Հ1-ի եթերը լրացուցիչ կուսումնասիրեն խախտումների մասին նամակին պատասխանելու համար
Հայաստանի Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Գրիգոր Ամալյանը 2011 թվականի հունվարի 18-ին պատասխանել է Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանի հունվարի 10-ի նամակին: Այս մասին ասված է «Ասպարեզ» ակումբի կողմից տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ:
«Ի պատասխան Ձեր 10.01.11թ. թիվ 1 դիմումի կապակցությամբ տեղեկացնում եմ, որ բարձրացված խնդիրները պահանջում են լրացուցիչ ուսումնասիրություն, որոնց և ձեռնարկված միջոցառումների մասին կտեղեկացնենք ավելի ուշ»: (18.01.2011, 01-27, նամակի ավարտը)», -  նվշած է Ամալյանի նամակում:
Հիշեցնենք, որ Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահը 2011 թվի հունվարի 10-ին եւ 14-ին նամակներով դիմել էր ՀՌԱՀ նախագահին, նրան ներկայացնելով Հայաստանի հանրային հեռուստառադիոընկերության համակարգում գործող Հ1 հեռուստաալիքի, համապատասխանաբար`  2010 թվի դեկտեմբերի 31-ի եւ 2011 թվի հունվարի 1-ի բոլոր հեռուստահաղորդումների գովազդային ծավալների մանրակրկիտ դիտարկման արդյունքներում նկատված մի քանի տասնյակ օրինազանցությունները ուսումնասիրելու և համապատասխան միջոցներ ձեռք առնելու խնդրանքով:
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբն իր հաղորդագրությունում նշել է, որ շարունակում է Հ1 հեռուստաալիքի դիտարկումը, որի եթերում առևտրային գովազդի ծավալների մասին հայտարարություններով հանդես կգա առաջիկայում` հաղորդումների մանրամասն վերծանումների ընթացքին զուգահեռ:

Home / Armenia / Further Monitoring of Armenia’s Public TV H1 Required to Respond to Letter
On Jan. 18, Armenia’s National Commission on Television and Radio (NCTR) Chair Grigor Amalyan responded to the Jan. 10 letter sent by the Gyumri-based Asparez Journalists’ Club, reads a press release issued by Asparez.
“In response to your Jan. 10, 2011 appeal no. 1, I inform you that the issues raised require further examination, which, along with the measures taken, you will be informed about later,” reads the letter by Amalyan.
Recall that Asparez Journalists’ Club sent two letters to the NCTR (on Jan. 10 and 14) n which it outlined the violations the journalists’ club found in Armenia’s Public TV (H1) as a result of its monitoring of H1 on Dec. 31 and Jan. 1. The journalists’ club noted that there was an excess of commercials aired on those days, which violated the RA Law on TV and Radio.
Asparez Journalists’ Club notes that it continues to monitor H1, and it will make a statement about ads broadcast on the channel in the near future.