмасяна журналисты, на что министр ответил вопросом: «Вы что, хотите, чтобы я оспорил решение Кассационного суда?»
По его словам, существует Европейский суд, и необходимо ждать его постановления. Отметим, что во время пресс-конференции Грайр Товмасян заявил, что «что бы я не делал, я всегда буду в мире со своей совестью». Министр объяснил, что это выражение принадлежит академику Рафаелу Казаряну, который сказал это перед смертью.