4 տարի անց. նոր գիրք Հրանտ Դինքի սպանության մասին
Լրագրող Ադեմ Յավուզ Արսլանի հեղինակած նոր գիրքը կարող է լույս սփռել Հրանտ Դինքի սպանության հետ կապված որոշ անհայտ կողմերի վրա: Հիշեցնենք, որ վաղը լրանում է թուրքերեն և հայերեն լեզուներով Ստամբուլում լույս տեսնող «Ագոս» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր, իրավապաշտպան Հրանտ Դինքի սպանության 4-րդ տարելիցը:
Timaş հրատարակչությունում լույս տեսած Արսլանի «Ահա այս հայը: «Դինք» ծրագրի ծածկագրերը» գիրքում ներկայացված են մի շարք փաստեր, որոնք ապացուցում են, որ սպանությունն ի սկզբանե ծրագրավորված էր որոշ ստվերային ուժերի կողմից:
«Այս հանցագործությունը չէր իրականացվել պարզապես մի քանի ուլտրաազգայնականների կողմից, այլ րոպեական ճշգրտությամբ ծրագրվել էր հենց սկզբից որպես երկրում քաոսային իրավիճակ ստեղծելու որոշ ստվերային խմբավորումների նպատակի մի մաս»,- ասել է Արսլանը Today's Zaman-ի հետ զրույցում` պնդելով, որ Դինքի սպանության հետազոտությունը պետք է սկսել իր գրքում ներկայացված փաստերի ուսումնասիրութունից:
Արսլանը, ով թուրքական Bugün պարբերականի թղթակից է, նշում է նաև բազմաթիվ բացթողումներ, որոնք առկա են իր հետազոտության մեջ: Գրողը մատնանշում է «Էրգենեկոն» ազգայնամոլական խմբավորման նեքաշվածությունը Դինքի սպանության գործին, ինչպես նաև պնդում է, որ սպանությունը ուլտրաազգայնականների հակաքրիստոնեական ծրագրի մեկնարկն ազդարարող փուլն էր:
Նա վստահ է, որ Դինքի սպանությունը Թուրքիան Եվրամիությունից հեռացնելու նպատակը հետապնդող շատ ավելի մեծ ծրագրի մի մաս էր: Գրողը նաև ընդգծում է, որ լրագրողի մահը կապված է 2007 թվականին Մալաթիայում 3 քրիստոնյաների դաժան սպանության հետ:

Убийство Гранта Динка как начало антихристианской программы в Турции
Книга турецкого журналиста Адема Явуза Арслана может пролить свет на некоторые подробности убийства журналиста армянского происхождения Гранта Динка. Напомним, что завтра исполнится 4 года со дня убийства главного редактора стамбульской газеты «Агос», издаваемой на армянском и турецком языках.
В книге «Вот этот армянин. Коды программы «Динк»» представлен ряд фактов, доказывающих, что убийство было спланировано заранее теневыми силами.
«Это преступление было совершено не несколькими ультранационалистами. Оно изначально было спланировано поминутно в качестве части цели некоторых теневых группировок создать хаотичную ситуацию в стране», - сказал Арслан в беседе с Today’s Zaman. По его мнению, расследование убийства Динка нужно начать с изучения представленных в его книге фактов.
Арслан также отметил ряд упущений, нашедших место в его исследовании. Писатель указывает и на причастность к убийству националистической группировки «Эргенекон». Кроме того, он утверждает, что убийство журналиста оповещало о начале антихристианской программы ультранационалистов.
Он также уверен, что убийство Гранта Динка - часть гораздо большей программы, целью которой является отдаление Турции от Евросоюза. Смерть журналиста, подчеркнул писатель, связана с жестоким убийством трех христиан в Малатии в 2007 году.