Հ1-ի եթերը լրացուցիչ կուսումնասիրեն խախտումների մասին նամակին պատասխանելու համար
Հայաստանի Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի նախագահ Գրիգոր Ամալյանը 2011 թվականի հունվարի 18-ին պատասխանել է Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանի հունվարի 10-ի նամակին: Այս մասին ասված է «Ասպարեզ» ակումբի կողմից տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ:
«Ի պատասխան Ձեր 10.01.11թ. թիվ 1 դիմումի կապակցությամբ տեղեկացնում եմ, որ բարձրացված խնդիրները պահանջում են լրացուցիչ ուսումնասիրություն, որոնց և ձեռնարկված միջոցառումների մասին կտեղեկացնենք ավելի ուշ»: (18.01.2011, 01-27, նամակի ավարտը)», -  նվշած է Ամալյանի նամակում:
Հիշեցնենք, որ Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահը 2011 թվի հունվարի 10-ին եւ 14-ին նամակներով դիմել էր ՀՌԱՀ նախագահին, նրան ներկայացնելով Հայաստանի հանրային հեռուստառադիոընկերության համակարգում գործող Հ1 հեռուստաալիքի, համապատասխանաբար`  2010 թվի դեկտեմբերի 31-ի եւ 2011 թվի հունվարի 1-ի բոլոր հեռուստահաղորդումների գովազդային ծավալների մանրակրկիտ դիտարկման արդյունքներում նկատված մի քանի տասնյակ օրինազանցությունները ուսումնասիրելու և համապատասխան միջոցներ ձեռք առնելու խնդրանքով:
Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբն իր հաղորդագրությունում նշել է, որ շարունակում է Հ1 հեռուստաալիքի դիտարկումը, որի եթերում առևտրային գովազդի ծավալների մասին հայտարարություններով հանդես կգա առաջիկայում` հաղորդումների մանրամասն վերծանումների ընթացքին զուգահեռ:

Нарушения на главном ТВ Армении требуют дополнительных изучений - письмо
18 января председатель Национальной комиссии телевидения и радио Григор Амалян ответил на письмо председателя совета Клуба журналистов «Аспарез» Левона Барсегяна.
«В ответ на ваше заявление от 10.01.11г. сообщаю, что поднятые вопросы требуют дополнительного изучения, о нем и о предпринятых мерах сообщим позднее», - говорится в письме Амаляна.
Напомним, что 10 и 14 января председатель Клуба журналистов «Аспарез» отправлял письма председателю НКТР, представив ему ряд нарушений закона, зафиксированных в результате детального мониторинга объема рекламы в ходе всех телепередач от 31 декабря 2010г. и 1 января 2011г. на Общественном телевидении Армении (ОТА), и обратившись с просьбой предпринять соответствующие меры.
В своем сообщении «Аспарез» отметил, что продолжает мониторинг Первого канала. Позднее Клуб выступит с заявлениями относительно объемов коммерческой ракламы на ОТА.