Իրանի նախագահը պաշտպանել է դատապարտված ընդդիմադիր գործչին
Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադն իր դժգոհությունն է արտահայտել հակակառավարական քարոզչությամբ զբաղվող իրանական ընդդիմադիր ռեժիսոր Ջաֆարա Պանահիի նկատմամբ կիրառված դատավճռի առնչությամբ, հաղորդում է իրանական «Ֆարս» գործակալությունը:
Նախագահի վարչակազմի ղեկավար Էսֆանդիյարա Ռահիմ-Մաշեի խոսքով` Իրանի նախագահին առավել անհանգստացրել է 20 տարով ռեժիսորի գործունեության կասեցման հանգամանքը:
Արգելքը տարածվում է նաև սցենարների ստեղծման, արտասահմանյան ուղևորությունների և մամուլի հետ հաղորդակցման վրա: Այս ամենից զատ, որպես կանխարգելման միջոց է ընտրվել նաև 6 տարվա ազատազրկումը:

Иранский президент вступился за осужденного оппозиционера
Президент Ирана Махмуд Ахмадинеджад выразил свое недовольство приговором оппозиционному иранскому режиссеру Джафара Панахи (Jafar Panahi), вынесенным ему за антиправительственную пропаганду, сообщает Lenta.ru со ссылкой на иранское агентство "Фарс".
По словам главы президентской администрации Эсфандияра Рахим-Машеи, лидеру Ирана больше всего не понравился 20-летний запрет на режиссерскую деятельность Панахи.
Запрет также распространяется на написание сценариев, зарубежные поездки и общение с прессой. Кроме того, он должен отбыть шестилетний тюремный срок.