Հայկական մաֆիան ստիպեց ամերիկացիներին օրենքներ փոխել
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին ԱՄՆ-ում ձերբակալված Հայկական մաֆիոզ խմբավորումը, որը գործում էր Արմեն Ղազարյանի (մականունը` Պզո) գլխավորությամբ և զբաղվում էր բժշկական ապահովագրության ոլորտում մեքենայություններով, ստիպել է ԱՄՆ իշխանություններին փոփոխություններ կատարել գործող կանոնադրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ հայկական խմբավորումը 163 միլիոն դոլարի չափով կեղծ փաստաթղթեր էր ներկայացրել Medicare ապահովագրական ընկերությանը 3 տարվա ընթացքում:
Երկուշաբթի ներկայացված կանոնակարգը թույլ կտա Medicare ընկերության ղեկավարությանն անմիջապես դադարեցնել կասկածելի ընկերություններին գումարների հատկացումը, ինչպես նաև հնարավորություն կտա օրենքի միջոցով պարզել իրականացրած խարդախությունների ծավալներն ու դատապարտել իրական մեղավորներին: Այս ամենի արդյունքում ավելի սերտ կհամագործակցեն ապահովագրական կառույցներն ու իրավապահ մարմինները:
Ինչպես հաղորդում է Politico-ն, երկուշաբթի կայացած ասուլիսին նոր կանոնակարգը ներկայացրել են ԱՄՆ Առողջապահության ծառայության քարտուղար Քեթլին Սեբելիուսը, նույն կազմակերպության առողջապահության ապահովագրության բաժնի ներկայացուցիչ Դոնալդ Բերվիկը և ԱՄՆ դատախազության ներկայացուցիչ Թոմաս Պերելլին:
Նրանք նշել են, որ, ընդհանուր առմամբ, կանոնակարգը հնարավորություն կտա գործակալությանն ու իրավապահ մարմիններին ապագայում խուսափել կեղծարարություններից ու շահագործումներից, և կվերացնի «Վճարիր և ազատվիր» կաղապարից (երբ ապահովագրական փաստաթղթերը ստանալով ընկերությունն անմիջապես վճարում է կատարում առանց մանրամասներ ուսումնասիրելու), ինչը տարիներ շարունակ երկակի ծանր կացության մեջ է դրել խաբեբայությունների դեմ պայքարող դաշնային բյուրոյի աշխատակիցներին:

Армянская мафия заставила США пересмотреть законодательство
Арестованная в октябре 2010 года в США армянская преступная группировка во главе с вором в законе Арменом Казаряном по прозвищу Пзо, которая специализировалась на махинациях в области медицинского страхования, заставила американские власти внести изменения в действующее законодательство.
Напомним, что преступная группировка в течении 3-х лет предъявляла страховой компании Mediacare фальшивые документы о предоставлении медицинских услуг на сумму $163 млн.
Новое законодательство позволит руководству страховых компаний по своему управлению прекращать выплаты сомнительным организациям, а также позволит выявить размеры махинаций и осудить виновных. В результате этого страховые компании и правоохранительные органы начнут более тесное сотрудничество.
Как сообщает сайт Politico, на пресс-конференции в понедельник новое законодательство представили секретарь здравоохранения США Кетлин Себелиус, представитель департамента страхования здоровья Доналд Бервик и представитель прокуратуры США Томас Перелли.
Они отметили, что новое законодательство позволит в будущем страховым агенствам и правоохранительным органам избежать фальсификаций и махинаций, и откажется от традиционной системы «Заплати и свободен» (когда компания по получении необходимых документов незамедлительно осуществляет выплаты без изучения подробностей), чем долгие годы ставила сотрудников ФБР, занимающихся расследованием махинаций, в трудное положение.